21 лютого 2024, 11:12

Ірина Мудра: Завдання Міжнародного реєстру збитків – створити базу всіх збитків, яких зазнала Україна через агресію рф

Пресслужба Міністерства юстиції

В Україні запустили Міжнародний реєстр збитків, що завдала рф через напад на Україну. В нього вноситимуть дані щодо постраждалого майна громадян або підприємств. Як реєстр працюватиме та хто зможе подати заяву: розповіла заступник Міністра юстиції України Ірина Мудра в ефірі телемарафону, повідомляє пресслужба Міністерства юстиції.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Мінфін: Понад 800 млн грн бюджетних коштів Укрзалізниця не використала у 2023 році"

"Міжнародний реєстр збитків – це міжнародна організація, яка створена 43 країнами-членами Ради Європи і спостерігачами в Гаазі. Її завдання – сформувати базу даних або каталог усіх збитків, втрат та шкоди, які зазнала Україна, українці, будь-яка фізична чи юридична особа на території України через російську агресію", – пояснила в ефірі телемарафону Ірина Мудра.

Таким чином, завдання реєстру – зареєструвати вимоги фізичних, юридичних осіб та держави Україна, зібрати докази, які ці вимоги будуть підтверджувати. Як зазначила заступник Міністра, реєстр збитків є складовою компенсаційного механізму, і вся акумульована у ньому інформація в подальшому буде використана для отримання рішень по сумі компенсації, які потрібно буде виплатити постраждалій особі.

Створення цього механізму було ініційовано у 2022 році через відсутність суду, який би виносив рішення по репараціях. Водночас, наголосила Ірина Мудра, це не буде судовий орган, адже на створення судового органу потрібна згода росії. Такий орган міг би бути створений Радою безпеки ООН, однак для нас цей інструмент теж недоступний, адже росія блокує в Радбезі рішення, пов’язані з Україною.

"Тому ініціатива полягала в тому, що країни, які підтримують притягнення росії до відповідальності, на підставі міжнародної угоди утворюють адміністративний механізм – адміністративну компенсаційну комісію, яка, базуючись на інформації, що буде занесена у міжнародний реєстр збитків, розташований в Гаазі, буде виносити рішення", – пояснила Ірина Мудра.

Вона підкреслила, що для створення цього механізму потрібна як політична воля, так і юридичні підстави: "Юристи надали юридичне обґрунтування для створення такої комісії і зараз ми з партнерами працюємо вже над самою міжнародною угодою, якою така комісія буде утворена. В майбутньому саме ця комісія і буде виносити рішення по виплаті компенсацій постраждалим".

Заступник Міністра підкреслила, що важливою частиною компенсаційного механізму, крім реєстру збитків та компенсаційної комісії, є компенсаційний фонд.

"Без фонду рішення комісії будуть просто рішеннями на папері, які не будуть монетизовані. Це не є ціллю України. Ми прагнемо, щоб існувало джерело використання коштів для виконання рішень комісії і таким джерелом ми пропонуємо зробити, насамперед, російські суверенні активи. Це своєрідний механізм примусового виконання росією її обов’язку", – зауважила Ірина Мудра.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати