12 листопада 2019, 14:56

Фіскальний чек - захист для споживачів чи пастка для підприємців?

Станіслав Куценко
Станіслав Куценко юрист-експерт, доктор наук у галузі філософії права

З економічного погляду середній клас - це основний податковий платник, наш внутрішній інвестор, який визначає параметри розвитку країни надалі. Середній клас - це український вчитель, український лікар, український фермер, український підприємець, це ті люди, які формують сьогодні основу нашої держави. Проте без захисту прав споживачів, якісних послуг та товарів не буде середнього класу. Маємо виховувати споживчу культуру, коли за наші ж кошти надаються якісні послуги та продають якісний товар, а в разі порушень кожен може захистити свої права.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Президент України Володимир Зеленський 17 жовтня підписав законопроекти №1073 та №1053-1, які передбачають, з одного боку, спрощення фіскальної політики, з іншого - посилення відповідальності за порушення та нові вимоги для підприємців.

Які саме новації чекають на підприємців?

Нові закони передбачають насамперед спрощення процедури реєстрації касових апаратів і видачу електронних чеків. Підприємці зможуть замість касових апаратів (реєстраторів розрахункових операцій) використовувати застосунки для смартфонів чи планшетів (ПРРО). Крім цього:

  • разом зі скаргою покупець подає свої паспортні дані, деталі покупки, номер свого рахунку і назву банку;
  • штраф за перше порушення складає для підприємця 100% вартості товару, кожне наступне - 150% вартості (раніше за перше порушення підприємців штрафували на 1 грн, далі - на 100% ціни товару);
  • ліміт річного доходу другої групи ФОП зростає з 1,5 до 2,5 млн грн;
  • штрафи за порушення процедури реєстрації розрахунків збільшуються: зі 100 неоподатковуваних мінімумів максимальна санкція зросла до 300;
  • замість касових апаратів можна використовувати спеціальне програмне забезпечення, встановлене на смартфон, планшет чи комп’ютер;
  • ПРРО можна буде реєструвати в електронному кабінеті;
  • підприємці зможуть видавати електронний чек замість паперового;
  • споживач, який виявив порушення з боку продавця, може звернутися до контролюючих органів. Така скарга є підставою для перевірки;
  • у разі виявлення порушень споживач-скаржник отримує компенсацію 100% вартості товару від підприємця.

Також у споживачів багато питань, пов’язаних із послугами інтернет-магазинів.

Через велику популярність мережі Instagram користувачі зручно купують речі  саме тут. Проте разом із попитом збільшилася і кількість  шахрайських схем. 10 вересня 2019 р. депутати за скороченою процедурою проголосували в першому читанні за законопроекти, згідно з якими всі інтернет-магазини повинні використовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО).

Реєстратори розрахункових операцій - це пристрої, які фіксують факт продажу товару через видачу чека. Вони бувають різних видів: касові апарати або фіскальні реєстратори.

Передбачається, що з 2021 р. РРО стануть обов'язковими для всіх фізичних осіб-підприємців на єдиному податку 2-4 груп, які займаються торгівлею. До 2021 р. ті, в кого річний оборот менше 1 млн, не зобов'язані це робити. Через півроку після прийняття закону РРО стануть обов'язковими для всіх інтернет-магазинів на ФОП.

Чому важливо отримати не просто товарну накладну чи від руки написаний документ, а саме фіскальний чек? Фіскальний чек - це ідентифікація другої сторони вашої угоди, тобто  підтверджує суб’єкта господарювання, суму, дату та час покупки.

Це полегшує розгляд скарги, якщо виникнуть спірні ситуації щодо якості продукції. Проте сьогодні покупцям дуже складно отримати такий документ - особливо, якщо йдеться про інтернет-торгівлю. Візуально сторінка може бути активною, а насправді працюватиме фейк, який просто виманює гроші. Були випадки, коли люди перераховували кошти на російські картки з наміром купити одяг. У профілі часто зазначено, що інтернет-магазин чи шоу-рум продає товар для України, Росії чи інших країн колишнього СНГ. Траплялося, що замовники перераховували кошти на російську картку, а товар не отримували. В такому випадку взагалі захистити права споживачів неможливо.

Хоч законом і передбачено, що покупцеві можуть надати будь-який розрахунковий документ, засвідчений належним чином, краще вимагати фіскальний чек, де є докази того, що саме той чи інший ФОП або юридична особа продала товар. Законом «Про захист прав споживачів» зазначено конкретний перелік товарів, який підлягає обов’язковій фіскалізації. До цього переліку входить у тому числі і побутова техніка.

Зі скаргами щодо правильності видачі розрахункового документа варто звертатися до Держпродспоживслужби, а щодо фіскалізації товарів - до Державної фіскальної служби. Якщо ви, наприклад, купуєте телевізор і видають не фіскальний, а товарний чек, то це буде порушення Закону України «Про захист прав споживачів». Якщо буде зафіксована скарга, до такого підприємця навідаються на перевірку як Держспоживслужба, так і Державна фіскальна служба. Дотепер за невидачу фіскального чека підприємці сплачували всього 1 грн. Проте нові закони вводять абсолютно нові санкції, які дисциплінуватимуть підприємців.

За неякісний товар чи невидачу фіскального чека споживачі зможуть отримати 100% кешбеку від вартості товару.

З 1 жовтня 2020 р. покупці зможуть скаржитися на видані їм чеки з порушеннями, але тільки на покупки від 850 грн.

Подати скаргу можна буде через свій електронний кабінет платника податків після проходження електронної ідентифікації з використанням кваліфікованого електронного підпису.

Компенсація перераховуватиметься за рахунок штрафних (фінансових) санкцій, застосованих за результатами перевірки скарги, і складе 100% вартості придбаних товарів (робіт, послуг), зазначених у скарзі.

Така компенсація виключена з оподатковуваного доходу фізособи. Тобто, отримавши відшкодування, покупець не повинен буде з нього сплачувати податки.

Наразі у чинному податковому законодавстві існує виняток: касові апарати можуть не встановлювати фізичні особи-підприємці 2-4 груп оподаткування з річним доходом до 1 млн грн за винятком продавців техніки та лікарських засобів. Закон про детінізацію розрахунків (законопроект №1073) передбачав скасування цієї норми.

Нагадаємо, що реєстрацію фізичних осіб-підприємців уповноважені здійснювати:

  • виконавчі органи місцевих рад, районні державні адміністрації (у разі прийняття відповідною радою рішення про наділення такими повноваженнями);
  • нотаріуси;
  • акредитовані суб'єкти.

Варто зазначити, що реєстрацію осіб, які зареєстровані та переселилися з території проведення АТО, здійснює державний реєстратор за адресою тимчасового проживання особи незалежно від місця проживання в межах України.

Які документи треба подати для реєстрації ФОП:

  • заяву про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця;
  • заяву про обрання спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційну заяву про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість (за бажанням заявника);
  • паспорт громадянина України;
  • нотаріально засвідчену письмову згоду батьків або піклувальника чи органу опіки та піклування - для фізичної особи, яка досягла шістнадцяти років і має бажання займатися підприємницькою діяльністю, але не має повної цивільної дієздатності;
  • примірник документа, який засвідчує повноваження представника (у випадку подання документів представником).

Документи можуть бути подані як у паперовій формі (подаються особисто заявником або поштовим відправленням (бажано цінним листом із описом вкладення та повідомленням про вручення), або ж в електронній формі (документи подаються заявником через портал електронних сервісів).

Також майте на увазі: за проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця плата законодавством не передбачена.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати