16 листопада 2019, 11:15

Коротко про головне. ВДЗЗ #42 | Ігор Фомін

У черговому випуску ВДЗЗ Діма Гадомський та Єгор Желтухін поговорили з адвокатом, екс-членом Вищої ради правосуддя Ігорем Фоміним про адвокатуру як бізнес, адвокатів, монополію на скромність, ОАСК і судоустрій.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


75341021_466758960615293_5014973478902693888_n

З повним випуском ВДЗЗ можна ознайомитися за посиланням.

Чому пішов із ВРП?

- 00:38 Тут декілька причин. В основі, мабуть, лежить те, чому я туди пішов. Я пішов туди, тому що я вважав, що я вже достатньо усього зробив як професіонал та як адвокат у своїй кар’єрі. Тому я хотів попрацювати з тією системою, яку я знаю найкраще. Я пішов туди працювати, але коли я побачив, що мені не вдасться досягти тих результатів, яких хотілося, я вирішив піти. Замість того щоб аналізувати, змінювати систему, використовувати свої знання та зусилля, для того щоб ця система стала більш досконалою, мені потрібно було звільняти суддів ВС та пояснювати представникам громадськості, де я купив машину. Я вирішив, що мені це не потрібно.

- 01:45 Більшість людей, які говорять про ВРП, взагалі не розуміють, що це таке, що це за робота, з чим вона пов’язана. Мені вистачило пів року, щоб розібратися, що це таке.

- 02:45 В якийсь момент я усвідомив, що потрібно йти, тому що тут я не зможу себе реалізувати. Це все не має сенсу. Особливо мені не сподобалася ідея звільнення половини суддів ВС. Я вважаю, що це абсолютно не правильно, це жодним чином не стосується вдосконалення системи та захисту прав громадян. Тому я зрозумів, що можу принести більше користі як адвокат.

Про ліквідацію ВСУ

- 04:17 Ліквідація ВСУ – це вивіска. Ніхто нічого не ліквідував. Потрібно було провести кадрові зміни у ВСУ, тому придумали цю ліквідацію. Так само було проведено ліквідацію та злиття судів. Можна сказати, що цілі були більш маніпулятивними, ніж правовими.

Про популярність кримінальної практики

- 05:20 В нашому суспільстві є лише одна реакція на всі події – відкриття кримінального провадження. Землетрус – відрили кримінальне провадження, зламався будинок – нове кримінальне провадження. На все реагують однаково. Цей механізм не популярний в юридичному середовищі чи серед клієнтів, адже ніхто з клієнтів не любить кримінальні справи. Це популярно в системі нашої влади як реакція на якісь події. На мою думку, це не нормальна реакція.

- 06:06 Юридичний бізнес реагує на попит. Раніше юристи не дуже любили працювати в системі кримінального права, адже тяжка робота пов’язана із захистом особистості, з допитами. Для цього потрібно мати значний досвід, тут не вдасться швидко заробити. Тому мої колеги часто мене залучали як субпідрядника. Потім прийшла криза і всі стали спеціалістами у кримінальному праві. Бідні клієнти.

Адвокатура VS комерційні послуги

- 11:19 Є представництво, а є захист. Представництво – це коли вам просто ліньки йти у процес, тому ви наймаєте спеціаліста, даєте йому довіреність, а він заміняє вас у процесі. Він працює замість вас, коли ви вважаєте, що як підприємець чи бізнесмен ви можете більш ефективно витратити свій час. Напевно, спеціаліст краще за вас виконає цю функцію. Це комерційна адвокатура. Коли ви можете бути партнером клієнта, коли ви разом щось заробили й поділили, можете його обслуговувати, представляти його інтереси в комерційних судах тощо. Це можливо в цивільних та господарських справах, але не в кримінальних.

- 12:10 У кримінальних справах я завжди кажу: «Справи виграє і програє адвокат, а сидить клієнт». Тому там ти не заміняєш клієнта. У кримінальних справах ти є частиною правосуддя. В цій функції ти не бізнесмен, ти виконуєш свій професійний обов’язок.

Про державну службу і власні цінності

- 02:30 Здійснювати тиск на мене – дуже складно. Я все життя прожив у бойовому середовищі, тому не знаю, хто зможе на мене тиснути. Можливо, моя жінка (сміється – прим. ред.)

- 17:44 У мене щось не склалося з державною службою. 4 місяці я працював помічником генерального прокурора, 6 місяців був членом ВРП. Я волелюбний за своєю природою. Можливо, мій дух не дозволяє мені стати іншим. Скоріше, я щось зміню, ніж зможуть мене змінити.

- 18:08 Будучи адвокатом, я захищав різних людей, тому в прокуратурі у мене завжди виникали проблеми щодо того, що всі починали замислюватися, кого ж я захищав до цього. Логіка завжди одна – якщо я захищав цих людей, то ставши прокурором, я намагатимуся їм допомогти.

- 19:15 Адвокат завжди може стати прокурором, а от прокурору стати адвокатом важче. Це пов’язано з тим, що психологія прокуратури не залежить від конкурентного середовища. Адвокат завжди перебуває в конкурентному середовищі. Він завжди працює проти системи та відточує свою майстерність в цій конкуренції. З прокурорами не так, адже на них працює все, що тільки можливо.

- 19:40 Неспроможність людини реалізувати свої завдання у нас компенсується змінами в законодавстві. Це ж дурня! Останні 7-8 років у нас постійно звужують права людини, розширюючи права правоохоронців.

Про ототожнення адвоката з клієнтом

- 21:34 Суспільну думку формують не люди, а ЗМІ. Всі люди їдять вже пережовану інформацію, адже вони сприймають інформацію не безпосередньо, а через якийсь «транслюючий» орган – телевізор чи щось інше. Тому вони сприймають не інформацію, а оцінку цієї інформації.

- 22:00 Так само все відбувається в суді. Коли прокурор починає мене ображати, я розумію, що я виграю справу. Адже коли у тебе немає аргументів у справі, ти переходиш на особистості.

- 27:23 Люди повинні сприймати адвоката як частину правосуддя. Він врівноважує процес. Не можна захищати інтереси суспільства, не захищаючи права кожної конкретної особи. Права особи захищає адвокат. До суспільства потрібно це доносити.

Про суд і прокуратуру

- 23:25 Я взяв і проаналізував три цифри. Нас журять, що у нас погані суди, а суддів потрібно змінювати. Тож я взяв три цифри за 2018 р.: кількість зареєстрований кримінальних проваджень, скільки проваджень розглядається, скільки з них закінчується виправдувальними вироками. В рік реєструється приблизно 900 тисяч кримінальних проваджень. Як Ви думаєте, скільки за рік розглядається кримінальних справ? 70 тисяч! Скільки людей було виправдано за цей рік? 140 людей. Маючи такі цифри, які претензії можна пред’являти стороні обвинувачення? Натомість сторона захисту може пред’явити претензії та сказати, як таке можливо, що понад 99% справ виходять з обвинувальним вироком. Це жах!

Кого не взяв би клієнтом?

- 28:38 Я багатьох не беру. Я не оцінюю злочин, який не беру. Все залежить від конкретної людини.

- 29:00 Це може бути вбивця, який скоїв вбивство та інші злочини, але я оцінюю його особистість, справу і розумію, що людину потрібно захищати. Тому що все те, що на нього повісили – це не його тягар. Знаєте, адвокат захищає для того, щоб невинна людина не сіла за ґрати, а винна – отримала справедливе покарання. Про це не можна забувати. Навіть якщо людина щось скоїла, її покарання має бути співмірним зі злочином.

Про законодавство

- 36:45 Новинки законодавства – це питання психології, яка зараз нав’язується суспільству. На мою думку, вона є неприйнятною. Нав’язують цю психологію «збиті пілоти», які прийшли до влади з якоюсь образою. Десь хтось не попав, не пройшов тощо. Скорочення ВС удвічі – це наслідок. Вони ж не аналізували обсяг справ, не дійшли внаслідок цього аналізу до висновку, що потрібно менше суддів, а просто взяли й скоротили.

- 37:55 Можливість розглядати ВРП анонімні скарги на суддів – це взагалі жах! Хто завгодно щось написав і ти маєш з цим розбиратися. Я це не підтримую.

Про роботу у ВРП

- 56:23 Спочатку було трохи складно, тому що я довго не думаю, перед тим як щось чесно сказати. Багатьом це не подобається. Однак я вважаю, що у нас склалися хороші відносини. У нас була демократична атмосфера і всі рішення приймалися у вільному спілкуванні із захистом своїх позицій. Тобто я вважаю, що там достатньо кваліфікована команда.

Про громадських діячів

- 59:00 Громадський діяч у вільний від роботи час має присвячувати себе суспільству. Для мене це громадський діяч. Якщо це його робота і він за таку діяльність отримує зарплату, то це не громадський діяч. Наприклад, є режисери а є кінокритики, які не зняли жодного фільму, але сидять і критикують. Тож вам не видається дивним, коли люди, які не провели жодної кримінальної справи, розказують, як повинна працювати система правосуддя?

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати