15 грудня 2016, 16:15

У НААУ не задоволені законопроектом про адвокатуру

"Юридична Газета"

Сьогодні, 15 грудня, робочою групою з реформування адвокатури розглядається законопроект, поданий депутатом Валерієм Карпунцовим, котрий вносить кардинально нові положення в частині реформування адвокатури. І хоча більшість адвокатської спільноти вперше чує про документ, натомість останнім створюються нові органи в системі адвокатури та пропонується надати право ведення реєстрів адвокатів регіональним органам. Про це заявила голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час чергового засідання Ради адвокатів України, яке сьогодні проходить у столиці.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


«Сьогодні збирається робоча група, яка має розглянути вже «напрацьований» законопроект, який чомусь подає народний депутат Карпунцов. Це зовсім інший законопроект! Над ним ніколи не працювала робоча группа! Звідки він взявся – я не знаю. Ми над ним ніколи не працювали, ми його ніколи не обговорювали. Такі дії виглядають, м’яко кажучи, маніпулятивними. За цим законом пропонується створити зовсім інші органи адвокатури. Навідь КДКА вже не будуть такими, як мають бути, а буде окрема кваліфікаційна палата, як окремий орган, і дисциплінарна – як окремий», - нарікає пані Ізовітова.

Суттєві зміни вносяться документом і в частині регіонального контролю за достовірністю єдиного реєстру адвокатів України. «Ми не лише розуміємо ризики таких нововведень, а й розуміємо «звідки вітер дме». Ми розуміємо, що хтось хоче легалізувати свідоцтва які були видані в неправомірний спосіб. Це призводить до інших ризиків. Ви уявіть, як будуть обліковуватися адвокати, якщо не буде єдиного відповідального, а будуть різні, в регіонах? І це при тому, що за Конституцією в Україні буде виключне право адвокатів на представництво в судах. Це створює для монополії адвокатури дуже суттєві ризики! Крім того, на те, щоб утримувати безліч нових органів самоврядування потрібне суттєве фінансове навантаження, яке ляже на плечі наших адвокатів», - підкреслила адвокат та зазначила, що РАУ докладе усіх можливих зусиль, аби таке «незрозуміле реформування» не торкнулося адвокатської спільноти України. «Те, що сьогодні відбулося – ляпас в обличчя адвокатури», - резюмувала вона.

Розкритикувала пані Ізовітова й законопроект про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо удосконалення механізмів забезпечення завдань кримінального провадження).«Фактично цим законопроектом повністю ліквідовується інститут правової допомоги на стадії досудового розслідування. На цій стадії ліквідовується як такий принцип змагальності між стороною обвинувачення та захисту. Цим законопроектом також пропонується максимально продовжити досудове слідство (з 12-ти до 20-ти міс). Крім того, прокуратура залишає за собою функції досудового розслідування до листопада 2019 року., не дивлячись на те, що з Конституції України ці положення (щодо повноважень) вилучені. Вочевидь, що цей законопроект є неконституційним, оскільки суперечить цілій низці положень Конституції», - зазначила вона.

Коментар:

tAutor_photo_154 Зоя Ярош, адвокат, віце-президент Асоціації адвокатів України, член Робочої групи з питань реформування адвокатури

"Сьогодні відбулось чергове засідання Робочої групи з реформування адвокатури, на якому було обговорено нову редакцію закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Слід відзначити, що законопроект, який було представлено на обговорення, суттєво змінено у порівнянні з тим, що було раніше оприлюднено на сайті Ради з питань судової реформи. Такі зміни значною мірою стали результатом обговорень минулого законопроекту, врахування іноземного досвіду. Зокрема, було враховано ряд принципових пропозицій та зауважень Асоціації адвокатів України, поданих, в тому числі, за результатами останніх круглих столів, пропозицій з регіонів. На жаль, не включені пропозиції щодо встановлення законодавчого бар’єру до приєднання до лав адвокатури колишніх співробітників правоохоронних органів, серед яких є багато недобросовісних, звільнених за результатами атестації тощо.

Згаданий бар’єр пропонувалось створити як заборону допуску до складання кваліфікаційного іспиту адвоката протягом 3-х років після звільнення. Натомість, такий трирічний бар’єр встановлюється лише для осіб, звільнених з посади судді, прокурора, слідчого, нотаріуса, з державної служби або служби в органах місцевого самоврядування з підстав порушення присяги, порушення вимог щодо несумісності, вчинення корупційного правопорушення або істотного дисциплінарного проступку, набрання законної сили обвинувальним вироком за вчинення умисного злочину, невідповідності займаній посаді.

Нарешті в законопроекті, порівняно з минулим та з діючою редакцію, приділяється достатня увага правам і гарантіям адвокатської діяльності, видам адвокатської діяльності, що стають більш деталізованими, розширеними, конкретизованими задля уникнення неоднозначності їх трактувань, що призводить, в кінцевому результаті, до їх утиску або ускладнює реалізацію. Сподіваюсь, що у разі їх прийняття разом зі змінами до КПК, раніше опрацьованими Робочою групою, адвокати зможуть захищати клієнтів, будучи захищені самі. Адже кількість порушень прав адвокатів останніми роками має лише негативну тенденцію до збільшення.

Мабуть, найбільш кардинальних змін зазнали розділи щодо допуску до професії, порядку складення кваліфікаційного іспиту, системи органів адвокатського самоврядування. Звичайно, такі зміни потягнуть за собою обговорення і критику в адвокатському середовищі, так як повністю змінюють ту систему, яка склалась з 2012 року, а також будуть потребувати повного перезавантаження органів адвокатського самоврядування. При цьому, такі зміни направлені на децентралізацію адвокатського самоврядування, що є тенденцією не лише в адвокатурі, та передачу на вирішення значної кількості питань безпосередньо самим адвокатам через участь у конференціях та з’їзді. Одночасно посилюються вимоги щодо прозорості роботи виборчих органів адвокатського самоврядування, їх звітності, прозорості фінансування та бюджетної політики. Сподіваюсь, такі зміни у разі їх прийняття підвищать активність та інтерес адвокатів до участі у самоврядуванні.

Докорінна зміна процедури допуску до професії полягає в тому, що зникає існуючий досі інститут стажування, натомість допускатись до здачі кваліфікаційного іспиту будуть стажери адвоката з дворічним стажем, що дещо схоже на існуючу досі процедуру допуску до професії помічників адвоката. При цьому саме екзаменування проводитиметься ВККА та організовуватиметься регіональними кваліфікаційними комісіями, які здійснюватимуть лише допуск до екзамену. В цілому, узгодивши таку процедуру, існують побоювання щодо спроможності ВККА охопити такий «фронт робіт».

Більш деталізованою є процедура притягнення до дисциплінарної відповідальності, де визначено і саму процедуру, і коло скаржників, і конкретизовано санкції щодо окремих порушень адвокатів. При цьому, рішення щодо позбавлення права зайняття адвокатською діяльністю та зупинення адвокатської діяльності набуватимуть сили лише після завершення процедури їх оскарження, в тому числі судової.

Сподіваюсь, що численні зауваження та пропозиції членів Робочої групи будуть враховані, та оновлений законопроект буде представлено громадськості для обговорення".

FB_IMG_1481828089655 Андрій Вишневський, директор Координаційного центру з надання правової допомоги, член робочої групи Ради судової реформи

«Сьогодні робоча група Ради з питань судової реформи завершила майже дворічну роботу над проектом нової редакції Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність». У законопроекті враховано результати дискусій, що відбувались між членами робочої групи протягом цього часу, численних обговорень з адвокатами у регіонах, пропозиції органів адвокатського самоврядування, що надійшли до робочої групи, зокрема, від рад адвокатів Одеської області та м. Київ, пропозиції провідних громадських організацій адвокатів: Асоціації адвокатів України та Асоціації правників України.

Враховано думку представників юридичних служб корпорацій і банків, висловлену через представників відповідних асоціацій.Серед ключових ідей законопроекту – посилення гарантій адвокатської діяльності, удосконалення інститутів адвокатського запиту та адвокатської таємниці, підвищення кваліфікаційних вимог, дотримання яких необхідно для набуття права займатись адвокатською діяльністю. Так, пропонується запровадити вимогу щодо наявності дворічного стажу роботи у галузі права після здобуття вищої юридичної освіти, при цьому таким стажем вважається виключно стаж роботи у якості стажера адвоката та стаж на посаді судді.

Суттєво пропонується змінити і форму кваліфікаційного іспиту: письмове анонімне тестування, що проводиться централізовано, за аналогією з відповідними суддівськими іспитами.Планується розширити обсяг поняття адвокатської діяльності, включивши до неї медіацію та фідуціарну діяльність. Пропонується звести до мінімуму ризики незаконних маніпуляцій з ЄРАУ шляхом чіткого розмежування функцій щодо створення, впровадження та супроводження (технічної підтримки) його програмного забезпечення, збереження та захисту даних (відповідальність Ради адвокатів України) та внесення відомостей та змін відомостей до ЄРАУ (відповідальність рад адвокатів регіонів).

Суттєві зміни передбачаються в організації адвокатського самоврядування. Засадничі цілі цих змін – підвищення незалежності адвокатури, обмеження повноважень Ради адвокатів України як виконавчого органу адвокатського самоврядування національного рівня, децентралізація та посилення ролі адвокатських спільнот у регіонах, посилення ролі з’їзду адвокатів України як вищого органу адвокатського самоврядування.У разі прийняття законопроекту, рішення органів адвокатського самоврядування набуватимуть чинності лише з моменту їх офіційного оприлюднення. З’їзд адвокатів України отримає право скасовувати рішення Ради адвокатів України, а конференція адвокатів регіону - ради адвокатів регіону.

Порядок денний з’їзду адвокатів України та конференцій адвокатів регіонів, автобіографія та мотиваційний лист кандидатів до всіх органів адвокатського самоврядування та до державних органів від адвокатури повинні будуть оприлюднюватись не пізніше як за 15 днів до проведення з’їзду чи конференції. У законопроекті передбачається пряма заборона: кооптації членів органів адвокатського самоврядування у якості делегатів з’їзду адвокатів України та конференцій адвокатів регіонів; визначення різної квоти представництва делегатів з’їзду від різних регіонів, недопуску будь-якого адвоката регіону до участі у конференції адвокатів цього регіону. У законопроекті пропонується запровадити асоціацію адвокатів регіону як єдину юридичну особу, що здійснює самоврядування через раду адвокатів регіону (виконавчий орган), кваліфікаційну комісію адвокатів регіону (здійснює функцію допуску до кваліфікаційного іспиту), дисциплінарну комісію адвокатів регіону та ревізійну комісію адвокатів регіону. При цьому реалізуються давні рекомендації експертів Ради Європи інституціонально розділити функції доступу до професії та вирішення питань дисциплінарної відповідальності.

Важливо, що законопроект передбачає гарантоване фінансування усіх органів адвокатського самоврядування згідно бюджету НААУ та бюджетів регіональних асоціацій адвокатів, які щорічно затверджуються відповідно з`їздом адвокатів України та конференціями адвокатів регіонів. Суголосно з державною політикою у сфері фінансів, законопроект пропонує прив’язати розміри внеску на здійснення адвокатського самоврядування та плати за складання кваліфікаційного іспиту не до мінімальної заробітної плати, а до прожиткового мінімуму на місяць для працездатних осіб.Законопроект передбачає безоплатну видачу адвокатам свідоцтва на право зайняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати