05 квітня 2024, 17:30

Виклики у роботі з даними: недоліки держреєстрів і шляхи розв’язання

Опубліковано в Вибір клієнта. ТОП-100 юристів України - 2023

Данило Глоба
Данило Глоба адвокат, заступник директора з правових питань компанії YouControl

Проблеми зі збором, обробкою та використанням відкритих даних нині обтяжують отримання від них повної користі. Агрегуючи понад 200 джерел на основі відкритих даних, аналітична система YouControl забезпечує користувачеві доступність і зручність використання. Проте неповнота і некоректність інформації ускладнює роботу, особливо в контексті імен або ідентифікаційних кодів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Неповнота, некоректне відображення та неактуальність даних: як виправити

По-перше, не всі необхідні дані доступні у відповідних реєстрах, що може призвести до наявності неповної інформації. Так, відсутність інформації про країну реєстрації іноземних акціонерів українських компаній ускладнює перевірку їх зв’язків, наприклад, з росією. «Відомості про власників значних пакетів акцій емітентів цінних паперів» містять інформацію про власників значних пакетів акцій в акціонерних товариствах України: ім’я фізичної особи-акціонера, розмір пакету акцій, країна реєстрації фізичної особи-нерезидента. Розпорядником датасету є Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

По-друге, некоректне відображення даних проявляється в тому, що один запис може містити інформацію про двох різних осіб. Так, у Державному реєстрі санкцій, розпорядником якого є Апарат Ради національної безпеки та оборони України, зустрічаються випадки некоректного відображення даних щодо фізичних і юридичних осіб, які перебувають під санкціями.

По-третє, неактуальність даних у реєстрах призводить до того, що дані можуть не оновлюватися вчасно та бути застарілими або неточними.

Негативні наслідки обмеження доступу до відкритих даних в Україні

Попри гарантії доступу до відкритих даних, передбачених, зокрема, ст. 34 Конституції України, ст.ст. 5, 6, 20 Закону України «Про інформацію», ст.ст. 3, 4, 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації», певна частина реєстрів в Україні наразі недоступні. Наприклад, після введення воєнного стану з публічного доступу зникла фінансова звітність підприємств та інформація про податковий борг Державної податкової служби України. З початку повномасштабної війни ці дані взагалі не оприлюднюються.

Згідно із дослідженням YouControl, близько 90 млн грн втрачають щодня українські громадяни та бізнес через закриття публічних реєстрів. Ситуація не змінилася з часом, і багато критичних реєстрів залишаються закритими. Стандартна відповідь на питання щодо блокування даних: «бо війна». Дійсно, відповідно до п. 3 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64 «Про введення воєнного стану в Україні» тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина (зокрема право на інформацію, передбачене ст. 34 Конституції України). На виконання цього Указу Постановою Уряду від 12 березня 2022 року №263 на період дії воєнного стану уповноважено розпорядників, володільців (держателів) та/або адміністраторів інформаційних ресурсів вживати заходів із обмеження роботи публічних електронних реєстрів.

Проте ці обмеження не можуть здійснюватися свавільно. Відповідно до ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запровадженню таких обмежень обов’язково має передувати проходження так званого трискладового тесту (дотримання встановлених вимог для обмеження доступу). Такі рішення згідно зі ст. 23 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» повинні мати відповідне юридичне оформлення. Проте жодних рішень у формі наказів про обмеження доступу до інформації, розпорядниками якої є зазначені вище органи влади, не прийнято.

За таких обставин обмеження доступу до інформації здійснено всупереч закону, необґрунтовано, непропорційно і нерозсудливо.

Тому в кожному конкретному випадку рішення про обмеження доступу до відкритої інформації мають бути переглянуті на принципах законності, обґрунтованості, пропорційності, добросовісності й розсудливості, з урахуванням прав бізнесу і громадськості на участь у процесі прийняття таких рішень.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати