26 липня 2018, 17:27

Що заважає отримувати паспорти зручно і за помірними цінами?

Центр політико-правових реформ

25 липня 2018 р. під час прес-конференції «Два роки паспортної реформи: проблеми без вирішення?» експерти обговорили проблеми паспортного закону, що вже 2 роки діє в Україні.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Член правління Центру політико-правових реформ Віктор Тимощук звернув увагу, що плата за внутрішні та зовнішні паспорти непрозора, бо включає кілька окремих складових. Їх визначає Кабінет Міністрів та поліграфкомбінат «Україна». «Це – типовий «ручний» режим, - зазначив експерт. -  Цією непрозорістю користується і ДП «Документ» (підприємство у сфері управління ДМС), яке додатково незаконно стягує ще по 400 грн на кожному закордонному паспорті».

Є проблема і з цифровими чіпами. Новий паспорт громадянина Україна, який має вигляд картки, повинен містити «цифровий чіп» (БЕН), а це робить паспорт суттєво дорожчим. «Щоб прийняти заявку для виготовлення такого документу, треба мати спеціальне обладнання та захищені канали зв’язку. Це означає, що місць, де можна замовити такий паспорт, суттєво менше, ніж могло би бути, - акцентує Віктор Тимощук. - При цьому такий паспорт не використовується для безвізових подорожей до ЄС. А для отримання послуг онлайн у цивілізованому світі надають перевагу вже не цифровому підпису, а іншим засобам цифрової ідентифікації».

«Коли ви замовляєте послуги, то без паперової довідки про реєстрацію місця проживання у більшості державних чи приватних установ не приймуть лише один паспорт у формі картки. Інформацію про місце проживання не наносять на пластикову поверхню карткового паспорту, вона - тільки у чіпі. Щоб зчитати з нього інформацію, потрібне спеціальне обладнання, а його скрізь не вистачає. І така довідка розміром А4 є вкрай незручною», - наголошує Наталія Соколенко, заступник головного редактора «Громадського радіо».

Щодо переліку документів, необхідних для отримання внутрішнього та закордонного паспортів, то він врегульований лише на підзаконному рівні. Його немає в Законі «Про Єдиний державний демографічний реєстр…» (ЄДДР), а це на практиці створює громадянам проблеми.

Особливо вразливими є ВПО. Від них вимагають багато інших документів, які усі інші громадяни надавати не зобов'язані. «Отже, так продовжуватися більше не може. Саме тому ми у ЦППР не гаяли часу та розробили законопроект, щоб вирішити усі болючі проблеми паспортної сфери. Ми вже його направили до МВС та ДМС» , - повідомив Євген Школьний, експерт Центру політико-правових реформ.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати