Уповноважений ВР з прав людини та УГСПЛ спільно звернулись до Прем’єр-міністра та Міністра юстиції з приводу перенесення слідчих ізоляторів за межі центральних частин міст.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Зокрема, у зверненні мова йде про розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 жовтня 2015 р. № 1066-р «Деякі питання реформування системи функціонування установ виконання покарань та слідчих ізоляторів». Відповідно до якого Державна пенітенціарна служба України мала розробити та затвердити план заходів з ліквідації Чернівецької установи виконання покарань, а Міністерство юстиції у двомісячний термін мало внести пропозиції щодо доцільності перенесення деяких інших слідчих ізоляторів – зокрема, установи Києва, Львова, Одеси та Хмельницького.
Підтримуючи саму ідею будівництва нових установ, умови тримання в яких мають відповідати сучасним стандартам забезпечення прав та свобод людини, омбудсман та правозахисники звертають увагу на два основні аспекти:
по-перше, у вищезазначеному Розпорядженні не вказуються критерії, за якими були обрані запропоновані установи, а тому незрозуміло, чому саме Чернівецький СІЗО було визначено як пріоритет. Адже, як свідчать результати моніторингу, умови утримання в Чернівецькому СІЗО є одними з кращих в порівнянні з іншими подібними установами в Україні. А, наприклад, Дніпропетровський СІЗО, умови в якому на порядок гірше, ніж в Чернівецькому, навіть не потрапив до переліку пріоритетних установ;
по-друге, в Розпорядженні взагалі не йдеться про необхідність будівництва в Чернівцях нового слідчого ізолятора, який мав би замінити існуючий. Як наслідок, ліквідація Чернівецького СІЗО без вжиття заходів щодо будівництва нової установи призведе до цілої низки порушень конституційних прав та свобод громадян, які наразі утримуються в цьому слідчому ізоляторі.
Також заявники пропонують вжити таких заходів:
- провести комплексну інвентаризацію умов тримання засуджених та взятих під варту осіб із залученням експертів неурядових правозахисних організацій та представників Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
- За результатами інвентаризації скласти перелік установ, умови тримання в яких є найгіршими. З урахуванням найкращого світового досвіду в сфері забезпечення прав та свобод засуджених та взятих під варту осіб розробити План будівництва нових закладів, залучивши до цього процесу провідних міжнародних та національних експертів.
- Забезпечити належне фінансування заходів, пов’язаних із будівництвом нових пенітенціарних установ, з державного та місцевих бюджетів, а також шляхом залучення коштів міжнародних донорських організацій.
- Не допустити ліквідації жодного слідчого ізолятора доти, доки не буде побудовано та здано в експлуатацію відповідні нові установи попереднього ув'язнення.