14 листопада 2019, 12:56

Бізнесу потрібно вчитися працювати в нових умовах енергоринку

Опубліковано в Вибір клієнта 2019. Топ-100 найкращих юристів України

Іван Бондарчук
Іван Бондарчук «Evris» керівник практики енергетики та природних ресурсів

Іване, чим мотивоване твоє рішення про перехід до Evris?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


В компанії ILF я працював протягом 6-ти років. Виріс із помічника юриста до старшого юриста і відчув, що можу більше. По-перше, мій перехід – це бажання змін. По-друге, це цікава пропозиція від Evris. По-третє, це взаємозв’язок мого бачення розвитку з тим, як це бачать в Evris. По-четверте, посада керівника практики – це для мене виклик (і не лише професійний).

Иван Бондарчук_горизонтальная 2

Як ти плануєш розвивати практику? Які ставиш перед собою завдання?

Юрист, який позиціонує себе в енергетичному праві, має допомагати клієнту в реалізації відповідних проектів. Однак для цього він повинен консультувати клієнта і в корпоративному праві, і в господарському, і в якихось елементах міжнародного захисту інвестицій. Це потрібно, щоб бачити проект глобально, з різних боків. До того ж енергетика – це все ж таки специфічна галузь як з технічної, так і з інфраструктурної позиції, яка має велику кількість галузевого спеціального регулювання.

На мою думку, спеціаліст з енергетичного права – це людина, яка живе індустрією, людина, яка обізнана в цьому питанні, людина, яка цікавиться і пізнає там людей. Отже, моє бачення практики – це практика, що складається з одного, двох, трьох спеціалістів, які ідеально знають ринок електроенергії. Це буде команда спеціалістів, яка закриває енергетичну складову проекту та водночас виявляє моменти, де потрібно залучити експертів фірми з інших галузей права. Загалом, для мене це був ще один великий плюс Evris. Тут є спеціалісти та команда, яка здатна корпоративно закрити складову будь-якого клієнтського проекту з різних галузей.

- Чи маєш ти більш конкретні плани на найближчі пів року?

На перший час плани дуже прості. По-перше, детально визначити, які саме послуги у сфері енергетики ми надаємо. По-друге, довести до потенційних клієнтів та ринку, що Evris відкрила практику з енергетики. По-третє, як керівнику практики збільшити впізнаваність та позиціонувати Evris у сфері енергетики. Також потрібно надати людям розуміння, що саме робить ця практика, адже це важливо. Необхідно сформувати пул партнерів, які на постійній основі будуть готові нам допомагати. Окрім того, безперечно, потрібно налагодити ефективні зв’язки всередині команди, залучити певний базовий портфель клієнтів. 

Якщо говорити більш глобально, то ми будемо посилювати свої позиції у певних сферах. Перший напрямок – це відновлювана енергетика, яка сьогодні переживає бум. Наразі я супроводжую вже декілька проектів сонячної енергетики. До Evris разом зі мною прийшов великий клієнт – норвезька компанія, яка багато інвестує в сонячну енергетику в Україні. Другий напрямок, де ми себе бачимо, – це ринок електроенергії.

Третій напрямок – це венчурні проекти, проекти, пов’язані з переробкою сміття. Наразі це загальний тренд в Україні. Я думаю, що в інвестиційних колах все більше і більше з’являтиметься таких проектів. Звісно, вони нам будуть цікаві. Четвертий напрямок – ми будемо долучатися до роботи в експертних колах, у тому числі у процесі розробки профільного законодавства. Загалом, я буду продовжувати цю роботу як з експертної позиції, так і з позиції GR. 

Як клієнти відреагували на твій перехід? 

Реакція в усіх була нормальною. Тут питання в чому? Є клієнти, які приходять до юриста, а є такі, які приходять саме до юридичної компанії. У мене були дві «червоні лінії». По-перше, я не забираю тих клієнтів, які прийшли безпосередньо до фірми, а не до мене. Я навіть не піднімав це питання. По-друге, я не вживаю жодних активних дій, щоб переманювати тих клієнтів, чий портфель за моєю відсутності можуть закрити колеги з ILF. Однак це скоріше питання моєї власної етики. Клієнти, які приходили безпосередньо до мене, в чиїх проектах останній рік чи пів року я виконував більшість роботи, а також проекти яких були орієнтовані на мою специфічну експертизу – всі ці клієнти самостійно виявили бажання продовжити працювати зі мною.

- Які питання наразі є найактуальнішими на ринку енергетики?

Існує кілька таких питань. Зокрема, це питання вчасних розрахунків за «зеленим тарифом» та гарантії прав інвесторів відновлюваної енергетики. Також актуальними є питання, пов’язані з розвитком ринку електричної енергії, точніше з конкуренцією на ньому. Поки що цей ринок – блакитний океан. Тож проблема полягає в компаніях, які намагаються продавати свій товар на найдорожчому сегменті ринку – балансуючому, при цьому ігноруючи внутрішньодобовий ринок. Маю підозру, що така поведінка може бути пов’язана з певними узгодженими діями. Подивимося, як на це відреагує АМКУ.

Однак важливо, щоб ці проблеми були вирішені в межах правового поля та за належними процедурами. У будь-якому випадку, я завжди проти, коли замість залучення правових механізмів, ринок намагаються регулювати вручну або в політичній площині. Як правило, це робиться нашвидкуруч і не завжди вдало.

Останній важливий момент, на який варто звернути увагу – у споживачів і деяких гравців ринку ще не з'явилося усвідомлення, що на ринку розвивається конкуренція, що настав час бути партнерами, домовлятися, тобто переходити до нормальних ринкових відносин. Потрібно привчати ринок, розуміти, що електроенергія – це також товар і частка собівартості продукції, яку він випускає. Споживачам електроенергії необхідно уважно вивчати договори та не боятися наполягати на своїх умовах.

- Ці питання можна врегулювати лише на законодавчому рівні чи за допомогою певної роз’яснювальної роботи?

Одне іншому не заважає. Однозначно, ми будемо проводити заходи, щоб навчити, як обирати постачальника електроенергії, як аналізувати договір, як захищати свої інтереси, якщо виникає спір тощо. Спорів стає більше, але їх кількість зменшиться, коли буде сформована перша судова практика. Тому чим активніше гравці ринку через суди намагатимуться захищати свої інтереси, тим швидше ми отримаємо певний дороговказ.

Щодо законодавства, то маємо декілька відкритих питань. По-перше, це регуляторна база, яка продовжує доопрацьовуватися. По-друге, це законодавчий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, після того як КСУ визнав деякі положення закону про Комісію неконституційними. Якщо просто, Парламенту потрібно визначитися з одним важливим питанням: НКРЕКП – це незалежний регуляторний орган чи ні? Якщо так, то для цього потрібно вносити зміни до Конституції, або Нацкомісія має працювати у структурі Кабміну і координуватися профільним Міністерством. По-третє, зважаючи на деякі політичні погляди й тенденції, вірогідно, що закон про ринок електроенергії ще буде доопрацьований.

- Які наразі тенденції на енергоринку? Чого очікувати бізнесу?

Саме зараз почнуть вимальовуватися тенденції, оскільки вже можна буде аналізувати діяльність Парламенту. Бізнесу потрібно готуватися до змін (у тому числі цінових). Енергетика як галузь живе у постійному симбіозі законодавчих і регуляторних змін та позицій основних стейкхолдерів ринку. Тож бізнесу варто бути активним ініціатором змін, все відстежувати та ретельно аналізувати. Захищати свої інтереси на рівні ініціатив інколи простіше і швидше, ніж після того як вони стають законом або регуляторним актом. Необхідно вчитися працювати в нових умовах енергоринку. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати