18 листопада 2019, 12:14

«Консалтинг – це я, це мій океан»

Опубліковано в Вибір клієнта 2019. Топ-100 найкращих юристів України

Анна Зоря
Анна Зоря «Arzinger» партнер

- Анно, останній рік був насичений різними подіями, в тому числі політичними. Як це вплинуло на інвестиційний клімат? Чи відчуваєте Ви якісь зміни?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


- На це питання вам ніхто не зможе чітко відповісти. Більшість проектів перебувають у режимі очікування, адже інвестори хочуть розуміти, яким шляхом буде рухатися країна в майбутньому. Якщо країна розвиватиметься, то інвестори будуть зацікавлені. До того ж, спілкуючись з інвестиційними банкірами та ставлячи їм такі ж запитання, я отримую відповідь, що іноземні інвестори лише чекають нагоди для виходу на український ринок. Адже кількість варіантів, напрямків, індустрій, куди можна інвестувати, просто шалена. Тому я думаю, що це лише питання часу.

Зоря - Які питання найбільше турбують Ваших клієнтів?

- Клієнт завжди хоче бути впевненим у майбутньому. Тому коли ми починаємо розмову з клієнтом, ми розуміємо, що він хоче мати правильну структуру бізнесу, його діяльність має не порушувати норми чинного законодавства (українського та інших країн). Якщо це проект M&A, то клієнт хоче отримати від юристів повну підтримку, щоб всі його транзакції здійснювалися відповідно до норм законодавства. Звичайно, клієнт хоче мати впевненість, що його бізнес і його інвестиції в Україну будуть захищені.

- Поділіться найцікавішими кейсами, які були у Вас останнім часом.

- Найцікавішим і водночас одним з найбільших кейсів був супровід клієнта щодо придбання компанії «Чумак». Було цікаво, тому що робота над цим кейсом тривала довго, потрібно було докласти чимало зусиль, щоб всі сторони залишилися задоволеними. Незважаючи на усілякі перепони, з якими довелося зіткнутися, результат задовольнив обидві стороні, транзакція була успішно завершена.

- Чи змінюється позиціонування компанії на ринку останнім часом. Чи можете Ви в цьому допомогти компанії як партнер?

- Партнер – це обличчя компанії. До того ж юридичний бізнес, як і будь-який інший сервісний бізнес, насамперед, він про людей. Тому важливим є питання про те, ким ти є насправді. Партнер має бути особистістю, він повинен мати бездоганну репутацію і таким чином впливати на репутацію компанії. Партнер має розділяти цінності компанії та бути з нею на одній хвилі. Якщо партнер буде сильною особистістю, хорошим юристом, організатором і просто харизматичною людиною, то компанія від цього лише виграє.

- Як змінилися стандарти юридичної професії за час Вашої діяльності?    

- В моїй ситуації – ніяк. Ми намагалися відповідати високим стандартам та продовжуємо це робити. Загалом, стандарти мають бути високими. Якщо компанія їх не досягає або йде на якісь поступки та не дотримується стандартів, то від цього страждає бізнес. Тому відповідаючи на ваше запитання, можу сказати, що стандарти як були, так і залишаються на найвищому рівні.

- Високі стандарти – це що? Які основні цінності повинен мати юрист, щоб колеги його поважали та вважали, що у нього дуже високі стандарти?

- Репутація – це наше все. Не важливо, який рівень ти займаєш, ти партнер чи джуніор, якщо твоя репутація постраждала, то це заважатиме тобі до кінця юридичної кар’єри. Юрист повинен ставити перед собою мету та йти до неї так, щоб це не суперечило його принципам і не шкодило його репутації. Стандарти – це норми, встановлені суспільством, професією, людиною особисто, його родиною. Тому в усіх людей різне розуміння високих стандартів. На мою думку, для того щоб стати успішним, юристу потрібно бути не лише хорошою людиною, але й знати, чому він прийшов у професію, чого він хоче в ній досягнути.

Окрім того, важливим є рівень знань юриста. Однак трапляється чимало ситуацій, коли юрист добре знає матеріал, але він абсолютно неконтактний, з ним важко працювати як колегам, так і клієнтам. Є такий вислів «горе от ума» – це стає великою проблемою для людини в будь-якій професії. Юрист повинен добре ставитися до людей, співчувати їм, адже кожен клієнт хоче, щоб його проблему вирішувала людина, яка насправді прагне допомогти, а не робить свою роботу лише для того, щоб її зробити. Мені здається, що ці взаємовідносини (професійні та особисті) доповнюють одне одного. Вони створюють сильний образ юриста, що дозволяє йому стати успішним на ринку.

- Наразі багато юристів подають свою кандидатуру і проходять конкурс на державну службу. Чи не замислювалися Ви про такий розвиток своєї кар’єри?

- Ні, тому що я органічно почуваюся там, де я є. Колись давно, на початку своєї кар’єри, я працювала інхаусом. Багатьом подобається робота інхауса, вони отримують велике задоволення, працюючи в одній фірмі над одним проектом. Однак у моїй історії моя робота, моя кар’єра і все, що відбувається в консалтингу – це я, це мій океан. Мені тут подобається плавати, я люблю працювати в консалтингу та з бізнесом. Мене влаштовує те, що я отримую, а також те, чим я можу ділитися з людьми. Багато моїх знайомих пішли на державні посади. Вважаю, що це велике досягнення, якщо людина може і хоче туди піти. Це дуже велике досягнення, якщо вона там може щось зробити. Я поважаю такий вибір, таких людей, але себе я там не бачу. Мабуть, я змогла б там працювати, але я не дала б тих результатів, яких очікує держава.

- Які глобальні цілі є у Вашому to do list на цей рік?

- Хочу мати класну практику, класну команду, працювати у цікавих проектах. Адже коли ти працюєш у цікавих проектах, бажано складних, вони дають тобі поштовх для розвитку. Якщо, навпаки, займаєшся стандартними буденними проектами, які не вимагають мозкового штурму, то немає стрімкого розвитку в знаннях або це відбувається дуже повільно. Я хочу працювати у великих проектах, мені це цікаво, я хочу це робити разом з командою, яка в мене є. Це люди, які абсолютно розуміються на матеріалі, хочуть рухатися вперед і дивляться зі мною в одному напрямку. Тільки така синергія може породжувати хороші результати як для тебе, так і для клієнта.

- Наскільки саморозвиток важливий для юриста?

- Дуже важливий. Хоча це не залежить від того, це юрист чи людина з іншої професії. Якщо людина не розвивається, вона починає страждати. При цьому саморозвиток – це не тільки читання професійних книжок. Звичайно, це дуже важливо, але людина інтелектуально розвивається не лише тоді, коли вона розуміється у професії, але й коли можна з нею поговорити на будь-які теми (про історію, кіно, театр тощо). Все це наповнює людину та формує її образ у суспільстві.

- Що Вас найбільше надихає?

- Мене надихають багато цікавих речей. Наприклад, мої хобі (зокрема, гра в теніс). Мене надихають близькі люди, спілкування з цікавими особистостями, заняття спортом. Мене надихає моя родина. Багато-багато гілок життя дають поштовх для позитивних емоцій. Людина взагалі повинна мислити позитивно, хоча негатив, на жаль, також трапляється, адже це життя. Однак для себе я намагаюся вибудовувати життєвий цикл таким чином, щоб він був сповнений позитивними діями та емоціями. Загалом, я впевнена, що все залежить від тебе самої. Я не вірю в те, що люди мають покладатися повністю на когось (на іншу людину, на державу). Все йде від тебе. Це моя стратегія.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати