16 липня 2015, 18:05

Податкові перевірки всупереч мораторію: як захиститися?

Юридична газета

З 1 січня 2015 року було внесено зміни до податкового законодавства, якими введено мораторій на проведення перевірок суб’єктів господарювання, з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній рік. Здавалося б, такі нововведення мали б позитивно відобразитися на діяльності суб’єктів господарювання, утім, як це нерідко трапляється в українській юридичній практиці, прогалини законодавства й тут даються взнаки. Державна фіскальна служба навіть розповсюдила відповідний роз’яснювальний лист з цього приводу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Проблемні аспекти цього питання розглядалися під час чергового засідання круглого столу, організованого Асоціацією адвокатів України.

За словами адвоката Артура Резніка, хоча мораторій на проведення податкових перевірок суб’єктів господарювання з обсягом доходу до 20 млн грн за попередній рік і було введено з 1 січня 2015 р., з цього правила існують винятки. Так, дозволяється проводити перевірки за наявності відповідних постанов Кабінету міністрів України, або ж якщо суб’єкт господарювання самостійно подав заяву про проведення такої перевірки. Також є особливий виняток, який стосується проведення певних видів операцій. Зокрема, розглядається питання проведення перевірок підприємців, які здійснюють операції з підакцизними товарами на території України. Також дозволяється проведення перевірок стосовно наявності ліцензії та повноти нарахувань та сплати податку на доходи фізичних осіб та ЄСВ.

Здавалося б, в даному випадку все просто: чітко визначені параметри, за яких підприємство підпадає під можливість проведення перевірки, та визначені винятки з цього правила. Однак на практиці вже набагато складніше.

«Податківці, почитавши цей закон, вирішили, що все-таки в них є право проводити перевірки, оскільки Податковий кодекс України прямо передбачає таке право. Зокрема, користуючись найпопулярнішою ст. ПКУ 78. 1.1. Отримавши наказ про проведення податкової перевірки, суб’єкт господарювання знаходиться на роздоріжжі: з одного боку, є мораторій на проведення таких перевірок, з іншого боку – є наказ податкової», - аналізує випадки з практики Артур Резнік. При цьому адвокат пояснює, що якщо, отримавши наказ, суб’єкт господарювання допустить податкового інспектора до перевірки, він автоматично позбавляється права посилатися на незаконність такого наказу і втрачає право захистити свої інтереси в суді, оскарживши даний наказ про перевірку.

«Проблема в тому, що законодавство не містить поняття допуску або недопуску до перевірки. Що значить «допуск», що значить «недопуск», в який момент інспектор вважається допущеним до перевірки, кому необхідно подавати відповідні документи, писати заяву? Сьогодні в судовій практиці немає якогось єдиного бачення цієї проблематики. Натомість, існує взагалі банальна ситуація: податкові інспектори вважають, що якщо вони вручили наказ, і його отримав суб’єкт господарювання, - то це вже є допуск на перевірку. Це питання спірне. Як я, як представник суб’єкта господарювання, можу зрозуміти рішення податківців, якщо я не розумію взагалі, чому вони прийшли? Можливо, вони прийшли на основі ухвали суду, коли я зобов’язаний їх пустити; можливо, є дозвіл КМУ, в цьому випадку я також зобов’язаний їх допустити», - каже адвокат.

Експерти наполегливо радять вже на етапі отримання наказу дуже уважно звертати увагу, що саме в ньому написано і, головне, не боятися його отримувати. «Лише в цьому випадку ви зможете подати позов до суду, обґрунтувавши його наявністю цього самого наказу. Але, отримавши цей наказ, будьте готові, що буквально протягом наступної години вам треба подати заяву в податкову про недопуск до перевірки. Якщо ви це зробите через день через два – це вже буде розцінено як зволікання. В ідеалі, отримавши наказ, необхідно на наступний день подати позов, що буде однозначно свідчити про те, що ви не згодні з цим питанням. При цьому також необхідно повідомити про це податкову інспекцію», - наголошує пан Резнік.

Адвокат також радить одразу після візиту податківців з даним питанням фіксувати це належним чином і подавати скаргу на «Пульс» податкової. Це сервісна служба, яка передбачає можливість подачі скарг в телефонному режимі на дії податкових інспекторів, представника податкової служби, в тому числі податкової міліції.

Зателефонувавши за номером гарячої лінії, суб’єкти господарювання мають можливість подати скаргу, яка має бути розглянута протягом короткого строку. Якщо ж скарги стосуються керівників, заступників керівників податкових органів, вони розглядаються більш тривалий термін та передаються до вищих інстанцій.

«Інколи на це не звертають увагу, мовляв, це недієво. Насправді податковий сервіс діє, і є прецеденти, коли після подачі скарги на «Пульс» податковий інспектор більше не з’являвся, і перевірки не проводилися. Є позитивний досвід боротьби таким чином з подібними наказами. Дуже дієві також гарячі лінії в державних органах, куди можна поскаржитися на дії будь-яких представників податкових органів щодо проведення перевірок, щодо яких діє мораторій. В будь-якому випадку, таким чином ви фіксуєте свою незгоду з діями податкових органів. Це буде важливим доказом в вашій майбутній судовій справі. Якщо ж все-таки, незважаючи на позови та скарги суб’єкта господарювання щодо незаконної перевірки, така перевірка була проведена і винесене відповідне податкове рішення - суб’єкту господарювання нічого не залишається, як здійснювати оскарження такого податкового рішення», - резюмував Артур Резнік.

 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати