16 травня 2020, 10:01

Гонорар успіху: коротко про головне

Роман Кобець
Роман Кобець «INPRAXI LAW» старший юрист, адвокат

12 травня 2020 р. Велика Палата Верховного Суду ухвалила рішення по справі №904/4507/18, в якому поставила крапку у спорі щодо законності «гонорару успіху». Вказане питання є дуже актуальним, адже для більшості суб’єктів юридичного бізнесу це, так би мовити, must have. Тому і не дивно, що коли Верховний Суд вперше поставив під сумнів законність «гонору успіху», багато правників обурилися.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Велика Палата Верховного Суду прийшла до висновку про все-таки законність «гонорару успіху», що є приємною новиною.

В основу правового висновку було покладено твердження, що питання «гонорару успіху» є питанням домовленості між клієнтом та адвокатом, що цілком відповідає принципу свободи договору та численній практиці Європейського суду з прав людини. Однак, не дивлячись на те, що вказане питання вирішується за домовленістю сторін, розмір «гонорару успіху» не може бути безумовним. Вирішуючи питання про стягнення «гонорару успіху», суд повинен керуватися принципом співмірності та розумності. Інакше кажучи, суд має співставити заявлену суму з ціною позову, обсягом наданих послуг, складністю спору тощо. Лише після оцінки вказаних категорій суд може вирішити питання розподілу судових витрат.

Вказаний підхід є цілком обґрунтованим, адже нелогічно підіймати питання про стягнення умовних 50 000 грн «гонорару успіху», якщо ціна позову складає 30 000 грн. Або в спорі про стягнення заборгованості, де позивач не підготував значну кількість документів, а обмежився нескладною позовною заявою, недоречно говорити про складність спору чи великі обсяги наданих послуг. Тобто, ми можемо констатувати, що при вирішенні питання про стягнення «гонорару успіху» обидві сторони мають гарантії від зловживання правами.

Більше того, з контексту рішення вбачається, що дискусійна можливість про включення «гонорару успіху» до судових витрат також має місце на існування, що з свого боку мінімізує фінансові ризики сторони, на користь якої ухвалено судове рішення.

Який висновок варто зробити?

1. «Гонорару успіху» бути! Відтепер без зайвих ризиків ми можемо включати нашу мотивацію в договір про надання правової допомоги.

2. Потрібно не завищувати розмір «гонорару успіху», а перед підписанням договору об’єктивно оцінити обсяг послуг, складність спору та сформувати справедливу ціну.

3. Дбаючи про клієнтів, розмір «гонорару успіху» слід включати до розміру судових витрат.

Повертаючись до матеріалу, підготовленого в очікуванні рішення Великої Палати Верховного Суду, можна сміливо стверджувати, що наші очікування цілком виправдалися, хоча для цього знадобилося досить багато часу.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати