21 лютого 2024, 16:40

Проблемні питання скасування обмежень у виконавчому провадженні

Наталія Матвійчук
Наталія Матвійчук приватна виконавиця виконавчого округу Одеської області

Дієвим механізмом примусового виконання судових рішень є тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України, яке встановлюється за ухвалою суду за поданням виконавця (окрім рішень про стягнення аліментів).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Це обмеження створює певний дискомфорт боржнику, особливо тому, хто перетинає державний кордон. Деякі боржники, керуючись висловом «тільки трус платить по боргах», застосовують різні способи уникнути виконання рішення та скасувати тимчасове обмеження у праві виїзду за кордон. Деякі боржники йдуть до суду за скасуванням, а деякі тиснуть на стягувача (особливо це стосується колишнього подружжя) з метою написання стягувачем заяви виконавцю про повернення виконавчого документа без подальшого виконання.

Статтею 37 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавчий документ повертається стягувачу, якщо стягувач подав письмову заяву про повернення виконавчого документа. Та у разі повернення виконавчого документа стягувачу з цієї підстави арешт з майна знімається. Одночасно з винесенням постанови про повернення виконавчого документа стягувачу відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників.

Однак Законом України «Про виконавче провадження» не врегульовані дії виконавця щодо скасування тимчасового обмеження у праві виїзду за кордон боржника, встановленого за ухвалою суду, у разі повернення виконавчого документа стягувачу за його заявою.

Статтею 441 ЦПК України щодо скасування обмеження у праві виїзду зазначено, що суд може скасувати тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України за вмотивованою заявою боржника.

За заявою виконавця скасування обмеження не передбачено.

Розділом XIII Інструкції з організації примусового виконання рішень передбачено, що тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України особи знімається у разі винесення виконавцем постанови про:

  • закінчення виконавчого провадження на підставі пунктів 1–3,5–7,9–12, 14, 15 ч.1 ст. 39 Закону;

  • скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України — у разі погашення заборгованості зі сплати періодичних платежів у повному обсязі.

У разі повернення виконавчого документа стягувачу за його заявою скасування тимчасового обмеження у праві виїзду даною Інструкцією також не врегульовано.

Така ж історія з наказом Мін’юсту та МВС від 30.01.2018 № 256/5/65 «Про затвердження Порядку взаємодії органів та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів, та органів Державної прикордонної служби України під час здійснення виконавчого провадження», розділом ІV якого встановлено, що інформацію про особу, стосовно якої діє тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України, уповноважений орган Держприкордонслужби вилучає (знімає з контролю) з бази даних у разі:

  • винесення постанови про закінчення виконавчого провадження на підставі пунктів 1–3, 5–7, 9–12, 14, 15 ч. 1 ст. 39 Закону;

  • винесення постанови про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України у разі погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

  • скасування постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України за виконавчим документом про стягнення аліментів.

Такий же пробіл у законодавстві стосовно припинення розшуку боржника, який здійснюється органами поліції за відповідною ухвалою суду.

Статтею 438 ЦПК України не передбачені дії суду або виконавця щодо припинення розшуку боржника.

Відповідно до розділу 4 «Порядку розшуку боржника», затвердженого наказом МВС України від 27.08.2008 № 408  розшукова справа закривається в разі: винесення судом ухвали про припинення розшуку (за відмовою стягувача від стягнення).

Можна зробити висновок, що суд, який виніс ухвалу про розшук боржника, у разі необхідності виносить ухвалу про припинення такого розшуку. Однак процесуально це питання не врегульовано ані ЦПК України, ані Законом України «Про виконавче провадження».

Тобто вищезазначені нормативні акти потребують змін щодо врегулювання підстав та процедури скасування тимчасового обмеження у праві виїзду за кордон та припинення розшуку боржника у разі повернення виконавчого документа стягувачу за його заявою.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати