17 січня 2017, 15:40

Судова реформа очима іноземних донорів

Недовіра до судів обумовлена генетичною пам’яттю населення, яка сформувалась за радянських часів, коли суди ототожнюватись з правоохоронними органами. Про це заявила заступник керівника програми фонду USAID «Нове правосуддя» Наталія Петрова під час презентації проекту на розширеному засіданні Ради Союзу юристів України. Сьогодні, упевнена пані Наталія, коли, в умовах демократії, суди мають змогу виконувати свої функції належними чином, необхідно проводити роз’яснювальну роботу, аби позбавитись від впливу цієї пам’яті.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Крім роз’яснювальної роботи «Нове правосуддя» охоплюватиме 5 основних напрямів:

Зміцнення суддівської незалежності. Дуже важливо, вважає Н. Петрова, щоб суспільство зрозуміло, що наріжним каменем судової реформи є дійсна суддівська незалежність, аби кожен українець, прийшовши до суду, міг отримати справедливе судове рішення.

Підвищення прозорості діяльності органів судової влади. Тут ініціатори проекту надають велике значення таким компонентам, як підтримка суспільства, а також зміцнення громадського моніторингу судової системи.

Сприяння удосконаленню судового адміністрування. Наразі необхідно, переконана пані Наталія, щоб особи, які працюють на керівних посадах у судах, мали не лише юридичну освіту, а й управлінські навички. Задля формування таких навичок за підтримки іноземних експертів для 40 голів судів та 120 керівників апаратів судів в рамках попередньої програми USAID було проведено спеціальне навчання. Інструкторами виступили професори Мічіганського університету. В рамках нової програми така практика продовжуватиметься, а для випускників «першої хвилі» планується влаштувати зустріч, в ході якої вони матимуть нагоду розповісти, чи вдалось їм втілити набуті знання на практиці.

Підвищення якості правничої освіти. Ще до запровадження нової програми, фахівці з USAID провели дослідження серед роботодавців-правників. Результати виявились невтішними: абсолютно всі респонденти вказали на неналежну практичну підготовку випускників юридичних вишів. Ця проблема, нагадала Н. Петрова, постає перед юридичною спільнотою вже не один рік. Наразі у професійних колах обговорюється Концепція новітньої юридичної освіти, начебто розроблена Міністерством юстиції України разом з Міністерством освіти і науки України. Раніше ми писали про те, що основними моментами цього документу є посилення практичної складової у освітній програмі та впровадження єдиного екзамену для тих, хто бажає вступити до магістратури. Про деталі Концепції ЮГ розповідав Міністр юстиції Павло Петренко. Зокрема, він наголошував на тому, що,  відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 08.04.2015р. № 409, дев’ять правничих вищих навчальних закладів вже взяли участь в проведенні вступних випробувань в порядку пілотного проекту, який відбувся 23 липня 2016 року. Пілотний проект проводився під час вступу на навчання для здобуття ступеня магістра з використанням організаційно-технологічних процесів здійснення зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) на основі ступеня бакалавра. В цілому пан Міністр досить високо оцінив і сам «пілот», і проект Концепції. А ось провідні юристи, присутні на засіданні Ради СЮУ, зауважили, що не зважаючи на тривале перебування Концепції у стінах Мін’юсту, її авторство залишається невідомим, а запропоновані новації не витримують жодної критики. Зокрема, Концепція викидає з правової царини виші, які готують майбутніх правоохоронців. І це, не зважаючи на те, що саме Міністерство внутрішніх справ України є найбільшим замовником освітніх послуг.

Розширення можливості доступу до правосуддя та прав людини. Цей напрям роботи програми буде присвячений проблематиці доступу до правосуддя вразливих груп населення. В його рамках іноземні фахівці навчатимуть українських суддів світовим правовим стандартам у цій царині.

Також спеціалісти з USAID в рамках програми обіцяють надавати всебічну підтримку правничого сектору та законодавчого корпусу і закликають провідних юристів долучатись до співпраці.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати