У Верховній Раді України зареєстровано Проект Закону №1208 від 30.08.2019 р. "Про Бюро фінансових розслідувань".
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "КСУ розгляне законопроект щодо зменшення конституційного складу ВРУ".
Законопроект розроблено з метою розділення сервісної та правоохоронної функцій податкової служби, ліквідації податкової міліції, оптимізації структури та чисельності органів, які ведуть боротьбу зі злочинами у сфері фінансів, усунення дублювання їх функцій та cтворення Бюро - центрального органу виконавчої влади, який реалізує держполітику з питань запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень у сфері господарської діяльності, які прямо чи опосередковано заподіюють шкоду публічному інтересу у сфері фінансів.
Так, передбачається cтворення Бюро фінансових розслідувань, як центрального органу виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується КМУ через Міністра фінансів України. Бюро складається з центрального апарату та 7 територіальних управлінь, зареєстрованих як юридичні особи публічного права.
Загальна кількість працівників встановлюється КМУ і може змінюватися рішенням Кабінету Міністрів України на підставі звіту керівника Бюро фінансових розслідувань. Передбачається можливість переходу колишніх працівників податкової міліції на службу до Бюро на загальних підставах за результатами проведення конкурсу.
Водночас не передбачено ліквідацію будь-яких підрозділів Служби безпеки України та Міністерства внутрішніх справ, але до Бюро фінансових розслідувань переходять повноваження щодо розслідування економічних злочинів. Так, передбачається віднести до основної підслідності Бюро кримінальних правопорушень детективами Бюро фінансових розслідувань за 25 статтями КК України (статті 204, 205, 205-1, 206, 206-2, 209, 209-1, 210, 211, 212, 212-1, 218-1, 219, 220-1, 220-2, 222-1, 223-1, 223-2, 224, 229, 231, 232, 232-1, 232-2, 233 КК), додаткової підслідності - 5 статей (статті 192, 200, 216, 358, 366), а також досудове розслідування за ст. 222 КК України (якщо розмір предмета злочину або завданої ним шкоди в тисячу п'ятсот і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на час вчинення злочину).
При цьому Бюро здійснює самостійне проведення оперативно-розшукової діяльності, фізичний захист надається органами національної поліції.
Прийняття Закону призведе до більш ефективної діяльності правоохоронних органів у сфері формування та використання фінансових ресурсів держави та її економічної безпеки, і як наслідок, зменшення тіньового бізнесу в Україні та збільшенні надходжень податків та зборів, оптимізації структури правоохоронних органів, матеріально-технічної бази та скорочення загальної кількості працівників, що протидіють злочинності у сфері фінансів.
Як зазначається, прийняття законопроекту сприятиме:
- покращенню загального стану підприємницького середовища шляхом переходу ДФС України від наглядово-каральної функції до обслуговуючої функцій;
- налагодженню партнерських відносин між бізнесом та контролюючими органами;
- ефективності дій правоохоронних органів в боротьбі зі злочинами у сфері фінансів;
- підвищенню позиції України в рейтингу легкості ведення бізнесу Doing Business, що здійснюється експертами Світового банку.
Нагадаємо, на посаду Уповноваженого із захисту держмови рекомендовано кандидатуру Тараса Кременя.