05 липня 2017, 17:54

Чи достатньо ID-паспорт посвідчує особу?

"Юридична Газета"

Здавалося б, ухвалення закону тягне за собою обов’язок неухильного виконання його норм усіма учасниками правових відносин у державі. Однак деякі українські банки чомусь так не вважають. До нашої редакції звернулися читачі з проханням дослідити й висвітити наступну проблему.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У відділеннях деяких українських банків потенційним клієнтам, які пред’являють паспорти громадянина України у вигляді ID-карток, відмовляють у наданні банківських послуг (отримання кредиту, відкриття розрахункового рахунку). Свою відмову працівники банку пояснюють тим, що такий паспорт недостатньо посвідчує особу.

Нагадаємо нашим читачам, що з 2016 р. з метою виконання умов візової лібералізації наша держава почала поетапний процес впровадження внутрішніх паспортів нового зразка (ID-карток). Законодавець ухвалив відповідні закони. Таким чином, на сьогодні поряд з паспортом старого зразка у паперовому вигляді діє паспорт у вигляді картки.

Під час перехідного періоду функціонують органи, що видають такі паспорти громадянам, також видають витяг з ЄДДР (Єдиний державний демографічний реєстр), який містить інформацію про місце реєстрації, сімейний стан та інше. Такий витяг необхідно мати як додаток до паспорта лише на перехідний період, оскільки поки не всі установи закупили спеціальне обладнання для зчитування інформації з електронного носія на ID-картці.

Тож у чому проблема для українських банків ідентифікувати особу, що пред’являє для цього ID-картку і витяг з ЄДДР? За роз’ясненнями ми звернулися до Національного банку України, Нотаріальної палати України та до деяких українських банків. Останні, на жаль, не надали відповіді.

На наш запит НБУ зазначив, що ID-картка жодним чином не обмежує можливості українців щодо користування банківськими послугами. Наразі банки мають доопрацювати свої програмно-технічні комплекси та ознайомити свій персонал з новаціями щодо використання клієнтами ІD-картки, яка є паспортом громадянина України відповідно до українського законодавства.

 Національний банк України впевнений, що всі незручності, які могли виникнути під час банківського обслуговування на початковому етапі використання ID-карток, мають тимчасовий характер. Зі свого боку, у разі потреби, регулятор готовий надати банкам додаткові роз’яснення щодо порядку роботи з ID-картками.

Тобто НБУ хоча і стверджує, що ID-паспорт не обмежує громадян у користуванні банківськими послугами, однак допускає, що деякі потенційні клієнти банків можуть мати незручності під час використання ID-паспортів.

У нотаріусів ситуація простіша, принаймні скарг від громадян ми не отримували. Так, за словами приватного нотаріуса, члена Нотаріальної палати України, к.юн., Олени КИРИЛЮК, про встановлення особи при вчиненні нотаріальної дії нотаріусом зазначається в Законі України «Про нотаріат» та в Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України. 

«Зокрема, у ст. 43 Закону України «Про нотаріат» вказано, що при вчиненні нотаріальної дії нотаріуси встановлюють особу учасників цивільних відносин, які звернулися за вчиненням нотаріальної дії, насамперед, за паспортом громадянина України. Відповідно до ч. 4 ст. 21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України», паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, яка містить безконтактний електронний носій», – повідомила нотаріус.

Таким чином, паспорт громадянина України, виготовлений у формі картки, яка містить безконтактний електронний носій (ID-паспорт), є документом, що посвідчує особу і підтверджує громадянство України. Разом з тим, на практиці, все ж таки ще не є настільки зручним документом, як звичайний паспорт.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати