10 травня 2024, 13:19

В Україні пропонують створити Національну установу розвитку зі спеціальним мандатом

У Верховній Раді України пропонують створити Національну установу розвитку, яка виконуватиме функції із забезпечення фінансової та іншої підтримки розвитку та відбудови економіки України.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Рада Європи затвердила Reform and Growth Facility for the Western Balkans: деталі".

Так, у ВРУ зареєстровано законопроєкт №11238 від 07.05.2024 "Про Національну установу розвитку". Законопроєктом визначаються ключові питання діяльності Національної установи розвитку, зокрема, такі як:

  • види діяльності Національної установи розвитку;
  • залучення коштів Національною установою розвитку; умови та принципи здійснення діяльності Національної установи розвитку;
  • управління корпоративними правами, що належать державі у статутному капіталі Національної установи розвитку, та входження у статутний капітал Національної установи розвитку;
  • порядок скликання, компетенція та порядок прийняття органами управління Національної установи розвитку рішень;
  • державне регулювання діяльності Національної установи розвитку.

Серед іншого, законопроєктом окреслюється цільова група, на яку буде спрямована підтримка Національної установи розвитку. Так, цільовою групою суб’єктів підприємництва, яких буде підтримувати Національна установа розвитку, є кредитоспроможні суб’єкти мікро-, малого та середнього підприємництва, які мають потенціал розвитку, або вид їх економічної діяльності чи напрям їх підтримки є пріоритетним для економіки України, але через недосконалість або нерозвиненість роботи ринкових механізмів, кризу або інші обставини не мають доступу до фінансування на адекватних умовах або такий доступ ускладнений.

Крім цього, Національна установа розвитку у межах деяких видів діяльності зможе підтримувати фізичних осіб. Цільовою групою фізичних осіб, яких буде підтримувати Національна установа розвитку в межах зазначених видів діяльності, є податкові резиденти України, які не мають доступу до фінансування на адекватних умовах або такий доступ ускладнений через недосконалість або нерозвиненість роботи ринкових механізмів, кризу або інші обставини. Критерії віднесення фізичних осіб до цільової групи визначаються умовами програм підтримки.

Законопроєктом передбачається, що Закон України "Про фінансові послуги та фінансові компанії" не застосовується до Національної установи розвитку, оскільки Національна установа розвитку виконує функції виключно шляхом здійснення операцій з банками, фінансовими установами та іншими надавачами фінансових послуг та/або у співпраці з ними. Водночас із метою забезпечення державного регулювання та нагляду за діяльністю Національної установи розвитку законопроєктом передбачаються функції щодо розробки й затвердження 3 нормативно-правових актів, обов’язкових для виконання Національною установою розвитку, та контроль їх виконання.

Також законопроєкт передбачає створення Національної установи розвитку з незалежною корпоративною структурою управління, що є важливою умовою співпраці Національної установи розвитку з міжнародними фінансовими організаціями та іноземними донорами, що дозволить збільшити обсяг залученого фінансування програм фінансової підтримки.

Так, із метою мінімізації ризиків потенційного політичного втручання, забезпечення прозорості та зменшення ступеня ризиковості діяльності Національної установи розвитку, запровадження належного корпоративного управління, що своєю чергою підвищить ефективність та зростання довіри до Національної установи розвитку, призведе до зменшення можливостей виникнення корупційних ризиків, передбачено такі запобіжники:

  • можливість входження в статутний капітал міжнародних фінансових організацій та призначення своїх представників до ради Національної установи розвитку;
  • більшість незалежних членів у Раді Національної установи розвитку;
  • виконання Національною установою розвитку своїх функцій із забезпечення фінансової та іншої підтримки виключно через банки, фінансові установи та інших надавачів фінансових послуг;
  • створення системи внутрішнього контролю та управління ризиками Національної установи розвитку;
  • здійснення державного регулювання та нагляду за діяльністю Національної установи розвитку Національним банком України.

Ініціатори законопроєкту вказали, що прикладом такої установи та загальновизнаною історією успіху є Кредитна установа для відбудови (KfW), створена у післявоєнній Німеччині у 1948 році як частина Плану Маршала.

"Створення українського аналога KFW, який може бути фінансовим, виконавчим агентом як Уряду, так і донорів, і який може бути додатково цікавим для донорів у випадку їх залучення як міноритарних акціонерів, може прискорити реалізацію проєктів відновлення і масштабувати їх. В Україні створення Національної установи розвитку зі спеціальним мандатом, яка б виконувала функції агенту Уряду з розвитку та структурної трансформації через використання різних фінансово-кредитних інструментів, – це необхідність, обумовлена величезними збитками та потребами у відновленні через повномасштабну війну", – йдеться в повідомленні.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати