01 вересня 2021, 9:32

Німецький закон про Єдиний Патентний суд (UPC) набуває чинності

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

ПЕРЕКЛАД


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


07.08.2021 р. Німеччина офіційно ратифікувала Угоду про єдиний патентний суд ЄС (EU Unified Patent Court) (далі – Угода UPC). Цей процес відбувся після битв останніх років з приводу конституційності ратифікованого закону.

Читайте також: "Перший в історії судовий процес про сексуальні домагання у Ватикані"

У 2017 р. ратифікація Німеччиною була відкладена, оскільки в конституційній скарзі стверджувалося, що Угода UPC була прийнята без необхідного кворуму парламенту Німеччини. Після того як німецькі парламентарії виправили свою помилку і 26.11.2020 р. більшістю у дві третини голосів схвалили законопроєкт, ратифікація зупинилася вдруге через дві заяви про тимчасову судову заборону проти ратифікаційного закону. 23.06.2021 р. Федеральний конституційний суд визнав обидві скарги неприйнятними, оскільки заявники не змогли достатньо обґрунтувати можливе порушення їхніх основних прав.

Цей крок завершує національний процес ратифікації Німеччини, але перспективи набуття чинності Єдиним патентним судом ЄС і Єдиним патентом ЄС найближчим часом залишаються невизначеними, особливо після того як Великобританія у 2020 р. перестала бути членом ЄС.

Ідея єдиного європейського патенту

Наразі патентний захист в Європі може бути отриманий за допомогою національних патентів, виданих відповідними національними відомствами, або за допомогою європейських патентів, виданих Європейським патентним відомством. Однак, незважаючи на назву, яка передбачає інше, європейський патент – це не унітарне право власності, що має силу для всього ЄС, а лише «зв'язка» окремих національних патентів. Судовий захист може бути отриманий тільки на національному рівні та застосовується тільки на території кожної відповідної держави-члена.

19.02.2013 р. Німеччина разом з 24 іншими державами-членами ЄС підписала Угоду UPC, яка є частиною пакета нормативних документів з патентів, спрямованого на введення європейського патенту з унітарною дією на рівні ЄС. Набуття чинності Угодою UPC завершить реформу європейської патентної системи, якою вже давно займаються. Угода UPC передбачає створення Єдиного патентного суду як загального для всіх держав-членів суду для вирішення спорів, що стосуються європейських патентів та європейських патентів з унітарною дією. UPC володітиме виключною юрисдикцією щодо різних типів патентних суперечок, таких як позови про недійсність і порушення патентних прав.

Вимоги для набуття чинності

Угода UPC була задумана як міжнародний договір між державами-членами ЄС, які беруть в ній участь, та вимагає ратифікації в кожній державі-члені. Згідно зі ст. 89 (1) Угоди UPC, вона набуде чинності після її ратифікації 13 державами-членами, включаючи 3 держави-члени, в яких у 2012 р. діяла найбільша кількість європейських патентів (Німеччина, Великобританія та Франція).

Quo Vadis, UPC?

Наразі Угоду UPC ратифікувала Німеччина та 15 інших країн-членів ЄС, в тому числі Франція. Хоча ратифікація Німеччиною усунула одну серйозну перешкоду, з’явилися інші проблеми, оскільки Великобританія перестала бути державою-членом ЄС і відкликала у 2020 р. ратифікацію UPC. Не тільки Великобританія повинна була ратифікувати Угоду UPC, але й одна з філій центрального відділення UPC мала бути розташована в Лондоні. Тривають дискусії про те, чи може держава-член з четвертою за величиною кількістю європейських патентних заявок у 2012 р. (ймовірно, Італія) просто замінити Великобританію. Підготовчий комітет UPC зараз обговорює наслідки виходу Великобританії та незабаром має оголосити про подальші дії на своєму вебсайті.

Законодавство Німеччини дозволяє ратифікувати Угоду про Єдиний патентний суд (UPC) і Протокол про тимчасове застосування (PPA), який був опублікований 12.08.2021 р. у Bundesgesetzblatt Teil II (Федеральний закон Gazette) Частина II (No.18. – 12.08.2021 р.) та набув чинності 13.08.2021 р. Це випливає з рішення BVerfG (Федеральний конституційний суд), який відхилив приписи у двох скаргах, які запобігали набуттю чинності законодавством.

Для того щоб ця фаза набула чинності, потрібна згода Німеччини й двох інших країн на попередню фазу подачі заявки UPC (згода здійснюється шляхом ратифікації PPA або іншими способами, викладеними у PPA). Зрозуміло, що принаймні дві країни вказали, що вони можуть достатньо швидко надати згоду. На етапі попередньої подачі заявки може відбуватися остаточна підготовка, включаючи набір суддів. Очікується, що цей етап, ймовірно, триватиме не менше ніж 6-8 місяців. При цьому Підготовчий комітет UPC заявив, що він опублікує в належний час графік і план початку етапу та його виконання.

Хоча закон дозволяє Німеччині ратифікувати Угоду про UPC, насправді вона не надасть на зберігання ратифікаційну грамоту Генеральному секретаріатові Ради ЄС до певного моменту на етапі попереднього застосування (як стає зрозуміло, коли Суд буде готовий до відкриття), оскільки Угода UPC набуває чинності в перший день четвертого місяця після внесення депозиту.

Олександр Рамзі, глава підготовчого комітету UPC, нещодавно повідомив: «Якщо все гладко буде добре, то ми можемо очікувати, що UPC буде функціонувати в кінці 2022 р. або, можливо, на початку 2023 р».

Джерела:

German UPC law comes in force. 

KEY UPC LEGISLATION RATIFIED IN GERMANY, MARKING FURTHER PROGRESS TOWARDS THE ADVENT OF A NEW PATENT SYSTEM IN EUROPE. 

Germany Ratifies EU Unified Patent Court (UPC) Agreement, but Prospects for the UPC Remain Uncertain. 

Germany Ratifies EU Unified Patent Court (UPC) Agreement, but Prospects for the UPC Remain Uncertain. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати