Oстанні роки сміливо можна назвати перезавантаженням фінансового сектору. Фінансова система позбулася нежиттєздатних установ, банківський сектор став більш консолідованим та має прозору структуру, баланси фінансових установ були добре очищені від проблемних активів. Ми побачили, як на практиці працює Закон України «Про фінансову реструктуризацію» та Закон України «Про валюту і валютні операції». Таким чином, було розпочате впровадження правил ЄС щодо вільного руху капіталу, лібералізоване валютне законодавство, проводиться поступове скасування/послаблення постійних і тимчасових валютних обмежень.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Очікуємо, що будуть всі передумови для того, щоб банківський та фінансовий сектори продовжили рух у напрямку фінансової стабільності й сталого розвитку. Валютна лібералізація продовжиться до зняття всіх наявних валютних обмежень до досягнення кінцевої мети – вільного руху капіталу. Це стане важливою основою для спрощення умов ведення бізнесу, поліпшення інвестиційного клімату в Україні та припливу іноземних інвестицій.
За наявності сприятливих передумов очікуємо, що Національний банк продовжить впроваджувати нові фінансові інструменти, включаючи інструменти хеджування процентних і валютних ризиків з метою спрощення доступу до довгострокового кредитування та захисту від курсових коливань. Звісно, що курс на продовження валютної лібералізації залежатиме від темпів розвитку економіки та прийняття необхідних законів, спрямованих на запобігання виведенню капіталу. Сподіваємося, що у 2020 р. будуть передумови для руху в напрямку вільного руху капіталу, а не для призупинення валютної лібералізації та введення заходів захисту.
Підвищення якості функціонування державних інститутів, підвищення рівня захисту прав приватної власності та прав кредиторів, судова реформа, запуск приватизації є важливими кроками для збільшення притоку інвестицій. Водночас для доступу українських підприємств до міжнародних ринків капіталу важливим є подальше продовження співпраці України з міжнародними фінансовими організаціями.
Для покращення інвестиційного клімату та розширення можливостей доступу до фінансування для українського бізнесу очікуємо впровадження важливих інститутів. Наприклад, інститут управління забезпеченням, який широко застосовується в міжнародному фінансуванні для створення більш передбачуваного правового середовища в Україні та усунення системних ризиків невизнання в Україні прав кредиторів, що ґрунтуються на міжнародно визнаних принципах забезпеченого фінансування.