17 жовтня 2016, 16:05

Вищій раді правосуддя варто надати повноваження законодавчої ініціативи

Опубліковано в №42 (540)

Ігор Борщов
Ігор Борщов суддя Київського районного суду м.Одеси

Змінами до Конституції України передбачено створення нового органу – Вищої ради правосуддя – колегіального, незалежного конституційного органу суддівського врядування, який діє в Україні на постійній основі.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Основним завданням цього органу суддівського врядування є забезпечення незалежності судової влади з одночасним забезпеченням її функціонування на засадах відповідальності, підзвітності перед суспільством. Крім цього, Вища рада правосуддя буде опікуватися формуванням доброчесного та високопрофесійного корпусу суддів, додержанням норм Конституції і законів України, а також професійної етики в діяльності суддів і прокурорів.

За проектом Закону України «Про Вищу раду правосуддя», внесеного Президентом України до Верховної ради України, одним із повноважень Вищої ради правосуддя, передбачених пунктом 15 частини 1 статті 3 є надання обов'язкових до розгляду консультативних висновків щодо законопроектів з питань утворення, реорганізації чи ліквідації судів, судоустрою і статусу суддів, узагальнення пропозиції судів, органів та установ системи правосуддя стосовно законодавства щодо їх статусу та функціонування, судоустрою і статусу суддів тощо.

Разом з тим, вважаю, що новоутворений конституційний орган повинен мати повноваження законодавчої ініціативи, а не лише надання обов'язкових до розгляду консультативних висновків щодо законопроектів з питань утворення, реорганізації чи ліквідації судів, судоустрою і статусу суддів.

Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову.

Разом з тим лише судова влада не має права законодавчої ініціативи. Законодавчу ініціативу має Верховна рада України, Президент України, і Кабінет міністрів України, а судова влада – ні. Чому така дискримінація і нерівність гілок влади?

В свій час Верховний суд України не був суб’єктом законодавчої ініціативи, хоча саме цей орган, який безпосередньо займається правозастосовною діяльністю, бачить як ніхто прогалини і колізії законодавства, і міг би якісно, швидко напрацьовувати відповідні зміни і подавати законопроекти на розгляд Верховної Ради України по встановленій процедурі.

То чому Вищій раді правосуддя не надати повноваження законодавчої ініціативи? Тим більше, що це узгоджується із повноваженнями Вищої ради правосуддя узагальнювати пропозиції судів, органів та установ системи правосуддя стосовно законодавства щодо їх статусу та функціонування, судоустрою і статусу суддів.

Було б також за доцільне не обмежувати повноваження Вищої ради правосуддя лише узагальненням пропозиції судів, органів та установ системи лише статусом та функціонуванням, судоустроєм і статусом суддів, а розширити коло таких питань.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати