23 лютого 2021, 12:09

Шлях юриста: стратегії професійного розвитку

Опубліковано в №4 (734)

Микола Стеценко
Микола Стеценко «AVELLUM» керуючий партнер, Президент АПУ

Помилково вважати, що юридична кар'єра обмежена підготовкою договорів чи виступами у суді, адже функціонал юриста суттєво змінюється з досвідом і розширюється кількісно та якісно. На прикладі юридичної фірми розповім про траєкторію розвитку юриста. Зауважте, ми розглянемо саме завдання, які виконує юрист, а не шлях угору по кар'єрних сходинках. Також поговоримо про те, як уникнути, а скоріше, правильно працювати з професійним вигорянням та де саме розташовані точки росту юриста по всій траєкторії його кар'єри.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Крок за кроком

Розглянемо, як змінюється характер завдань юриста в юридичній фірмі у розрізі часу та досвіду.

Перші 3 роки роботи молодший юрист відточує свої знання: робить аналіз юридичних питань, готує проєкти документів, іноді бере участь у переговорах в якості молодшого спеціаліста, готує аргументи для захисту клієнта в суді тощо. Вже з третього чи четвертого року юрист перестає бути тільки юристом — він стає проєктним менеджером, який відповідає за команду (як правило, 2–3 молодших колеги), якість виконання нею поставлених клієнтом завдань та вчасне їх виконання на всіх стадіях проєкту.

З четвертого по шостий роки роботи юрист відточує свої вміння як юриста, так і проєктного менеджера. У цей період він також поступово починає виконувати обов'язки менеджера з відносин з клієнтами, потроху стає ключовою контактною особою і відповідає за розвиток та підтримку стосунків з цим клієнтом у своїй сфері.

Наступним етапом розвитку юриста стає виконання функціоналу менеджера з продажів, який починає залучати нову роботу та проєкти і приводити роботу в інші практики. В основному такі завдання ставлять радникам, хоча в деяких випадках талановиті старші юристи починають працювати над залученням нової роботи на своєму рівні.

Партнер у юридичній фірмі (в AVELLUM досягають рівня партнера за 8–10 років) є вже власником бізнесу і тому підприємцем. Він бере участь в адміністративних питаннях, прогнозує ризики, управляє своєю практикою з усіма її зльотами та падіннями, а також залучений до спільного управління фірмою. Перевагою цього етапу є можливість обирати, на чому він хоче зосередитися, окрім розвитку своєї практики: питаннях розвитку персоналу, маркетингу, суспільній діяльності чи іншому напрямі.

Юрист на рівні партнера є довіреним радником (trusted advisor) клієнта — тим юристом, з яким клієнт прагне поспілкуватися та отримати його пораду. Як діяти в певній ситуації? До кого звернутися? — Найбільш неочевидним проявом експертності юриста є те, що він стає інформаційним хабом. Збираючи інформаційні потоки з усіх сторін (від законодавця, регулятора, фінансового сектору, інших клієнтів та колег по ринку), він володіє унікальною можливістю бачити тенденції в їх зародженні. Вміння аналізувати ситуацію з усіх боків надзвичайно високо оцінюється клієнтами.

Варто пам'ятати, що коли ти досяг усіх цих висот в юридичній кар'єрі, ніщо не заважає публічно виступати на суспільно важливі теми, а також робити внесок у розвиток юридичної спільноти в цілому. Існує безліч можливостей працювати над українським законодавством для тих юристів, хто має амбіції зробити внесок у розвиток країни.

Таким чином, на професійному шляху на юриста чекає мультизадачність, яка недоступна в більшості інших професій. Це не тільки постійний ріст по вертикалі, а й постійне горизонтальне розширення вмінь та навичок, оскільки юрист не перестає працювати в жодній з функціональних іпостасей, які я описав вище.

Професійне вигорання

Юрист у юридичній фірмі — це майстер на всі руки. Проте через напружений характер роботи та високу мультизадачність він зіштовхується з професійним вигорянням частіше, ніж представники інших професій.

З мого досвіду, вигоряння чи суттєва втома наздоганяють юриста приблизно кожні 3 роки. Через напружений темп роботи та постійну комунікацію з великою кількістю людей він починає відчувати значну втому, адже з кожним новим досягненням від нього починають очікувати ще більше. А далі все закономірно: через акумульовану втому юрист починає задумуватися про зміну сфери та кар'єри, втрачаючи довгострокове бачення свого розвитку.

Завдання юридичної фірми та ментора у цей момент — пояснити юристу, що це закономірна ситуація, з якою треба працювати, та дати інструменти, які допоможуть вирівняти завантаженість. Саме тому в AVELLUM ми вклали багато ресурсів у розвиток системи менторства, яка на кожному етапі спрямовує молодшого юриста та дає лайфхаки, які допомагають безпроблемно пройти точки росту та вийти на новий рівень, як професійний, так і особистісний.

Попри значну роль фірми в процесі розвитку юриста, раджу не перекладати відповідальність на колег чи керівника. Є певні завдання, які юрист має виконати самостійно.

5 завдань молодого юриста, що є безпрограшними стратегіями досягнення успіху

1. Вчися управлінню проєктами, часом та особистій ефективності. Цьому не вчать в університеті, проте гуглити та набиратися практичного досвіду ніхто не забороняє. Наведу приклад: участь у мут-кортах «прокачує» не тільки англійську та навички юридичного письма, а й роботу в команді та управління задачами.

2. Не втрачай допитливість. Найстрашніша помилка на професійному шляху — це в якийсь момент вирішити, що ти найрозумніший і вже знаєш усе. Окрім цього, розв'язання юридичних задач вимагає гнучкості та вміння подивитися на питання під іншим кутом зору. І це просто ще одна звичка, яка вимагає тренувань.

3. Помнож знання на роки. Я знаю багато талановитих молодих юристів, проте готові професіонали не випускаються з університету. І це правило працює у будь-якій сфері. Потрібен практичний досвід — як позитивний, так і негативний.

4. Скажи, коли потрібна допомога. Цей пункт лише частково стосується делегування. Допомога в найширшому розумінні цього слова: у випадку втоми, втрати фокусу, відсутності мотивації варто звернутися до ментора або партнера, які можуть поділитись своїм досвідом.

5. Вмій побачити шанс. Доля дає кожному шанс, це зазвичай щось неординарне: нестандартна можливість, задача, з якою ти не стикався. Шансом я називаю той проєкт чи можливість, які дають турбонадув твоїй кар'єрі.

Тож ділюся секретом: спочатку буде дискомфортно і подекуди навіть страшно. І повністю осягнути важливість цієї відправної точки вийде тільки з часом. Проте в тебе все вийде, тому що талан зникає лише в одному випадку — коли немає дії.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати