Колегія суддів Касаційного господарського суду, здійснивши аналіз положень ч.1 ст.88 ГК України, п.3 ч.1 ст.116, ст.148 ЦК України, ст.10, 54 Закону України «Про господарські товариства», дійшла висновку, що необхідною умовою для виходу з ТОВ є подання учасником ТОВ відповідної нотаріально посвідченої заяви про вихід з товариства.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: «Верховним Судом надано правовий висновок щодо дії у часі так званого «Закону Савченко»».
Учасник ТОВ звернувся до господарського суду з позовною заявою до ТОВ про стягнення ринкової вартості частки позивача в майні товариства. В обґрунтування вимог позивач зазначив, що ним як учасником ТОВ направлено відповідачу заяву про вихід з товариства, у зв’язку з чим відповідач повинен виплатити вартість його частки. Повідомляє прес-служба Верховного Суду.
Рішенням господарського суду, залишеним без змін постановою апеляційного господарського суду, у задоволенні позову відмовлено. Так, судові рішення мотивовані тим, що оскільки заява про вихід з товариства подана позивачем у простій письмовій формі з недотриманням вимог, встановлених ч.1 ст.148 ЦК України, то така заява не породжує відповідних наслідків.
Відтак, колегія суддів КГС вирішила, що встановивши відсутність нотаріального засвідчення справжності підпису позивача на заяві про вихід з товариства, господарські суди дійшли правильного висновку про те, що така заява є неналежно оформленою та не може бути підставою для виходу учасника з ТОВ і проведення з ним відповідних виплат, оскільки не створює правових наслідків для сторін.
Верховний Суд також відхилив посилання скаржника на неправильне застосування судами п.10 ч.4 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», згідно з яким для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подається, зокрема, заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), справжність підпису на якій нотаріально засвідчена.
ВС зазначає, що зазначені норми додатково підтверджують необхідність засвідчувати нотаріально заяву особи про вихід з ТОВ, що кореспондується з нормами ст.148 ЦК України.
Відсутність нотаріального посвідчення підпису заявника на заяві про вихід з товариства не дає підстави вважати дійсним волевиявлення учасника товариства щодо виходу зі складу учасників.
З повним текстом постанови КГС ВС у справі № 912/422/17 можна ознайомитися за посиланням.