08 липня 2019, 15:09

Світло чи тінь: про новий Порядок підвищення кваліфікації адвокатів

Аргумент. Позиція. Ідея

З 01.07.2019 р. почали діяти нові правила підвищення кваліфікації адвокатів. Адвокатам та їхнім помічникам потрібно звітувати про підвищення кваліфікації перед своїми регіональними радами адвокатів за формою, передбаченою за раніше чинним Порядком. Про це повідомляє Вища школа адвокатури НААУ.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Коментарі

Кравець 2 Ростислав Кравець, адвокат, керуючий партнер «Кравець та партнери»

«Тепер адвокати зобов'язані щороку платити НААУ за 7 годин порожніх і в більшості випадків непотрібних семінарів.

При цьому НААУ ще збиратиме кошти з тих, хто хоче читати семінари.

Все це не підвищення рівня знань, а банальне вимагання коштів на утримання непотрібного і вічно стурбованого Міністерства адвокатури».

savva Савва Кузьменко, директор Вищої школи адвокатури Національної асоціації адвокатів України

«Всі критикують новий Порядок підвищення кваліфікації адвокатів. З особливою завзятістю його критикують лобісти інтересів сторонніх організаторів підвищення кваліфікації, оскільки він позбавив їх можливості наживатися на адвокатах, а віддав перевагу на проведення заходів з підвищення кваліфікації адвокатів саме органам адвокатського самоврядування. Друга група тих, хто критикує, — це юристи, які тільки увійшли у професію та одразу почали критикувати необхідність підвищення кваліфікації, в тому числі проходження тестування за результатом кожного заходу. Варто зазначити, що наявність критики — це чудова можливість проінформувати адвоката, що нововведення у підвищенні кваліфікації адвокатів не такі «страшні, як їх малюють».

Переваги Нового порядку саме для адвоката: відсутність необхідності збирати сертифікати та подавати щорічну звітність у свою регіональну раду; єдиний сайт, на якому розміщуються абсолютно всі заходи по всій Україні, а якщо заходу немає на сайті, то це означає, що він неакредитований, а отже, бали за нього не зараховуються; вчасне інформування адвоката про кількість балів, які потрібно набрати до кінця року; підвищені вимоги до проведення та організації кожного заходу з підвищення кваліфікації; ведеться автоматичний облік залікових балів; реєстрація на захід після аутентифікації відбувається в один клік; кожен захід з підвищення кваліфікації акредитується Експертною радою НААУ; тестування відбувається онлайн у зручний для адвоката час; адвокат вільний у виборі видів підвищення кваліфікації; вільний вибір заходів як на платній, так і на безоплатній основі.

Ми отримали запрошення від Британської адвокатури для презентації нової системи підвищення кваліфікації восени, оскільки це унікальна система для усього світу, а поки до осені ми працюватимемо з нашими адвокатами, щоб почути кожен голос».

оксана адвокат Оксана Бондаренко, практикуючий адвокат

«Як зазначає Національна асоціація адвокатів України, з 01.07.2019 р. набула чинності нова редакція Порядку підвищення кваліфікації адвокатів України. Кожному адвокату НААУ направила повідомлення на адресу електронної пошти, яка міститься в Єдиному державному реєстрі адвокатів України, в якому зазначено про зміни в порядку реєстрації на заходи щодо підвищення кваліфікації адвокатами, а також що анонси всіх сертифікованих Експертною радою НААУ заходів з підвищення кваліфікації адвокатів розміщуватимуться на єдиному веб-ресурсі Центру акредитації Вищої школи адвокатури.

У повідомленні вказано про нововведення, а саме кожному адвокату, який відвідав захід з підвищення кваліфікації, після його проведення обов'язково повинен пройти тестування за результатами прослуханого матеріалу, після успішного проходження якого на електронну адресу надійде повідомлення про отримання балів.

Також на сайті НААУ був опублікований План-графік проведення семінарів, тренінгів та практикумів з підвищення кваліфікації адвокатів на 2019 р., більшість з яких є платними, а вартість є об'єктивно зависокою. Якщо враховувати, що кожен адвокат щорічно сплачує внески до НААУ та РАУ (в якій адвокат перебуває на обліку) у відповідному співвідношенні 30% і 70%, то вартість платних заходів має бути нижчою.

Яким чином і на підставі якого нормативно-правового акту має відбуватися тестування та його оцінювання — для адвокатів залишається під питанням. Кому і що дає це тестування, окрім витрачання на нього часу адвокатами? Адже щоб стати адвокатом, тобто отримати свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю, особа складає кваліфікаційний іспит, відповідно до вимог профільного Закону.

Кожен практикуючий адвокат намагається підвищувати свій професійний рівень і кваліфікацію, відвідуючи різні навчальні заходи (семінари, тренінги, професійні дискусійні заходи), при цьому обираючи для себе особисто, які теми для нього є актуальними й цікавими, важливими в напрямку його діяльності. Про професійний рівень мають говорити виграні справи, якісно надані послуги, а не тестування, яке по факту нікому нічого не дасть.

На мою думку, заходи з підвищення кваліфікації необхідно проводити та їх потрібно відвідувати, обираючи самостійно актуальність у професійній діяльності за обраним напрямком теми заходу, але дещо знизити ціни на платні заходи та скасувати тестування, не забираючи дорогоцінний час в адвокатів».

IMG-4271 Ілона Милостива, юрист EQUITY

«З 01.07.2019 р. набирає чинності новий порядок підвищення кваліфікації адвокатів, що викликав багато запитань та суперечок серед адвокатської спільноти. Порядок передбачає обов'язок адвокатів та їхніх помічників системно підвищувати свою кваліфікацію шляхом відвідування акредитованих навчальних заходів та науково-публіцистичної діяльності. При цьому до адвокатів, які не підвищують свій професійний рівень, будуть застосовуватися дисциплінарні заходи.

Адвокатська спільнота розгортає пекельні дискусії навколо нового порядку. Незважаючи на логічний супротив адвокатів до покладення на них нових вимог та обов'язків, система покликана покращити умови для професійного росту, потребує розуміння та уваги.

Новий порядок більш вимогливий до молодих спеціалістів. Юристи, які набули статусу адвоката, в перший рік зобов'язані пройти модульну програму «Молодий адвокат». Також адвокати, які отримали свідоцтво в перші три роки, зобов'язані підвищувати свою кваліфікацію на рівні 16 балів на рік. Досвідченим спеціалістам достатньо буде отримати 10 балів на рік. Слід зазначити, що 1 бал прирівнюється до 1 години навчання.

При цьому 50% річного обсягу балів можна отримати шляхом участі в акредитованих заходах в Україні, а інші 50% балів — шляхом написання наукових публікацій як в Україні, так і за кордоном. Окрім того, обов'язкові дві години на рік адвокати мають вивчати адвокатську етику та стандарти професійної діяльності. Достатньо зручною є можливість самостійно обирати форму та місце підвищення кваліфікації, що може проходити дистанційно у формі вебінарів.

Також адвокату зараховуються залікові бали, отримані на міжнародних заходах, визнаних організацією-підписантом Меморандуму ССВЕ «Про взаємне визнання транскордонного підвищення кваліфікації адвокатів». Таким чином, адвокати мають можливість отримати не лише бали, але і якісні професійні знання та досвід від колег з міжнародної спільноти.

Варто зазначити, що новий порядок звільняє адвокатів від обов'язку постійно звітувати про підвищення кваліфікації, а нараховані за участь у заходах бали будуть зберігатися в електронному вигляді та вноситися автоматично до Єдиного реєстру адвокатів України.

Якщо адвокат не отримає необхідної кількості балів, Вища школа адвокатури зобов'язана проінформувати Раду адвокатів регіону та Кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури регіону про порушення ним порядку та внести відповідні дані про адвоката до Реєстру. В майбутньому під час розгляду дисциплінарних справ щодо такого адвоката дані з Реєстру будуть враховуватися не на його користь.

Таким чином, новий порядок підвищення кваліфікації адвокатів сприяє покращенню професійного рівня адвокатів, розвитку конкуренції та інтеграції до міжнародних стандартів якості адвокатури. Подальше впровадження цієї системи потребує часу та терпіння, але остаточний результат вартий зусиль.

Важко в навчанні, легко в бою!».

Ян белоголовый Ян Білоголовий, адвокат

«Як зазначено на сайті НААУ, з 01.07.2019 р. набуває чинності нова редакція Порядку підвищення кваліфікації адвокатів. Оскільки Порядок відсутній у вільному доступі, а деякі повідомлення в мережі Facebook та на сторінці Вищої школи адвокатури НААУ викликають подив, хотілося б звернути увагу на наступне.

Відтепер анонси всіх сертифікованих Експертною радою НААУ заходів з підвищення кваліфікації адвокатів розміщуються на одному веб-ресурсі — у Центрі акредитації Вищої школи адвокатури. Зазначається, що після заходу обов'язково потрібно буде пройти тестування за результатами прослуханого матеріалу, яке надійде на електронну пошту.

Після успішного проходження тестів надійде повідомлення про отримання балів.

Частина заходів, як зазначається, буде безкоштовною, а інша — платною. Зрозуміло, що особа, яка сплатила за такий захід чималі кошти, не зможе отримати свої бали без проходження тестування. До того ж для проходження тестування потрібно буде ще витратити додатковий час, якого у працюючих адвокатів не так багато.

Цікавим моментом є види підвищення кваліфікації. Незрозуміло, чому не враховується самостійне навчання, участь у судових справах, в яких створюється нова судова практика; відвідування міжнародних заходів; видання книжок, написання монографій; публікація статей у фахових виданнях; отримання вченого звання тощо.

Для порівняння, Порядок підвищення кваліфікації нотаріусів, консультантів державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, помічників приватних нотаріусів передбачає, що самостійне навчання (самоосвіта) як вид підвищення кваліфікації може здійснюватися, зокрема, шляхом публікацій науково-практичних статей з питань нотаріату у фахових друкованих виданнях та електронних фахових виданнях в Україні; участі в семінарах, організованих шляхом проведення дистанційного навчання, вебінарів тощо; участі в роботі постійно діючих комісій та робочих груп Нотаріальної палати України; участі в міжнародних семінарах, симпозіумах, науково-практичних конференціях з питань нотаріату; навчання з метою здобуття наукових ступенів за професійно спрямованими напрямками підготовки у сфері нотаріату. При підвищенні кваліфікації за цим видом можуть надаватися підтверджувальні документи (зокрема, копії опублікованих науково-практичних статей, дипломів, сертифікатів, довідок тощо).

Також не зовсім зрозуміло, що дає адвокатом (які гарантії) акредитація того чи іншого оператора підвищення кваліфікаціїв НААУ, а також чому не можна підвищувати кваліфікацію в інших навчальних закладах чи організаціях, які проводять такі заходи. Як зазначалося раніше, з метою підвищення кваліфікації адвокати повинні отримувати щорічно 10 балів, а ті, що отримали свідоцтво нещодавно, — 16 балів на рік впродовж перших 3-х років.

Проте особливістю підвищення кваліфікації є те, що слухачі вже володіють певними знаннями та практичними навичками виконання своєї роботи, можуть критично ставитися до навчального матеріалу. Деяким категоріям фахівців, які є загальновизнаними «гуру» в адвокатських колах, взагалі недоцільно проходити підвищення кваліфікації на рівні з іншими, враховуючи особливості їхньої діяльності (участь у судових процесах ЄСПЛ, робота в комітетах, комісіях з розробки нормативно-правових актів, заняття науковою діяльністю та ін.). Вважаю, що такі особи повинні бути виключенні з переліку тих, хто має проходити підвищення кваліфікації за професійними програмами або за програмами тематичних короткострокових семінарів.

Кожен адвокат розуміє, що клієнт не прийде за допомогою до будь-кого, а лише до того, хто матиме відповідний фах, досвід та кваліфікацію. Отже, перед тим, як приймати новий порядок підвищення кваліфікації адвокатів, НААУ доцільно було б обговорити його проект публічно в адвокатських колах».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати