31 березня 2015, 19:02

Судову реформу в Україні треба починати з Конституції – Венеціанська комісія

Юридична газета

Венеціанська комісія та Директорат з прав людини і верховенства права Ради Європи надали спільні висновки щодо Закону України «Про судоустрій і статус суддів» і внесення змін до Закону України «Про Вищу раду юстиції» у контексті судової реформи в Україні. Хоча європейські консультативні органи охарактеризували закони як «послідовні», «добре складені» і такі, що «слідують попереднім рекомендаціям Венеціанської комісії», втім, констатували, що зміни потрібно починати з Конституції, повідомляє «Юридична газета».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


«На думку Венеціанської комісії й Директорату, найбільш серйозні проблеми, що стосуються незалежності судової влади в Україні, знаходяться в конституційних положеннях, а не в Законі “Про судоустрій”», - йдеться у висновках. Зокрема, автори рекомендують виключити з основного закону роль Верховної Ради України в призначенні суддів на посади безстроково та їх звільненні; змінити склад Вищої ради юстиції таким чином, щоб більшість її членів обиралися суддями; виключити компетенцію Верховної Ради України в знятті імунітету із суддів (наразі приймаються відповідні зміни до конституції); видалити з Конституції повноваження Президента України щодо утворення й ліквідації судів.

Венеціанська комісія також рекомендує привести до європейських стандартів процес люстрації суддів. «Незважаючи на бажання влади усунути некомпетентних і корумпованих представників судової влади з посад, якщо це має відбутися, то справедливим і пропорційним чином, не завдаючи шкоди незалежності судової влади», - зазначається у документі.

Крім того, рекомендується «передбачити більш поблажливі положення про використання в судах іншої мови, окрім української».

«У цілому Закон видається послідовним, добре складеним і, здається, по багатьом пунктам слідує попереднім рекомендаціям Венеціанської комісії. Зміцнення ролі Верховного Суду України як гаранта єдності судової практики, підкреслення формального характеру ролі Президента України в призначенні суддів на випробувальний термін, уведення переліку підстав для відповідальності за “порушення присяги” для того, щоб виключити занадто широкий спектр свободи розсуду дисциплінарних органів, уведення шкали санкцій з дисциплінарної відповідальності, що дозволяють застосування санкцій пропорційним способом, і докладні положення щодо кваліфікаційного іспиту суддів перед їх безстроковим призначенням або підвищенням по кар’єрній драбині є прикладами покращень у зміненому Законі», - підкреслюється у висновках.

Автори висновків також привітали створення президентом України Конституційної комісії. «Венеціанській комісії й Директорату було повідомлено, що згідно з Указом Президента нещодавно була утворена Конституційна Комісія, яка почне працювати над конституційними поправками. Вони вітають цю важливу подію й підтверджують свою готовність і надалі надавати українській владі допомогу, яка може знадобитися в удосконаленні законодавства та Конституції щодо положень, які стосуються судової системи й статусу суддів», - йдеться у висновках Венеціанської комісії.

Повна версія документу доступна на сайті Верховного суду України за посиланням.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати