04 жовтня 2017, 12:11

«Поправка Лозового» в КПК: юридичний аналіз

Вчора, 3 жовтня, ВРУ проголосувала за судову реформу, а з нею - прийняла "поправку Лозового". Вона передбачає внесення ряду змін до Кримінального процесуального кодексу України.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


195daff4-c907-4012-9b74-530bf31fa64aАдвокат, партнер ЮК єПраво Владислав Власюк

 Що означає:

1) Строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР (а не з моменту пред’явлення підозри)

2) Строки досудового розслідування зменшено:

  • два місяці – у кримінальному провадженні щодо кримінального проступку;
  • три місяці – у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості;
  • шість місяців – у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

3) Окремий строк для закінчення кримінального провадження після пред'явлення підозри:

  • протягом одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку;
  • протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

4) Слідчий зобов’язаний закрити кримінальне провадження за спливом строків. Значна частина кримінальних проваджень проти осіб, які вчинили злочини під час побиття та розстрілу Майдану МОЖУТЬ бути закриті.

5) У кожному окремо взятому кримінальному провадженні з’являється простір для обґрунтування необхідності його закриття на підставі спливу нововизначених строків розслідування, і необхідності застосувати зворотню дію закону.

Що НЕ означає:

  1. Можливості продовження строків досудового розслідування (максимально 12 місяців) залишились без змін
  2. Всі кримінальні провадження проти осіб, які вчинили злочини під час побиття та розстрілу Майдану, будуть закриті. 
  3. Не є законом про амністію, не діє автоматично без рішення слідчого, і не означає автоматичного застосування до існуючих проваджень – треба обґрунтовувати застосування зворотної дії цих правок закону, як таких, що покращують становище особи.

Аргументи « + »

1) Строки здійснення досудового розслідування до повідомлення особі про підозру повинні бути унормовані, та визначені правові наслідки їх недотримання. Адже і з боку правоохоронних органів нерідко мають місце зловживання: чи то особа свідомо не повідомляється про підозру довгий час за наявності достатніх доказів для підозри, що також порушує її право на захист. Свідок і підозрюваний мають різний обсяг процесуальних прав; чи то безпідставно порушуються кримінальні провадження, які можуть тривати роками з метою тиску та політичного переслідування осіб. (Лозовий)

Вимога Конвенції щодо швидкого розслідування і судового розгляду означає, що строки встановлення події кримінально караного діяння і винних осіб повинні бути максимально наближеними до моменту вчинення злочину. (Лозовий)

3) Засада змагальності буде дотримана, оскільки питання призначення експертизи буде вирішувати саме суд, а не слідчий. (Лозовий)

4) Існуюче обмеження права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів досудового слідства або прокурора лише з формальних підстав не відповідає Конституції і є обмеженням конституційних прав і свобод громадян (Лозовий)

Аргументи « – »

1) 12 місяців на розслідування у багатьох справах (Майдану, резонансних) вже давно спливли або скоро спливають, такі провадження можна буде легально закрити. Зміни також зроблять неможливою ефективну роботу усіх органів досудового розслідування, насамперед НАБУ і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. (РПР)

3) Зміни до статей 242 – 244, 332 КПК передбачають, що тепер лише суд зможе призначати експертизу, в тому числі за власною ініціативою. Це означає, що сторона захисту позбавляється свого змагального права залучати експертів на договірних засадах, а сторона обвинувачення буде змушена чекати на дозвіл суду, щоб провести необхідну експертизу, зокрема для встановлення причин смерті (АПУ)

4) Зміни до статей 303, 307 повертають до життя норми КПК 1960 року щодо можливості оскарження до слідчого судді рішення (повідомлення) про підозру. Такий крок дозволить судам блокувати будь-яке кримінальне розслідування і встановлення фактів вчинення кримінальних правопорушень. (РПР)

Сподіваюсь, слідчі і адвокати розумно підійдуть до застосування даних новел на практиці. Передбачаю суттєве зменшення навантаження на слідчих та процесуальних керівників, і це варто буде пам'ятати у спробах змусити слідчого рухатись із розслідуванням щодо реальних справ.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати