27 квітня 2021, 18:33

Підсумки роботи ВАКС за 2020 рік

Опубліковано в №8 (738)

Олег Лигін
Олег Лигін «Moneyveo» юрисконсульт судового відділу

Створенню спеціалізованого суду у системі судової влади України передувало запровадження антикорупційної реформи за підтримки міжнародних партнерів. Однак статус Вищого антикорупційного суду викликає у правників низку дискусій та суперечок до цього часу. Так, ще 22 липня 2020 р. до Конституційного Суду України надійшло конституційне подання 49 народних депутатів щодо того, що Закон України «Про Вищий антикорупційний суд» від 7 червня 2018 р. No2447-VIII є таким, що не відповідає Конституції України. Суперечки між правниками щодо того, чи є Вищий антикорупційний суд спеціалізованим чи спеціальним, тривають і донині.

Однак у період розвитку боротьби з корупцією запровадження такого суду є критично необхідним. Відповідно до ст. 3 ЗУ «Про Вищий антикорупційний суд», зав данням Вищого антикорупційного суду є здійснення правосуддя відповідно до визначених законом засад та процедур судочинства з метою захисту особи, суспільства та держави від корупційних і пов'язаних з ними кримінальних правопорушень та судового контролю за досудовим розслідуванням цих кримінальних правопорушень, дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні, а також вирішення питання про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави у випадках, передбачених законом, у порядку цивільного судочинства.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЗУ «Про Вищий антикорупційний суд», Вищий антикорупційний суд:

  • здійснює правосуддя як суд першої та апеляційної інстанцій у кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень, віднесених до його юрисдикції (підсудності) процесуальним законом, а також шляхом здійснення у випадках та порядку, визначених процесуальним законом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у таких кримінальних провадженнях, здійснює правосуддя як суд першої та апеляційної інстанцій у справах про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави в порядку цивільного судочинства;
  • аналізує судову статистику, вивчає та узагальнює судову практику у кримінальних та інших провадженнях, віднесених до його підсудності, інформує про результати узагальнення судової практики Верховний Суд та надає йому пропозиції до висновків щодо проєктів законодавчих актів, які стосуються організації та діяльності Вищого антикорупційного суду, спеціальних вимог до суддів цього суду та гарантій їх діяльності, а також оприлюднює їх на своєму офіційному веб-сайті.

Крім того, варто зазначити, що територіальна юрисдикція (підсудність) Вищого антикорупційного суду поширюється на всю територію України. І постає питання: а чи ефективно працює суд, який має найбільшу довіру у суспільства?

Якщо проаналізувати діяльність суддів за 2020 р., статистика та ефективність роботи вражають.

Досудове розслідування

За 2020 р. на розгляді у слідчих суддів ВАКС перебувало 8265 клопотань від слідчих, прокурорів та інших осіб на стадії досудового розслідування. З них 8130 клопотань надійшли у 2020 р. За структурою клопотання були про: проведення обшуку житла чи іншого володіння особи; тимчасовий доступ до речей та документів; доз віл на проведення негласних слідчих (розшукових) дій; про арешт майна; скасування арешту майна; застосування запобіжного заходу; продовження строку запобіжного заходу; зміну або скасування запобіжного заходу; продовження строку обов'язків; продовження строку досудового розслідування та інші.

За 2020 р. суддями ВАКС було розглянуто 8158 клопотань. З них 504 завершили без розгляду вимог по суті (257 повернули, а по 247 ухвалили інші рішення), а 7654 розглянули по суті (6493 задовольнили, а по 1139 відмовили у задоволенні вимог).

Крім того, за 2020 р. на розгляді у слідчих суддів ВАКС перебували 2534 скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчих, прокурорів під час досудового розслідування. З них 2353 скарги надійшли у 2020 р. Ці скарги були на: повідомлення слід чого, прокурора про підозру; рішення слідчого, прокурора про закриття кримінального провадження; рішення слідчого, прокурора про відмову у визнанні потерпілим; рішення слідчого, прокурора про зупинення кримінального провадження; рішення слідчого, прокурора про відмову в задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, не гласних слідчих (розшукових) дій; бездіяльність слідчого, прокурора; відмову у задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, не гласних слідчих (розшукових) дій; на бездіяльність слідчого, прокурора щодо внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР та інші.

За 2020 р. слідчими суддями ВАКС було розглянуто 2495 скарг. З них 1034 було завершено без розгляду вимог по суті (534 скарги повернули, по 500 було ухвалено інші рішення), а 1461 розглянуто по суті вимог (656 задовольнили, а за 805 було відмовлено у задоволенні вимог).

Судове провадження

У 2020 р. до ВАКС було скеровано 85 кримінальних проваджень для розгляду їх по суті, 7 заяв про перегляд судових рішень за виключними обставинами, 2 заяви про перегляд судових рішень за ново виявленими обставинами та 1 клопотання в порядку виконання судових рішень. Станом на 2020 р. на розгляді у ВАКС перебувало 235 кримінальних проваджень.

Всього за 2020 р. було завершено розгляд за 60 кримінальними провадженнями. З них було винесено 22 вироки (20 обвинувальних та 2 виправдувальних), 25 ухвал про закриття кримінального провадження, 8 ухвал про передачу провадження за підсудністю, 2 ухвали про повернення провадження прокурору, 2 ухвали про відмову в задоволенні клопотання прокурора про закриття кримінального провадження та 1 ухвалу про відмову в затвердженні угоди про визнання винуватості.

Станом на 1 січня 2021 р. нерозглянутими залишилися 175 кримінальних проваджень.

Проаналізувавши судову практику, можемо дійти висновку, що за 2020 р. було ухвалено низку вироків з реальним позбавленням волі посадовців. Пропоную до огляду цікаві судові рішення щодо притягнення осіб до відповідальності за вчинені злочини:

  • справа №487/5684/19 від 22.07.2020 р., де суддю було визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, та призначено покарання у вигляді позбавлення волі на строк 7 років з позбавленням права обіймати посаду судді та будь-які посади в правоохоронних органах на строк 3 роки, з конфіскацією всього належного йому майна;
  • справа №385/619/16-к від 07.10.2020 р., де суддю було визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 368 КК України, та призначено покарання у вигляді 9 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посаду судді та постійно чи тимчасово здійснювати функції представника влади строком на 3 роки та з конфіскацією всього належного йому на праві власності майна, а також застосовано спеціальну конфіскацію в дохід держави у розмірі 250 тис. грн;
  • справа №991/492/19 від 15.06.2020 р., де депутата однієї з обласних рад було визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України, та призначено покарання у вигляді 5 років позбавлення волі з конфіскацією частини майна.

Отже, підводячи підсумки, варто зазначити, що з початком роботи ВАКС у суспільства були сподівання щодо того, що топ-посадовці, які складали присягу на вірність українському народу, а потім таку присягу порушили, будуть покарані. Звичайно, сподівання та реальність дещо відрізняються. Але, як можемо бачити з наведеного вище, ВАКС виконує свою основну функцію — здійснює правосуддя щодо корупційних і пов'язаних з ними кримінальних правопорушень. І вироки, які виносить ВАКС, тому підтвердження.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати