24 липня 2019, 12:43

З 5 серпня в Україні запроваджується міжнародний номер банківського рахунку IBAN

Прес-служба НБУ

З 5 серпня 2019 р. в Україні стартує запровадження міжнародного номера банківського рахунку IBAN відповідно до вимог стандарту ISO 13616.

Читайте також: "Лімітувати неможливо скасувати. НБУ ставить ліберальну кому!".

Про це повідомляє прес-служба НБУ.

Терміни та дати

Так, з 5 серпня 2019 р. нові рахунки клієнтам банки відкриватимуть відповідно до вимог стандарту IBAN. Водночас чинні номери рахунків банки змінюватимуть відповідно до вимог цього стандарту зі збереженням чинного номера аналітичного обліку.

З 1 листопада 2019 р. застосування IBAN стане обов’язковим для клієнтів усіх банків України під час здійснення переказів коштів як у національній, так і в іноземних валютах, зокрема під час транскордонних переказів. Тобто всі перекази з 1 листопада 2019 р. будуть здійснюватися лише з використанням IBAN.

Водночас усі платіжні картки, емітовані банками до рахунку клієнта, залишаються чинними; вони є платіжним інструментом, який надає клієнту можливість за допомогою платіжного пристрою, зокрема ініціювати переказ коштів з банківського рахунка.

Структура IBAN

Банки України відкриватимуть своїм клієнтам нові рахунки тільки за стандартом IBAN, рахунки складатимуться з 29 літерно-цифрових символів, викладених у такій послідовності:

  • код України - UA-2 літери;
  • контрольний розряд - 2 цифри;
  • код банку - 6 цифр;
  • рахунок - довжина номера рахунка не є фіксованою (до 31 жовтня 2019 р. - від 5 до 14 символів, з 1 листопада 2019 р. - від 5 до 19 символів).

Заповнення реквізитів

У період з 5 серпня до 31 жовтня 2019 р. клієнти банків у документах на переказ коштів можуть заповнювати реквізити "Код банку" та "Рахунок" у будь-яких варіаціях.

У документах на переказ коштів в реквізитах платника/отримувача клієнт може заповнювати як пару реквізитів (номер рахунка платника/отримувача та код банку платника/отримувача), так і номер рахунка платника/отримувача за стандартом IBAN. У разі заповнення номера рахунка платника/отримувача за стандартом IBAN, у реквізиті "Код банку платника/отримувача" зазначається нуль.

Як зазначається, банк платника обов’язково має прийняти до виконання документ на переказ коштів з реквізитами, варіації заповнення яких обрав платник. Банк отримувача коштів зобов’язаний зарахувати кошти на рахунок отримувача:

  • за парою реквізитів ("Код банку" та "Рахунок", якщо рахунку не присвоєно стандарт IBAN або платнику не відомо рахунок отримувача за стандартом IBAN);
  • або за стандартом IBAN.

Обрана платником варіація заповнення реквізитів не може бути підставою для повернення документа на переказ коштів без виконання або не зарахування коштів на рахунок клієнта. У НБУ вказують на те, що система електронних платежів у період з 5 серпня до 31 жовтня 2019 р. забезпечить проведення міжбанківського переказу коштів незалежно від варіації заповнення реквізитів.

Переваги IBAN

Так, запровадження IBAN дасть можливість гармонізувати український платіжний простір з європейським, а також сприятиме подальшій запланованій модернізації системи електронних платежів НБУ. Загалом використання стандарту IBAN завдяки скороченню реквізитів має зробити зручнішим оформлення розрахункових документів.

Завдяки цьому клієнти банків зможуть:

  • зручно та просто ідентифікувати платника та отримувача коштів, а також банк України, що їх обслуговує;
  • уникнути помилок у реквізитах рахунків завдяки скороченню реквізитів в розрахункових документах;
  • швидше здійснювати перекази та отримувати кошти.

Читайте також: "Бізнес поліпшив очікування щодо економічного зростання України".

Серед інших переваг для клієнтів банків НБУ планує запровадження стандарту для здійснення платежів з використанням QR-кодів для учасників платіжного ринку. Використання QR-кодів, які міститимуть інформацію про IBAN, сприятиме спрощенню сплати рахунків та обміну платіжною інформацією.

Зворотний зв’язок

У разі необхідності клієнти банків можуть користуватися пам’яткою, підготованою Нацбанком у зв’язку із запровадженням IBAN.

Також із питаннями щодо IBAN та його використання під час переказу коштів можна звертатися до Національного банку - тел.: (044) 230-19-76, або е-mail: Olha.Haliant@bank.gov.ua.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати