10 січня 2018, 14:06

У Києві відбулася презентація результатів опитування «Медіавідкритість судів України»

Сьогодні, 10 січня 2018 року, відбулася презентація результатів опитування «Медіавідкритість судів України: результати всеукраїнського опитування працівників судів, 2017 рік».

f3e38d4de679fb43a6cdd95e5b7467c1

За словами Валерії Рибак, директора ГО «Вектор прав людини», координатора проекту «Суд людською мовою», опитування проводилося серед працівників суду. У ньому взяли участь 449 судів (67%) із 675 чинних судів на підконтрольній території України. «За результатами опитування можна констатувати, що із представниками ЗМІ недостатньо налагоджена співпраця, про що свідчать досить низькі показники не тільки реалізації медійних заходів, а й надання коментарів працівниками судів для ЗМІ. Загалом дослідження проводилося у 2 етапи - під час тренінгів та за допомогою всеукраїнського онлайн-опитування протягом серпня-грудня 2017 року», - розповіла вона.

Так, у період січня-вересня 2017 року суди провели наступну роботу серед ЗМІ та громадськості:

  • надали коментарі - 151 представник суду (33,6% від опитаних);
  • відбулися дні «відкритих дверей» - у 128 судах (28,5%);
  • провели прес-конференції - 20 судів (4,5%), прес-брифінги - 23 (5,1%);
  • наповнювали новинами сайтів судів (близько 1 новини на тиждень) - 446 (99,3%) судів.

При цьому вона відзначила і позитивні моменти, серед яких виокремила питання комунікації судів із ЗМІ та громадськістю у соціальних мережах. «За нашими результатами, майже половина судів мають офіційні сторінки у Facebook - 55% з них зареєструвалися у 2016-2017 рр. Причинами цього є відсутність прямої вказівки керівництва, заборона суддям спілкуватися онлайн, вірусні атаки тощо», - розповіла Валерія Рибак. - «Також важливим моментом є те, що суди почали активно використовувати трансляції судових засідань технічними засобами судів до мережі YouTube. Якщо у 2015 році у 3-х областях України, 4-х судах відбулася трансляція лише 4-х справ, то у 2017 році - у 15 областях, 37 судах - 72 справ. Загалом це питання стосується не лише прямої комунікації судів із ЗМІ та громадськістю, але й захисту судів та учасників процесу».

(для перегляду натисніть на зображення)

f28ed507c0986c6864c4a05a7dc090c4

Серед іншого, вона відмітила проблему того, що у 379 судах (84% від опитуваних) обов’язки прес-секретаря виконуються за сумісництвом. «Це не передбачено штатним розписом та лише заважає повноцінній комунікації судів із громадськістю. При цьому лише у 70 судах (16%) існують окремі штатні одиниці спеціаліста із забезпечення зв’язків з ЗМІ», - зазначила директор ГО «Вектор прав людини».

«Суд не зобов’язує суддів комунікувати, проте необхідно зрозуміти, що відкритість судів необхідна не лише громадянам, а й самим суддям. Тому було розроблено спеціальний курс комунікації судів із ЗМІ, який розпочнеться в кінці січня - на початку лютого цього року», - розповів член Ради суддів України, голова комітету Ради суддів України з питань комунікації Олександр Сасевич. Також він наголосив на питанні взаємозв’язку суддів та представників ЗМІ, вказавши на необхідність дотримання сторонами не лише етичних норм, а й правильного освітлення подій та довіри один до одного.

Наприкінці заходу Валерією Рибак було представлено рекомендації за результатами опитування. Так, необхідно: ввести до штатного розпису кожного суду окрему штатну одиницю спеціаліста із забезпечення зв’язків з ЗМІ (прес-секретар); розробити державну програму, яка б проводила навчання прес-секретарів судів, суддів-спікерів тощо із залученням громадських організацій; налагодити внутрішню комунікацію у судах з питань взаємодії із ЗМІ та громадськістю; проводити систематичну фіксацію інформатизації роботи судів та аналіз ефективності цієї роботи; продовжити впровадження позитивних практик використання сучасних медійних інструментів (наприклад, Facebook), а також трансляції судових засідань.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


1
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати