У такій складній сфері як психічний стан людини і передбачення того, наскільки небезпечною може бути ця людина, важко оскаржити висновок експерта без допомоги іншого експерта. На це звернув увагу Європейський суд з прав людини у рішенні у справі "Ходжич проти Хорватії" (заява №28932/14), зазначає "ECHR: Ukrainian Aspect".
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Президент підписав указ про добір кандидатів для обрання суддею ЄСПЛ від України".
Так, через підозру в погрозах телефоном був заарештований Шемсо Ходжич. Під час розслідування експерт надав звіт про психічне здоров’я підозрюваного, в якому було зазначено, що він страждав від параноїдальної шизофренії. Було виявлено, що він складав небезпеку для інших, що є підставою для розміщення в психіатричній установі. Згодом цей експерт на підставі медичної документації щодо попереднього психіатричного лікування мав скласти доповнення до звіту. Експерт отримав медичну картку від лікаря загальної практики, але не мав можливості зв’язатися з психіатром Ходжича, хоча на основі нових даних раніше зроблений висновок був підтверджений.
Тим часом Ходжича було звільнено через сплив терміну запобіжного заходу. Під час слухання у суді він вимагав заслухати його психіатра та інших свідків. Також він надавав висновки, складені психіатром, з яких випливало, що він не страждав від параноїдальної шизофренії.
У результаті суд вирішив помістити Ходжича до психіатричної лікарні на шість місяців. Звіти психіатра були визнані ненадійними, оскільки вони суперечили висновкам експерта, і були підготовлені приватним платним лікарем.
Як зазначається, оскарження рішення на національному рівні успіху не мало. Після набуття законної сили рішенням суду Ходжича оглянули ще два експерти з судової психіатрії та психолог. Вони виявили, що у нього були різні психічні розлади, але не параноїдальна шизофренія. Втім суддя окружного суду все одно ухвалив рішення про направлення до психіатричної лікарні. Апеляція з посиланням на новий звіт експерта успіху не мала: навіть нові докази не викликали в суду сумнівів щодо необхідності розміщення Ходжича в психіатричній лікарні.
Посилаючись, зокрема, на ч. 1 ст. 6 (право на справедливий судовий розгляд) Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, Ходжич поскаржився до ЄСПЛ на відсутність справедливості в провадженні, наслідком якого стало рішення про його розміщення в психіатричній лікарні.
Читайте також: "ЄСПЛ назвав важливий критерій оцінки ефективності засобів правового захисту".
У результаті суд у Страсбурзі зазначив, що покладаючись на свідчення експерта і відхиляючи докази захисту, національні суди створили несправедливе несприятливе становище. "У такій складній сфері, як психічний стан людини і передбачення того, наскільки небезпечним може бути ця людина, важко оскаржити висновок без допомоги іншого експерта. Поміщення сторони захисту у таке несприятливе становище порівняно з обвинуваченням не може узгоджуватися з принципом рівності сторін під час судового розгляду. Відповідно, мало місце порушення ст. 6 §1", - вказали в ЄСПЛ.
З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі "Ходжич проти Хорватії" (заява №28932/14) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ "Дроздова та партнери" Олени Дроздової можна ознайомитися тут.