02 грудня 2019, 17:38

27 листопада відбулося позачергове засідання Комітету ВРУ з питань правової політики

Радим Губань
Радим Губань спеціально для Юридичної газети

Засідання розпочалося з обговорення проекту Закону про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо вдосконалення порядку притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів, реєстр. № 2271. Однак після тривалої дискусії було прийняте рішення про перенесення розгляду зазначеного законопроекту з огляду на відсутність субʼєкта законодавчої ініціативи.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Жваве обговорення виникло також навколо проекту Закону про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо удосконалення перегляду судових рішень в апеляційному та касаційному порядку, реєстр. № 2314 визначеного  Президентом України як невідкладного. Голова підкомітету з питань правосуддя Михайло Новіков доповів, що обговорення даного законопроекту відбулося з суддями всіх трьох юрисдикцій. З огляду на численні пропозиції до законопроекту, Комітет вирішив переглянути свій висновок від 13 листопада 2019 року та за результатами повторного розгляду рекомендувати Верховній Раді України проект Закону прийняти за основу з урахуванням запропонованих уточнень.

Комітет також вирішив, що проект Постанови про внесення змін до Додатку до Постанови Верховної Ради України "Про перелік, кількісний склад і предмети відання комітетів Верховної Ради України дев'ятого скликання" щодо предметів відання, реєстр № 2292 не суперечить Конституції України.

В даному документі запропоновано розширити перелік предметів відання Комітету з питань правової політики доповнивши його сімейним законодавством; міжнародним приватним правом та законодавством з питань забезпечення діяльності органів державної влади на деокупованих територіях України. Також в проекті постанови пропонується розширити коло субʼєктів, які мають право отримувати правову допомогу, не обмежуючи цей перелік лише громадянами. 

 В межах контрольних повноважень була заслухана вкрай важлива для суспільства інформація Ради суддів України щодо формування Конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття посади члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Актуальність цієї теми зумовлена гострою необхідністю заповнення вакансій суддів. Адже в Україні на сьогодні є суди, в яких працює менше 20% від необхідної кількості суддів, що призводить як до значного перевантаження суддів, так і до затягування судових процесів. Як пояснив Голова Ради суддів України Богдан Моніч,  під час чергового засідання Ради суддів України, яке відбулося 22 листопада питання "Про обрання трьох членів Ради суддів України до складу Конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття посади члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України" було знято з розгляду з огляду на  те, що на день засідання Ради суддів України, Вища рада правосуддя не прийняла рішення про створення Конкурсної комісії і не затвердила Положення про проведення конкурсу на зайняття посади члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Таким чином, мова може йти про блокування процесу заповнення суддівських вакансій. Натомість  українське суспільство з нетерпінням чекає на їх  заповнення. 

На запитання голови Комітету Ірини Венедіктової чи не буде перепоною для обрання Радою суддів України членів Конкурсної комісії з огляду на невідповідність складу Ради суддів України вимогам частини 2 ст. 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Богдан Моніч відповів, що ні, і заявив, що  на його власну думку це не завадить обранню членів Конкурсної комісії по формуванню ВККС. Народні депутати також намагалися зʼясувати причини погодження Радою Суддів України рішення про зменшення штатної чисельності посад суддів на 46 посад в період, коли в країні не вистачає близько 2 тисяч суддів. Голова Ради Суддів України відповів, що таким чином Рада Суддів України пішла на зустріч проханням колективів судів, які мотивували свою позицію зменшенням навантаження в судах, а також браком приміщень для суддів та їх помічників. При цьому однією з основних проблем правосуддя він назвав недостатню чисельність суддів в першій та апеляційній інстанціях. На завершення розмови Ірина Венедіктова запропонувала Голові Ради Суддів України надати пропозиції як вирішити найбільш гострі питання судової системи України, серед яких заповнення вакансій суддів, існування в Україні двох верховних судів: Верховного Суду та Верховного Суду України.   

Наприкінці засідання перед членами Комітету виступив виконуючий обовʼязки Голови Верховного Суду України Василь Гуменюк. Він розповів, що сьогодні у ВСУ працює 76 осіб, в тому числі судді, а також про те, що  працівники ВСУ півтора роки не отримують заробітну платню, а їх лікарняні не оплачуються. Насамкінець представник  ВСУ зробив резонансну заяву про підроблення і використання печатки Верховного Суду України. Доповідь  Василя Гуменюка викликала емоційну реакцію народних обранців. Народний депутат України Олександр Мережко навіть назвав ситуацію, яка склалася навколо Верховного Суду України «суддівським Уотергейтом».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати