09 лютого 2022, 14:01

Плани бізнесу на 2022 р. Чи можна щось прогнозувати?

Опубліковано в №3 (757)

Світлана Михайловська
Світлана Михайловська «Європейська Бізнес Асоціація» заступник директора з представництва інтересів компаній-членів

Робити якісь прогнози на поточний рік насправді як ніколи складно. Такої кількості невідомих, які можуть потенційно вплинути на рутинну діяльність та роботу бізнесу, ми не бачили вже давно.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Ми регулярно спілкуємося з компаніями та запитуємо, що найбільше заважає працювати в Україні. Дуже тривалий час проблемою №1 була корупція, яка заважала розвивати бізнес добросовісним компаніям. Кілька років тому вона поступилася місцем судам — компанії скаржилися на недосконалість нинішньої системи судочинства, неможливість законно захистити свої права і інтереси та наявність тіньової економіки. Наприкінці 2021 р. до турбот інвесторів додалися нові фактори, як-то низькі темпи вакцинації від Covid-19, а також знову почали обговорюватися геополітичні загрози та ризики. Отже, з чим нам доведеться жити у новому році та що думає бізнес?

Звісно, на роботу компаній продовжить впливати пандемія Covid-19. Уряд продовжив адаптивний карантин в Україні до квітня 2022 р., але є підозри, що навряд чи ми зможемо суттєво послабити карантинні обмеження цього року. Темпи вакцинації все ще залишають бажати кращого: на кінець січня в Україні повністю вакциновано 35% населення, при цьому бустерну дозу отримали менше 1% українців.

Хоча за 2 роки бізнес здебільшого пристосувався до нових умов та переформатував свою роботу, де це було потрібно, половина наших компаній (45% директорів) стверджують, що досі відчувають вплив пандемії. Найбільше цей вплив досі проявляється у падінні попиту та доходів, тимчасовій непрацездатності працівників, що призводить до дефіциту персоналу, виснаження, психологічної втоми команди, негативно впливає на підрядників та партнерів.

Наприкінці грудня ми запитували у директорів компаній, якими є прогнози розвитку інвестиційного клімату в Україні у найближчі півроку. Більшість з них, а саме 55% прогнозували, що інвестклімат залишиться незмінним, а от 32% очікували подальшого погіршення ситуації. Як зміняться їхні думки та оцінки далі, побачимо у липні.

Майже половина опитаних нами СЕО, зокрема 44% вважають, що новим компаніям буде невигідно інвестувати в Україну. Протилежної думки дотримується тільки кожен п’ятий керівник бізнесу. Такою є прогнозна оцінка бізнесом середовища, у якому їм доведеться працювати.

У вересні 2021 р. ми дізнавалися у наших компаній їхні прогнози стосовно розвитку власного бізнесу та фінансових показників на 2022 р. Тоді переважна більшість схилялися до позитиву: 83% респондентів прогнозували зростання свого бізнесу, ще 15% розраховували втримати бізнес-показники на рівні 2021 р., і тільки 2% очікували погіршення стану справ. Оптимістичними є й прогнози фінансового результату компаній. Так, більшість підприємців (зокрема, 67%) прогнозували зростання доходу на рівні 10–20% у гривні. На зростання доходів до 10% у натуральному виразі очікують 36% директорів, а майже половина (49%) розраховують на 10–20% зростання.

При плануванні бюджетів на 2022 р. керівники компаній закладали вартість валюти в середньому на рівні 29 грн/$.

Усі учасники нашого опитування планували підвищувати цього року заробітну плату своїм співробітникам, а 58% компаній планували наймати нових людей. До того ж, третина компаній, а саме 32% запланували цьогоріч впровадження нових інвестиційних проєктів на суми від $20 тис. до $400 млн. Більше того, майже половина компаній запланували інвестиції в соціальні ініціативи, спрямовані на підтримку українського суспільства. У деяких випадках суми інвестицій досягатимуть 3% доходу компанії.

Звісно, наразі чинником невизначеності №1 є потенційна загроза військового вторгнення. Хоча українці досить загартовані, постійне негативне інфополе психологічно вже впливає і на бізнес, і на населення. Тішить те, що бізнес це розуміє та продовжує працювати у штатному режимі, паралельно готуючи плани дій на випадок різних ситуацій. А ще — що більшість опитаних нами компаній навіть у разі вторгнення планують залишитися в Україні та продовжити працювати або ж переїдуть до західних регіонів нашої країни.

Отже, якщо амбітні плани бізнесу не зміняться під тиском зовнішніх загроз, ми маємо усі шанси отримати доволі успішний для бізнесу рік. І це той результат, якому ми були б раді наприкінці 2022 р.

Ми в Асоціації також сформували 10 пріоритетів розвитку на цей рік, втілення яких сприятиме покращенню бізнес-клімату та економічному зростанню. Йдеться про протидію тіньовій економіці, зниження податкового навантаження на фонд оплати праці та тиску на легальний бізнес, впровадження принципів сталого розвитку, продовження гармонізації законодавства України з нормами ЄС, прийняття сучасного трудового законодавства, охорону здоров’я, сприяння розвитку міжнародної торгівлі, розвитку освіти, інноваціям і впровадженню нових технологій у бізнесі та в державному управлінні, стимулювання інвестиційної привабливості України загалом та регіонів. Детальніше про ці пріоритети можна дізнатися на сайті Асоціації.

Ми розпочинаємо рік, який, безперечно, готує нам чимало викликів. Але ми готові їх зустрічати — зі спокійним настроєм та позитивними думками продовжуємо робити свою справу. Ми в Європейській Бізнес Асоціації будемо й надалі підтримувати свої компанії в їх повсякденній роботі та допомагатимемо, аби втілити в життя анонсовані бізнесом амбітні плани та прогнози.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати