У парламенті зареєстрований урядовий законопроект № 5026 «Про внесення змін до деяких законів України щодо способу виконання судових рішень».
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Проект передбачає введення альтернативного механізму виконання рішень судів, відповідальність за невиконання яких несе держава та, які неможливо своєчасно виконати в зв'язку з відсутністю достатніх коштів у державному бюджеті на зазначені цілі.
Передбачається, що зазначений механізм буде застосовуватися тільки щодо рішень національних судів, в тому числі і тих, які підлягають виконанню в рамках рішення ЄСПЛ, а також щодо рішень ЄСПЛ в разі, якщо це визначено самим рішенням.
У пояснювальній записці зазначається, що реалізація запропонованого механізму дозволить попередити надмірні збитки держбюджету і розстрочити виконання таких зобов'язань у часі, а також дозволить уникнути винесення ЄСПЛ рішень на користь заявників і виплати значних сум компенсації.
Для впровадження такого механізму законопроектом пропонується в Прикінцевих положеннях Закону «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» вказати, що Законом про Державний бюджет на відповідний рік можуть бути передбачені інші механізми і способи виконання рішень в частині здійснення виплат, що застосовуються тільки з згоди стягувача.
Зазначені механізми і способи виконання рішень не повинні застосовуватися до виплат, визначених абзацом восьмим частини першої статті 1 цього Закону, за винятком випадків, коли це визначено в рішенні.
Також пропонується внести зміни до Прикінцевих та перехідних положень Закону, встановивши, що Законом про Державний бюджет на відповідний рік можуть бути передбачені інші механізми і способи виконання рішень, визначених частиною першою статті 2 цього Закону, а також погашення заборгованості за виконавчими документами та судовими рішеннями, передбаченими пунктом 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.
Зазначені механізми і способи виконання рішень можуть бути застосовані тільки за згодою стягувача.
Очікується, що прийняття таких змін призведе до попередження подальших порушень прав осіб на вільне володіння майном і на виконання судового рішення, допоможе уникнути надмірних витрат держбюджету, а також усуне підстави для надходження до ЄСПЛ аналогічних заяв проти України, забезпечить належну звітність перед Комітетом міністрів Ради Європи .