18 червня 2021, 13:51

Зброя у резервістів ТрО: що пропонується законопроєктами «Про територіальну оборону України» та «Про основи національного спротиву»

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

На тлі триваючого в Україні міжнародного збройного конфлікту, спричиненого агресією Російської Федерації, а також того, що в нещодавно затвердженій Указом Президента Стратегії воєнної безпеки України одним із шляхів стримування противника з його більш потужним військовим потенціалом названо Рух опору та територіальну оборону. Варто нагадати, що актуалізованого закону про тероборону в Україні немає.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Як вже писала «Юридична Газета», організація тероборони (ТрО) досі регламентується Указом від 2013 року часів президентства Віктора Януковича.

Дві окремі концепції осучаснення зокрема територіальної оборони викладено в законопроєктах № 4504 і № 5557. 9 червня їх розглянув Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки.

Щодо першого (№ 4504 «Про територіальну оборону України» – ред.) профільний комітет зазначив, що документ «потребує суттєвого доопрацювання».

У висновку Комітету йдеться: «Для врегулювання правових аспектів запровадження територіальної оборони України у законопроєкті пропонуються зміни до інших законодавчих актів, зокрема до законів України «Про оборону України», «Про національну безпеку України», «Про Національну поліцію», «Про місцеве самоврядування», «Про правовий режим воєнного стану», «Про Збройні Сили України», «Про військовий обов’язок і військову службу» та «Про громадські об’єднання». Деякі положення законопроєкту, з точки зору експертів профільного комітету та Головного науково-експертного комітету Апарату Верховної Ради (ГНЕК), потребують узгодження з Конституцією України, наприклад, внесення змін до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» і «Про громадські об’єднання».

Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки ухвалив рішення рекомендувати парламенту за результатами розгляду в першому читанні відхилити його проєкт закону №4504.

Стосовно іншого (№5557 «Про основи національного спротиву» – ред.), Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки зауважив, що документ «більш комплексно врегульовує питання територіальної оборони та руху опору, пропонуючи більш чітку вертикаль управління».

У підсумку Комітет рекомендував включити законопроєкт №5557 до порядку денного п’ятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання та за результатами розгляду в першому читанні прийняти його за основу.

Відмінностей між проєктами законів – зокрема, у частині реформування ТрО, – чимало. Відповідно, багато аргументів «за» і «проти» кожного із законопроєктів.

Стосовно територіальної оборони, однією з найсуттєвіших розбіжностей є бачення щодо її майбутнього підпорядкування. Так, проєктом закону № 4504 передбачається, що ТрО має бути виведена зі складу ЗСУ (нині вона в складі Сухопутних військ) і передана безпосередньо Міністерству оборони. У законопроєкті № 5557 прописано, що ТрО стане окремим родом сил у складі ЗСУ.

У який спосіб обидва законопроєкти пропонують врегулювати дискусійне в суспільстві питання зберігання особистої зброї?

У законопроєкті № 4504 резервістам територіальної оборони пропонується надати право на зберігання індивідуальної зброї за місцем проживання. Восени 2020 року в інтерв’ю «24 каналу» співавтор законопроєкту, колишній заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони, нещодавно звільнений у запас із лав ЗСУ генерал-майор Сергій Кривонос пояснював:

Принцип, за яким зброя повинна зберігатися у військкоматах або безпосередньо у відділках поліції – це маячня. Адже ворог, який прийде на нашу територію, буде знати, де вона зберігається (….) Люди повинні пройти відповідну перевірку та підготовку. Отримати зброю вони мали б тоді, коли їхнє приміщення буде обладнане сейфом та сигналізацією, відповідно до чинних законів України».

У проєкті закону № 5557 індивідуальну штатну зброю (автомати, пістолети) бійцям сил ТрО, добровольчих формувань територіальних громад пропонується зберігати в пунктах постійної дислокації (ППД) або у визначених місцях.

«Визначені місця – це вдома також», – пояснив «Юридичній Газеті» співавтор законопроєкту, член Ради волонтерів при Міністерстві оборони, радник Командувача Сил спецоперації ЗСУ Денис Поданчук. «Але навіщо тримати індивідуальну штатну зброю вдома, якщо загрози немає? От коли загроза виникає, то вводиться план територіальної оборони і бійці зазначених підрозділів отримують зброю із ППД, тримають її вдома так, щоб вона була під рукою», – додав він.

Також Денис Поданчук зауважив, що проєктом закону передбачаються такі умови отримання індивідуальної штатної зброї, як підписаний контракт резервіста тероборони та складена присяга.

Проєкт Закону «Про територіальну оборону» (№4504) було зареєстровано у Верховній Раді 16 грудня 2020 року. Його подав народний депутат Андрій Шараськін.

Проєкт Закону «Про основи національного спротиву» (№ 5557) був поданий Президентом України 25 травня 2021 року та визначений ним як невідкладний. Представляти законопроєкт під час його розгляду на пленарному засіданні Верховної Ради України доручено Міністру оборони Андрію Тарану.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати