13 січня 2020, 18:12

Твори, створені AI, мають право на захист авторських прав?!

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Китайський суд постановив, що твори, створені штучним інтелектом (англ. Artificial intelligence, AI), мають право на захист авторських прав. Це є перемогою технічного гіганта Tencent. За повідомленням державної інформаційної служби China News Service (CNS), суд у Шеньчжені прийняв рішення на користь Tencent, який стверджував, що робота, створена його роботом Dreamwriter, була скопійована місцевою фінансовою компанією новин.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У цьому місяці суд у Шеньчжені, провінція Гуандун, постановив, що твір, створений AI, може бути захищений авторським правом. Рішення було прийнято після того, як технічний гігант Tencent подав до суду на онлайн-платформу, яка надає інформацію про кредити за копіювання статті, написаної роботом Tencent Dreamwriter, без дозволу. Dreamwriter - це автоматизована програма для написання новин, заснована на даних і алгоритмах, розроблена Tencent у 2015 р.

20 серпня 2018 р. Dreamwriter написав фінансовий звіт, що включає індекс Шанхая за цей день, обмін валюти і рух капіталу. У статті, опублікованій на веб-сайті Tencent Securities, відзначається, що «стаття була автоматично написана Tencent Robot Dreamwriter». Пізніше компанія Shanghai Yingxun Technology скопіювала статтю на свій сайт.

Народний суд району Наньшань заявив, що відповідач - Shanghai Yingxun Technology Company - порушив авторські права Tencent і повинен нести цивільну відповідальність. Суд заявив, що форма вираження статті відповідає вимогам письмового твору, а зміст показав вибір, аналіз і оцінку відповідної інформації і даних про фондовий ринок. Це свідчить, що структура статті була розумною, логіка - зрозумілою, і у ній була відповідна оригінальність.

З огляду на те, що відповідач вилучив роботу, що порушує авторські права, шанхайській компанії Yingxun Technology було наказано виплатити Tencent 1500 юанів (216 дол. США) за економічні втрати і захист прав. Суд не повідомив, чи подаватиме шанхайська компанія апеляцію.

З розвитком технологій штучного інтелекту він вже активно використовуються для створення деяких традиційно творчих творів, таких як музика. Однак питання про те, чи слід захищати такі твори авторським правом, залишається дискусійним. У грудні 2019 р. Європейське патентне відомство відхилило заявку на патент AI, в якій зазначено Dabus AI, як винахідника.

Згідно зі статтею, опублікованою Всесвітньою організацією інтелектуальної власності в 2017 р., прецедентне право в США встановлює, що закон про авторське право захищає тільки ті плоди інтелектуальної праці, які засновані на творчих здібностях розуму. Крім цього, суд в Австралії також оголосив у справі 2012 р., що твір, створений з використанням комп'ютера, не може бути захищений авторським правом.

«Згідно з нашим законом про авторське право, а також деяких міжнародних конвенцій, визначення твору в першу чергу підкреслює, що творіння є оригінальним, відтвореним і здійсненим на основі інтелектуальної діяльності людини. Таким чином, людський інтелект є ядром і передумовою», - сказав Ван Гохуа, юрист пекінської юридичної фірми Zhongwen.

За його словами, якщо контент створювався машинами після того, як люди вводили якісь ключові слова, то машини повинні бути автором, а не людським інтелектом, а контент не повинен захищатися в сенсі закону про авторське право.

«Оскільки машини можуть використовуватися будь-якою людиною і генерувати один і той же контент під одними і тими ж ключовими словами, нам потрібно подумати про те, що саме захищає закон про авторське право, - інтелектуальну діяльність за вибором ключових слів або твір, дійсно створений людським інтелектом» , - додав він.

Аналітики міжнародного консалтингового агентства PwC вважають, що у найближче десятиліття AI стане головною ринковою тенденцією та кращим бізнес-інструментом. Згідно з останнім звітом, внесок інтелектуальних технологій у глобальний світовий ВВП оцінюється у 15,7 трлн дол. За прогнозами експертів, саме завдяки AI до 2030 р. цей показник виросте ще на 14%. При цьому на збільшення продуктивності припаде до 7 трлн дол., а на зростання споживання - понад 9 трлн дол.

На думку PwC, у найближчі 5-10 років лідером з успішної експлуатації та адаптації технологій AI виступить Китай. Передбачається, що до 2030 р. його ВВП може виявитися ще на 26% вище середнього світового показника. Істотним потенціалом володіє і Північна Америка, яка, швидше за все, покаже близько 14% додатково до ВВП. Західна Європа поки що відстає.

Довідково

Tencent  - китайська  телекомунікаційна компанія (найбільший інтернет-провайдер), заснована в листопаді 1998 р. у м. Шеньчжень. Компанія відома тим, що займається підтримкою найбільш розповсюдженої в Китаї мережі обміну швидкими повідомленнями під назвою QQ, а також системами для передачі текстових і голосових повідомлень WeChat. Компанія розробляє власний безкоштовний E-mail-клієнт Foxmail. У 2017 р. китайська Tencent обійшла за вартістю  Facebook (її вартість досягла 523 млрд дол. США, а Facebook - лише 519 млрд). Водночас компанія стала першою азійською компанією з ринковою капіталізацією у понад півтрильйона доларів і п'ятою найдорожчою компанією у світі.

Джерела

Court rules AI-written article has copyright.

Rory O'Neill AI-written articles are copyright-protected, rules Chinese court.  


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати