04 червня 2015, 9:35

ТСК подовжила собі термін повноважень

Прес-служба Вищої ради юстиції

Тимчасова спеціальна комісія з перевірки суддів загальної юрисдикції ухвалила рішення про зміни до регламенту, що продовжують термін її повноважень, повідомляє прес-служба ВРЮ.

Згідно зі змінами, внесеними до статті 1.6 пункту 1.6.1 регламенту ТСК, до строку повноважень Комісії не зараховується час, протягом якого Тимчасова спеціальна комісія не могла реалізовувати свої повноваження через відсутність повноважного складу, передбаченого частиною 8 ст. 4 Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні».

Нагадаємо, що Тимчасову спеціальну комісію з перевірки суддів судів загальної юрисдикції було створено на 1 рік при Вищій раді юстиції відповідно до Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» з метою проведення перевірок дій суддів, що виносили рішення проти учасників масових акцій протестів в Україні у період з 21 листопада 2013 року до 11 квітня 2014 року, та інших рішень судів, визначених у статті 3 Закону.

Свою роботу Комісія розпочала з 12 червня 2014 року – з часу призначення до її складу дев’яти осіб: п’яти – Пленумом Верховного Суду України та чотирьох – Урядовим уповноваженим з антикорупційної політики.  На той час Верховна Рада України до складу ТСК своїх представників не делегувала.

З вибуттям зі складу ТСК судді Верховного Суду України у відставці Юрія Кармазіна 24 жовтня 2014 року Комісія втратила правомочність. Крім того,  5 грудня 2014 року член Комісії, суддя Верховного Суду України у відставці Станіслав Щотка подав заяву про звільнення у зв’язку із призначенням на посаду члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України відповідно до наказу Голови Державної судової адміністрації України від 5 грудня 2014 року.

Лише 5 лютого 2015 року Верховна Рада України ухвалила Постанову «Про призначення членів Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції», якою до складу ТСК було делеговано п’ятьох осіб. Склад ТСК склав 11 осіб, однак Комісія не змогла розпочати роботу через непідписання Постанови Головою Верховної Ради України. Документ надійшов до секретаріату ВРЮ 3 березня 2014 року. Таким чином, Комісія через відсутність повноважного складу не працювала із 24 жовтня 2014 року до 3 березня 2015 року.

Зміни до регламенту викликали бурхливе обговорення під час засідання. Зокрема, на думку члена Комісії, судді Верховного Суду України у відставці Миколи Лавренюка, у статті 2 Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» чітко зазначено, що перевірка суддів проводиться протягом 1 року з дня формування Тимчасової спеціальної комісії, яка утворюється в порядку визначеному ст.4 Закону.  Він висловив переконання, що такі зміни можуть бути внесені лише до Закону, що є компетенцією виключно Верховної Ради України. «Комісія сформована  12.06.2014 року, про що було оголошено у ЗМІ та на сайті Вищої ради юстиції. Спливає цей термін буквально через 10 днів», - нагадав він. Він також наголосив на п.1 статті 5 Закону, у якому зазначено, що повноваження членів ТСК припиняються в разі закінчення визначеного цим Законом строку повноважень.

Утім, голова ТСК, суддя Верховного Суду України у відставці  Володимир Мойсик висловив переконання, що рішення про продовження терміну повноважень Комісії однозначно випливає з тексту Закону. Він нагадав, що у Верховній Раді України зареєстровано три законопроекти, що містять зміни до Закону України «Про очищення влади» та передбачають продовження терміну роботи ТСК з перевірки суддів, кожен з яких, за його словами, містить аналогічне запропонованому положення стосовно строків діяльності Комісії. «Не забувайте, що ми є Комісією Майдану. Майдан вимагав найперше люстрації для суддів, – наголосив В. Мойсик, – і з цим погодився український парламент. Першим законом про перевірку суддів був саме закон «Про відновлення довіри до судової влади в Україні».

Питання було поставлено на голосування, за результатами якого рішення було прийнято 8-ма голосами «за», 1– «проти».

Нагадаємо, що Комісія працює на громадських засадах. Організаційне забезпечення її діяльності здійснює секретаріат ВРЮ.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати