25 листопада 2019, 13:41

Правда звільняє

Урядова перевірка почалася


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Правда зрідка буває чистою і ніколи не буває простою, як казав Оскар Вайлд. Непростою вона стала й для усіх юристів АРМА, коли Голова Агентства своїм наказом повністю ліквідував Юридичне управління. Як відомо, наприкінці минулого тижня Кабінет Міністрів України відсторонив Голову АРМА від виконання обов’язків та порушив проти нього дисциплінарне проводження.

Чому це сталося? Достеменно знаю, що нещодавно Уряд отримав звіт міжнародної аудиторської компанії, яка 8 листопада завершила щорічний зовнішній аудит діяльності АРМА.

Нагадаємо, що, відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону, АРМА підзвітне ВРУ, підконтрольне та відповідальне перед КМУ. Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону, Голова АРМА несе персональну відповідальність за прозорість діяльності Агентства та результати його роботи.

Що знайшли аудитори

1. За три роки роботи АРМА, на жаль, не відбулося бажаного повернення до України виведеного у злочинний спосіб майна, у т.ч. через те, що Агентство навіть не намагалося налагодити ефективну співпрацю з європейськими органами кримінальної юстиції.

2. Єдиний державний реєстр активів, на який накладено арешт у кримінальному провадженні, який було покликано зруйнувати terra incognita державного обвинувачення, досі не запрацював.

3. Перевірки ефективності управління арештованими активами розпочалися лише на третьому році роботи АРМА, в той час як ст. 22 Закону вимагає це робити не рідше одного разу на місяць.

4. У порушення ст. 26 Бюджетного кодексу у АРМА ніколи не організовувався та не здійснювався внутрішній контроль.

5. У Агентстві безперервно відбувалися зміни структури, штатної чисельності, функціональних обов’язків працівників (понад 15 разів), які фактично були спрямовані не на підвищення якості роботи, а на кадрові чистки (скорочення посад).

6. В АРМА ніколи не здійснювався позабалансовий облік арештованих активів, прийнятих в управління на підставі ухвали слідчого судді, суду, хоча це є одним з головних обов’язків кожної бюджетної установи.

7. Встановлено втрату і несанкціоноване знищення документів АРМА з основної діяльності, порушення правил користування ними.

8. Критично пізно (лише після 2,5 років діяльності) АРМА запустило роботу шістьох міжрегіональних територіальних управлінь. Для порівняння, ДБР та НАБУ почали здійснювати правоохоронну діяльність вже з функціонуючими територіальними управліннями.

9. АРМА так і не ініціювало перед НАДС питання оголошення конкурсів на зайняття посад двох заступників Голови Агентства, у зв’язку з чим увесь час АРМА діяло в умовах високих корупційних ризиків, оскільки уся влада в Агентстві трималася лише в одних руках.

10. Система державного управління в АРМА побудована таким чином, що міжрегіональні територіальні управління жодного кроку не можуть ступити без окремого доручення Голови Агентства, що теж створило умови для виникнення високих корупційних ризиків.

Перевірка Рахункової палати

На початку листопада 2019 р. в АРМА стартувала перевірка Рахункової палати, яка поєднуватиметься з незалежною зовнішньою оцінкою діяльності Агентства, яку невдовзі проводитиме комісія із зовнішнього контролю у складі трьох осіб, призначених Президентом, ВРУ та КМУ.

Крім цього, нещодавно Секретаріатом Кабінету Міністрів України було розпочато оцінювання результатів діяльності Голови АРМА, як посадовця вищого корпусу державної служби. 

Триваючий трудовий конфлікт

Як повідомлялося раніше, 29 жовтня Голова АРМА відсторонив мене від виконання обов’язків.

Проте ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.11.2019 р. у справі №640/22562/19 мені було повернуто повноваження, а питання законності такого відсторонення сьогодні вже вивчається НАЗК. Є підставні підозри вважати, що керівник АРМА порушив вимоги Закону України «Про запобігання корупції» щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, коли відстороняв мене в той час, коли я звернувся проти нього з заявою про вчинення злочину, а також публічно на сторінках багатьох ЗМІ порушив питання законності численних дій та рішень Голови АРМА.

Кримінальні провадження

24.10.2019 р. я (як начальник юридичного управління) склав та подав заяви про вчинення злочину Головою АРМА які направив до ГПУ, САП, Національної поліції, ДБР та НАБУ.

Не повідомляти про виявлений злочин не міг, бо в такому разі до мене могла бути в подальшому застосована санкція ст. 396 Кримінального кодексу, якою встановлено покарання за заздалегідь не обіцяне приховування тяжкого чи особливо тяжкого злочину.

30.10.2019 р., за результатами розгляду відповідної заяви, ДБР було порушено досудові розслідування у кримінальних провадженнях: №62019100000001585 (пошкодження, знищення майна, на яке накладено арешт); №62019100000001586 (службова недбалість, яка має тяжкі наслідки); №62019100000001587 (невиконання судового рішення вчинене службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище).

Крім цього, зазначені питання додатково вивчаються ГПУ у рамках кримінальних проваджень №42019000000002335 від 04.11.2019 р. та №42019000000002370 від 05.11.2019 р.

Запобігання корупції

Нещодавно мною було подано до НАЗК повідомлення про порушення Головою АРМА вимог Закону України «Про запобігання корупції» щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів. На мою думку, це і стало підставою для прийняття Головою АРМА рішення про повну ліквідацію Юридичного управління.

Чому я звернувся до НАЗК? Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну службу», державний службовець зобов’язаний запобігати виникненню реального, потенційного конфлікту інтересів під час проходження державної служби. Згідно з ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», починаючи з моменту, коли Голова АРМА дізнався, що я подав проти згадані заяви про вчинення злочину, у нього виник конфлікт інтересів по відношенню до мене, у зв’язку з чим керівник Агентства був зобов’язаний:

- повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли дізнався про наявність у нього конфлікту інтересів, КМУ та НАЗК;

- не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах конфлікту інтересів та вжити заходів щодо його врегулювання.

Однак усього цього зроблено не було. Натомість було прийнято рішення про розформування Юридичного управління АРМА (фактично звільнення працівників).

Тиск на свідка

Крім цього, я вже звернувся до ГПУ з заявою про вчинення Головою АРМА ще одного злочину, відповідальність за який передбачено статтями 386 та 364 Кримінального кодексу України, у зв’язку з вчиненням керівником Агентства умисних активних дій, спрямованих на здійснення незаконного впливу на мене, як на свідка у вищезазначених кримінальних провадженнях.

Також я звернувся з відповідною заявою до Національної поліції, оскільки вважаю, що сьогодні Голова АРМА, з особистих мотивів, вчиняє активні умисні дії з підготовки до скоєння тяжкого злочину, відповідальність за який передбачено ст. 172 Кримінального кодексу України (незаконне звільнення). Замах на цей злочин, на мою думку, керівник АРМА розпочав здійснювати шляхом складання та підписання безпідставного, незаконного, протиправного наказу про моє відсторонення, а продовжив, приймаючи рішення про ліквідацію Юридичного управління.

P.S. Дана публікація не спрямована на штучне створення негативу навколо діяльності державного органу влади, а лише є проявом, гарантованого ч. 5 ст. 55 Конституції України, права кожного будь-якими, не забороненими законом, засобами захищати свої права і свободи від порушень та протиправних посягань.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати