Тісно співпрацюючи з іноземними інвесторами, в Expatpro law firm ми постійно тримаємо руку на пульсі та моніторимо стан інвестиційного клімату в Україні. Можемо стверджувати, що він має тенденцію оздоровлення. Деколи здається, що пропозиція навіть перевищує попит: виникають ситуації, коли інвестори готові вкладатися, але знайти відповідний проект наразі неможливо.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Серед нещодавно опитаних ЕВА іноземних інвесторів майже 90% сьогодні розглядають Україну як привабливу країну для інвестицій. Однак більшість із тих, хто готовий інвестувати, планують зробити це після парламентських виборів та формування нового уряду. Це цілком логічно, адже Президент впливає не на всі аспекти бізнес-середовища. Однак його певні дії можуть позитивно вплинуть на рішення інвесторів (зокрема, з таких питань як боротьба з корупцією, продовження реформ, розмежування політики та бізнес-інтересів, а також обмеження впливу олігархів). Тобто робота над ключовими проблемами, що перешкоджають нормальній діяльності бізнесу в Україні.
Поглянувши на економічні показники, можна помітити, що останні 2 роки спостерігається спад в обсягах прямих іноземних інвестицій в Україну, а їх обсяг на душу населення залишається мізерним, якщо порівнювати з іншими європейськими країнами (трохи більше ніж 1 тис. доларів на рік). Якщо зануритися глибше, близько половини прямих іноземних інвестицій, що надійшли в Україну за 2018 р., були спрямовані в реальний сектор економіки. Інша половина була спрямована на фінансовий сектор. Велику частку інвестицій становлять операції банківського сектору з переоформлення боргу в статутний капітал. Тож «справжніх» інвестицій у 2018 р. було 1,4 млрд доларів з 2,4 млрд доларів.
Однак останні реформи в країні (наприклад, прийняття Закону «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю») продовжують позитивно впливати на інвестиційну привабливість країни. Окрім того, наразі продовжується робота над Кодексом корпоративного управління і розробляються законопроекти, які в перспективі здатні підвищити рейтинговий бал України в Doing Business.
Що стосується трендів, то все більшу зацікавленість інвесторів викликає практика M&A. Лідери за такими угодами — агросектор, торгівля та ІТ. Загалом, найперспективнішими сферами для іноземних інвесторів залишається аграрний сектор, промисловість та ІТ.
Агросектор продовжує утримувати позицію найпривабливішої сфери для інвестицій. Частково це пояснюється тим, що власним експортом Україна зміщує російський ринок у Європі. Існує статистика, за якою підприємства, що мають частку іноземного капіталу, в стислі терміни починають експортувати за кордон майже половину своєї продукції. До речі, з позиції швидкості окупності інвестицій, лідером в АПК є олійна промисловість.
Наразі інвестиції в агросектор зосереджені більше на придбанні активів, корпоративних прав, прав на орендовані земельні ділянки. Однак, очевидно, що практична неможливість набуття земель сільськогосподарського призначення у приватну власність відштовхує більшість іноземних інвесторів, адже це завеликий ризик, враховуючи політичну ситуацію в країні. Я раджу інвесторам звернути увагу на сектор agrotech — сучасні агротехнології та сервіси, які оптимізують різноманітні процеси агробізнесу.
Промисловість — ще одна приваблива галузь в Україні для іноземних та вітчизняних інвесторів. В українській промисловості інвесторів приваблює дешева робоча сила та географічна близькість до Європейського ринку. Сьогодні велику увагу інвестори приділяють переробній промисловості. Серед здійснених на початку 2019 р. інвестицій обсягом 0,8 млрд доларів, 60% були направлені в добувну промисловість, виробництво та обробку скла, що підтверджує зацікавленість у цих секторах.
Третя приваблива галузь для інвесторів — сектор ІТ, який протягом останніх 8‑ми років розвивається неймовірно швидко. Торік у глобальному рейтингу стартап-екосистем Україна зайняла 31 місце. Київ посів 34 місце серед тисячі міст у рейтингу StartupBlink, піднявшись за 2 роки на 29 позицій. Тобто за рік столиця обігнала стартап-екосистеми таких міст як Гельсінкі, Мюнхен, Шеньчжень та ін. Зараз наш інтелектуальний потенціал та можливості гнучкого ведення бізнесу в ІТ‑сфері видаються інвесторам вкрай цікавими.
Окрім того, у 2018 р. Україна почала активно залучати венчурні інвестиції: їх обсяг склав майже 350 млн доларів. Найбільше в наші стартапи інвестують міжнародні компанії та фонди із США, Європи, прогресивних країн Азії. При цьому значно більше інвестицій тепер відбуваються на «посівному» раунді, тобто на стадії розробки прототипу. Так само цікавлять інвесторів стартапи на зрілих стадіях розвитку, раундах B та С, що потребують вкладень для здійснення ривка на ринку. Не буде неочікуваним той факт, що лідерами за обсягом інвестицій є компанії, які найменш схильні до політичних ризиків-секторів: онлайн-сервіси та платформи для торгівлі, програмне забезпечення, «залізо».
Загалом, очевидно, що динаміка інвестицій в Україну є позитивною. Однак чинники, які стримують інвесторів, нікуди не зникли. Серед них корупція, недовіра до судової системи, монополізація ринків та захоплення влади олігархами. Також інвесторів відлякують військові дії на Сході України. Для того щоб надалі покращувати інвестиційний клімат в Україні, потрібно підтримувати зрушення в законодавстві (зокрема, корпоративному) належною реалізацією, а також демонструвати потенційним інвесторам успішні приклади, прибутковість та захищеність їхніх внесків.