21 березня 2018, 12:33

Допомога внутрішньо переміщеним особам vs шахрайство стосовно держави

Опубліковано в №11 (613)

Віктор Мороз
Віктор Мороз «Suprema Lex, АО» керуючий партнер

 С нашим государством нельзя играть в азартные игры,
 у него вся карта краплёная!
Фільм «Геній»


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Враховуючи, що Автономна Республіка Крим, а також окремі райони Луганської та Донецької областей були окуповані Російською Федерацією, а забезпечення прав громадян України, що проживали на відповідних територіях, стало достатньо складним, держава Україна вжила низку заходів, щоб допомогти особам, які були вимушені виїхати на неокуповану територію України. Зокрема, було встановлено щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Проте внутрішньо переміщеній особі, яка отримує відповідну допомогу від держави, необхідно добре знати умови та порядок надання такої допомоги, інакше можна опинитися на лаві підсудних як злочинець, що обкрадає державу.

Механізм надання грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам визначено Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №505 від 01.10.2014 р., що діє в редакції від 17.01.2018 р.

Так, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах рад (у разі утворення) (далі – уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням до місяця зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на 6 місяців.

При цьому для призначення грошової допомоги на наступний 6-місячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім'ї.

Варто зауважити, що грошова допомога призначається не будь-якій внутрішньо переміщеній особі. Зокрема, грошова допомога не призначається, якщо будь-хто з членів сім’ї внутрішньо переміщеної особи має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану; якщо будь-хто з членів сім'ї внутрішньо переміщеної особи має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, що впливають на призначення грошової допомоги, протягом 3-х днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу, а у разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Подання документів на здійснення грошової виплати внутрішньо переміщеній особі з недостовірними відомостями може тлумачитися як злочинний умисел, спрямований на заволодіння чужим майном шляхом обману, та кваліфікуватися як шахрайство з подальшим притягненням винної особи до кримінальної відповідальності.

У такому випадку у внутрішньо переміщеної особи є два варіанти захисту своїх прав. По-перше, слід враховувати, що особа, яка вперше вчинила злочин невеликої тяжкості або необережний злочин середньої тяжкості, крім корупційних злочинів, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення злочину щиро покаялася, активно сприяла розкриттю злочину і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду (дійове каяття). По-друге, якщо недостовірність відомостей стосується наявності у внутрішньо переміщеної особи на депозитному банківському рахунку (рахунках) коштів у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, можна спробувати довести, що такі кошти не є доходом особи, а тому немає підстав для припинення грошової допомоги та кваліфікації її отримання як злочину.

Звичайно, кожен випадок має свої унікальні обставини, а єдиного рецепта для захисту прав внутрішньо переміщеної особи немає, однак враховуючи масовість притягнення внутрішньо переміщених осіб до кримінальної відповідальності, необхідно уважно ознайомлюватися з порядком та умовами призначення грошової допомоги, а також дотримуватися вимог вищевказаного порядку щодо її призначення. Не варто намагатися обманути державу, адже вона має впливові механізми для відновлення своїх прав.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати