02 листопада 2015, 17:06

Як введення триланкової судової системи впливатиме на якість правосуддя?

Опубліковано в №44(490)

Михайло Баннов
Михайло Баннов «FCLEX, ЮФ» юрист

Враховуючи взятий Україною курс на політичну асоціацію та економічну інтеграцію з Європейським Союзом, наша держава при здійсненні реформування політичної, економічної, соціальної та правової систем повинна дотримуватись європейських стандартів і цінностей. Одним з таких стандартів якості правосуддя є існування в державі триланкової судової системи – судів, які з урахуванням спеціалізації розглядають справи у першій, апеляційній та касаційній інстанції. На цьому неодноразово наголошувала Венеціанська комісія, яка є дорадчим органом з питань конституційного права у складі Ради Європи.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Якість правосуддя можна визначити як відповідність стандартам справедливого та публічного розгляду справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом (ст. 6 Європейської конвенції про захист прав людини й основоположних свобод). Враховуючи те, що впровадження триланкової судової системи є лише одним зі стандартів (відповідає словосполученню «…судом, встановленим законом»), навряд чи ми зможемо відчути кардинальні зміни у якості правосуддя без комплексного реформування правової системи загалом.

Напевно, можна спрогнозувати збільшення навантаження на Верховний Суд України, який знову здійснюватиме повноваження касаційної інстанції. Це збільшення буде спричинено ліквідацією вищих спеціалізованих судів, отже необхідністю змінювати чисельність суддів Верховного Суду України. Також залишатимуться актуальними проблеми, що потребують свого вирішення у недалекій перспективі – недостатня кваліфікація суддів, які розглядають справи у нижчих інстанціях, та схильність сторін до зловживання правами на оскарження судових рішень.

У зв’язку з цим Венеціанською комісією було підтримано у нещодавно оприлюдненому Висновку №803/2015CDL-AD(2015)027 від 26.10.2015 варіант запропонованих змін до Конституції України, згідно з яким «Вищі спеціалізовані суди можуть функціонувати відповідно до закону». Це положення необхідно розуміти таким чином, що деякі з вищих спеціалізованих судів можуть продовжувати свою діяльність, якщо це передбачено законом. Підтримка Венеціанською комісією цього положення означає те, що запровадження триланкової судової системи в Україні має відбутись обов’язково, однак з проходженням перехідного періоду, протягом якого вищі спеціалізовані суди тимчасово разом з Верховним Судом України виконуватимуть обов’язки касаційної інстанції, таким чином допомагаючи останньому уникнути перевантажень.

Також, видається, що твердження Венеціанської комісії про певну автономність адміністративних судів не може бути винятком у питанні подальшої ліквідації Вищого адміністративного суду України. Можна припустити, що вказана «автономність» пояснюється особливостями розгляду судами вищих інстанцій як першої або апеляційної інстанції окремих категорій адміністративних спорів як-то у справах про вибори та референдум, оскарження рішень вищих органів державної влади.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати