29 грудня 2017, 13:15

Новий ЦПК: практичні аспекти перехідного періоду

Відповідно до Перехідних положень нового Цивільного процесуального кодексу України (ЦПК) справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності новою редакцією кодексу, розглядаються вже за новими правилами. Зазначена норма не містить кваліфікації, що розгляд за новими правилами починається спочатку, тому можна зробити висновок, що суд повинен продовжити розгляд зі стадії/процесуальної дії, на якій розгляд закінчився до прийняття нового кодексу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Однак, перехід в процесі розгляду до нових правил на практиці ускладняється суттєвими відмінностями в регулюванні різних стадій процесу за новими та старими кодексами.

Так, відповідно до нових правил суд встановлює строк подання відзиву, який дозволить його підготувати відповідачу та отримати іншим учасникам справи не пізніше першого підготовчого засідання. В той же час, попередня редакція ЦПК такої вимоги не містила, а на практиці заперечення проти позову як правило подавався перед самим початком розгляду справи по суті, або навіть після цього.

Вирішення цього та подібних питань в кожному конкретному випадку розробники залишили для суддів, що є логічним з огляду на неможливість заздалегідь врахувати всі можливі ситуації та їх незначну складність. Так, вказана вище проблема може бути легко вирішена встановленням відповідачу строку для подання відзиву.

В той же час, існують ситуації, коли вихід не є таким очевидним. Один з таких прикладів пов'язаний з процедурою визнання та виконання рішень міжнародного комерційного арбітражу. Раніше справи щодо визнання і виконання рішень міжнародного комерційного арбітражу, як і рішень іноземних судів, розглядалися місцевими судами за місцезнаходженням боржника (або його майна). Згідно з положеннями нової редакції ЦПК справи щодо визнання і виконання рішень міжнародного комерційного арбітражу повинні розглядатися апеляційними загальними судами.

Виникає питання, яким чином повинні діяти місцеві суди, в провадженні яких знаходились такі справи на момент набрання чинності новими кодексами. З одного боку, нова редакція ЦПК не передбачає обов’язку суду передати праву до апеляційного суду, з іншого – всі справи, провадження у яких відкрито до набрання чинності новою редакцією Кодексу, розглядаються за новими правилами.

На сьогодні вже є принаймні одна справа, в якій місцевий суд передав справу щодо визнання і виконання рішення міжнародного комерційного арбітражу (а саме – щодо перегляду ухвали про надання такого дозволу за нововиявленими обставинами) до Апеляційного суду міста Києва у зв’язку з набранням чинності новим ЦПК.[1]

Такий підхід видається найбільш логічним з урахуванням того, що нові правила включають не лише новий порядок розгляду справи в конкретному суді, а й нові правила щодо визначення інстанційної юрисдикції.



[1] Див. ухвалу Шевченківського районного суду міста Києва від 21.12.2017 року (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/71128424).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати