31 серпня 2015, 13:34

ВР попередньо схвалила зміни до Конституції в частині децентралізації

Укрінформ

Народні депутати попередньо схвалили проект постанови про попереднє схвалення законопроекту №2217-а про внесення змін до Конституції України щодо децентралізації влади.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Як передає Укрінформ, відповідне рішення підтримали 265 нардепів, проти проголосували 87 нардепів, утрималися - 5.

"Метою законопроекту (№2217-а – ред.) є відхід від централізованої моделі управління в державі, забезпечення спроможності місцевого самоврядування та побудова ефективної системи територіальної організації влади в Україні, враховуючи принципи субсидіарності, повсюдності та фінансової самодостатності місцевого самоврядування", - йдеться у висновку профільного комітету парламенту.

Законопроект № 2217-а передбачає, що виконавчу владу в районах і областях, у Києві та Севастополі здійснюють префекти. Префект є державним службовцем, якого  призначає на посаду та звільняє з посади за поданням Кабміну Президент України.

Також законопроект регламентує, що префект під час здійснення своїх повноважень відповідальний перед Президентом України, підзвітний та підконтрольний уряду.

Префект на відповідній території здійснює нагляд за додержанням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування, координує діяльність територіальних органів центральних органів виконавчої влади.

Згідно із законопроектом, префект спрямовує і організовує діяльність територіальних органів, центральних органів виконавчої влади та забезпечує їх взаємодію з органами місцевого самоврядування в умовах воєнного або надзвичайного стану, надзвичайної екологічної ситуації.

Систему адміністративно-територіального устрою України, як передбачено у проекті закону, складають адміністративно-територіальні одиниці: громади, райони, регіони. Територія України поділена на громади. Громада є первинною одиницею у системі адміністративно-територіального устрою України. Декілька громад становлять район. АР Крим та області є регіонами України. Особливості Києва, Севастополя у системі адміністративно-територіального устрою України визначаються окремими законами.

Законопроектом передбачено, що особливості здійснення місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей визначаються окремим законом.

Окрім того, законопроект передбачає, що територіальна громада здійснює місцеве самоврядування як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування шляхом самостійного регулювання суспільних справ місцевого значення та управління ними в межах Конституції і законів України.

Голова громади, депутати ради громади, районної, обласної ради обираються на вільних виборах на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

У законопроекті зазначено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є земля, рухоме і нерухоме майно, природні ресурси, інші об'єкти, що є у комунальній власності територіальної громади.

Окрім того, фінансовою основою передбачаються  місцеві податки і збори, частина загальнодержавних податків та інші доходи місцевих бюджетів.

Законопроект № 2217-а регламентує, що повноваження сільських, селищних, міських голів та депутатів місцевих рад, обраних на чергових виборах у жовтні 2015 року та місцевих виборах у період з жовтня 2015 року до жовтня 2017 року, припиняються з дня набуття повноважень відповідно головами громад, радами громад, районними та обласними радами, обраними на наступних чергових місцевих виборах у жовтні 2017 року.

Нагадаємо, 2 липня 2015 року Президент України Петро Порошенко вніс у Верховну Ради законопроект № 2217-а “Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)”.

16 липня народні депутати 288 голосами включили цей законопроект до порядку денного та направили на розгляд Конституційного Суду.

31 липня КС оприлюднив свій висновок про відповідність документа Основному закону.

Згідно з регламентом Верховної Ради, законопроект про зміни до Конституції може бути схвалений попередньо на одній сесії, а ухвалений в цілому - на іншій. Сьогодні нардепи планують закрити другу сесію парламенту, а завтра - розпочати третю.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати