28 січня 2020, 11:04

Захист від рейдерства: оптимізація державних механізмів

Опубліковано в №2 (708)

Ольга Оніщук
Ольга Оніщук заступниця міністра юстиції з питань державної реє­страції

Кінець епохи рейдерства. Саме так можна охарактеризувати зміни, які відбуваються у сфері державної реєстрації. Останні нововведення роблять неможливими схеми, які використовували рейдери для привласнення чужого майна через державні реєстри, в тому числі землі та врожаю.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Однією зі складових рейдерства в агросфері була підробка документів, що подаються для державної реєстрації, та використання прогалин, які існували в законодавстві. Ми усунули більшість цих прогалин та значно покращили законодавство, перекривши зловмисникам канали для проведення незаконних реєстраційних дій.

Наразі на законодавчому рівні діють норми, які передбачають обов'язкове використання нотаріальних бланків: тексти рішень про зміну керівника та складу учасників товариств, акти прийому-передачі частки у статутному капіталі, які є підставою для проведення реєстраційних дій, тепер викладаються на спеціальних бланках нотаріальних документів, що має суттєвий додатковий захист від підробки таких документів. Окрім того, була запроваджена та діє багатофакторна автентифікація для держреєстраторів як захист від несанкціонованих проникнень до реєстрів, а також нові штрафи за порушення порядку проведення державної реєстрації (за порушення вимог законодавства у сфері державної реєстрації встановлено штраф у розмірі від 400 до 600 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, за повторне протягом року вчинення порушення — від 500 до 1000 НМДГ). При цьому встановлено оновлені критерії, за якими визначатиметься ступінь відповідальності державного реєстратора за допущене порушення у сфері державної реєстрації, що повинно поставити остаточну крапку в роботі чорних реєстраторів. Найголовніше, з 02.11.2019 р. комунальні підприємства та їх філії (акредитовані суб'єкти державної реєстрації) позбавлені права здійснювати реєстраційні дії. За нашою статистикою, переважну більшість рейдерських схем у державних реєстрах здійснювали реєстратори саме таких підприємств.

Також на початку грудня парламент ухвалив законопроєкт «Про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо протидії рейдерству», який передбачає, що власник земельної ділянки в односторонньому порядку може вимагати нотаріального засвідчення договору оренди, про що він вносить відповідні відомості до державного реєстру. Наразі вищезазначений закон вже підписав Президент.

Колегія з розгляду скарг у сфері державної реєстрації та Офіс протидії рейдерству

У випадках, коли навіть ці запобіжники не зупиняють рейдерів, існує швидкий механізм скасування незаконних реєстраційних дій — це оскарження таких дій до Міністерства юстиції України в порядку подання скарги на рішення та дії державних реєстраторів нерухомості й бізнесу. Відповідно до нововведень, запроваджених та реалізованих новою командою Міністерства, було проведене повне оновлення та перезавантаження діяльності Мін'юсту у сфері розгляду скарг на рішення та дії державних реєстраторів.

Кабінет Міністрів України прийняв зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 р. №1128 «Про затвердження Порядку розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції», затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 р. №1150, якою викладено в новій редакції «Порядок розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції».

Вищезазначений Порядок передбачає низку новел, запровадження яких дозволить ліквідувати шпарини, якими раніше успішно користувалися рейдери. Однією з цих шпарин був тривалий проміжок часу для розгляду скарг щодо очевидних рейдерських захоплень майна та бізнесу. Процесуальні формальності під час розгляду скарг на дії відповідних «чорних» реєстраторів надавали можливість рейдерам протягом тривалого часу володіти відповідним активом та досягати поставлених ними неправомірних намірів. Саме з прийняттям вищезазначеної редакції Порядку Мін'юст отримав можливість забезпечити в окремих випадках оперативний одноособовий розгляд скарг, який не потребує часу на збір Колегії та призначення її засідання.

Також варто зазначити, що наразі Мін'юст майже не відмовляє у прийняті скарги до розгляду через формальні недоліки в її оформлені. Найбільш популярні раніше підстави для відмови, пов'язані з неналежним засвідченням копій документів та відсутністю відомостей про наявність/відсутність судового спору, вже стали надбанням історії.

Всі державні реєстратори, які допустили грубі порушення законодавства, внаслідок яких відбувся неправомірний перехід прав від власника до інших осіб, отримують від Мін'юсту покарання у вигляді анулювання доступу до реєстру. В очевидних рейдерських кейсах з кримінальним шлейфом щодо державних реєстраторів ми подаємо заяву про кримінальне правопорушення до Нацполіції.

З кожним днем зменшується фактичний строк розгляду скарг. Наша мета — скарги щодо реального рейдерства мають розглядатися з прийняттям відповідного рішення та його виконанням протягом 24 годин з дня надходження. Інакше фактично немає сенсу у відповідних повноваженнях Мін'юсту. Ми вже демонстрували такий блискавичний розгляд в окремих, найбільш гучних історіях, однак щоб досягти такого підходу на системному рівні за абсолютно усіма рейдерськими кейсами, потрібно ще трохи попрацювати.

Ми підняли на новий рівень якість рішень за результатами розгляду скарги як за змістом, так і за формою, а напрямок боротьби з рейдерством став пілотним у впровадженні нового стилю обґрунтування рішень Мін'юсту.

Всі накази міністра та висновки Колегії оприлюднюються на офіційному сайті Мін'юсту не пізніше наступного робочого дня після підписання відповідного наказу (зазвичай публікуємо того ж дня). Тому наш сайт наразі є найшвидшим джерелом отримання інформації про результат розгляду скарги.

Для забезпечення належного сприйняття та позбавлення від негативного іміджу, викликаного роками діяльності антирейдерської Комісії, яка іноді була предметом осуду суспільства через недостатній рівень організаційного забезпечення та недосконале нормативно-правове регулювання її діяльності, що не давало можливості оперативно та адекватно реагувати на поставлені перед нею виклики та завдання, було прийняте рішення про створення принципово нового колегіального органу, який забезпечив би належне, якісне та прозоре виконання функцій, покладених на Мін'юст у зв'язку з розглядом скарг у сфері державної реєстрації нерухомості та бізнесу. Таким органом покликана стати Колегія з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації. Перше засідання Колегія провела 16.01.2020 р.

Ми оновили склад Колегії та принципи її роботи, усунувши корупційні ризики та зробивши діяльність Колегії абсолютно прозорою. Сьогодні всі рішення Колегії будуть оперативно з'являтися на сайті Мін'юсту. Кожен може з ними ознайомитися за бажанням. Новий склад Колегії ретельно розглядає кожну скаргу на дії державних реєстраторів. До того ж, завдяки прийнятій Урядом постанові, Мін'юст отримав можливість реагувати на найбільш грубі та очевидні порушення закону державними реєстраторами протягом 24 годин з моменту надходження скарги шляхом одноособового скасування незаконної реєстраційної дії Міністром без скликання Колегії.

Нашим основним завданням на майбутнє є створення досконалої та безпечної системи функціонування державних реєстрів. Наразі ми маємо забезпечити оперативний механізм повернення прав на нерухоме майно та бізнес законному власнику, адже рейдер не замовлятиме злочинних дій, усвідомлюючи, що така дія приречена на швидке знищення.

Водночас ми комплексно підходимо до захисту прав і законних інтересів власників нерухомості та бізнесу. Приклад такого підходу — відкриття Офісу протидії рейдерству, який об'єднує кваліфікованих фахівців, експертів у цій сфері, які працюють з матеріалами скарг у сфері реєстрації. Водночас Офіс не тотожний Колегії, його повноваження не зводяться до забезпечення діяльності цієї Колегії. Мета Офісу — сприяти побудові ідеальної системи реєстрації та захисту прав власників. В Офісі вже створена дієва телефонна гаряча лінія та система оперативного зворотного зв'язку електронними засобами (месенджери, електронна пошта тощо). Відповідають на дзвінки та повідомлення фахові юристи, які можуть надати професійну консультацію щодо захисту прав у сфері реєстрації.

В Офісі протидії рейдерству громадяни можуть подати скаргу на дії державного реєстратора чи доповнення до неї, отримати безкоштовну консультацію, отримати відповідь на гарячій лінії щодо стадії розгляду скарги, відвідати засідання Колегії, яке відбувається прозоро та відкрито, переглянути трансляцію відкритої частини засідання Колегії у зручному холі офісу. Вважаємо, що це початок нового етапу захисту прав власників. Офіс протидії рейдерству — доступний, дієвий, швидкий, законний та прозорий механізм захисту прав власників.

Окрім того, ми розраховуємо, що існування Колегії — явище тимчасове. Коли рейдерство в державних реєстрах буде зведене до мінімуму, то не буде потреби в існуванні Колегії. Однак Офіс продовжить своє існування, адже до його повноважень входить не тільки виконання функцій Колегії, але й напрацювання шляхів удосконалення сфери державної реєстрації.

Майбутні зміни

Свою програму-мінімум у сфері державної реєстрації ми виконали, створивши серйозні перешкоди для рейдерів. Щодо програми-максимум, то вона включає оновлення програмного забезпечення державних реєстрів та запровадження е‑нотаріату: створення Єдиного реєстру нотаріальних дій, електронного нотаріального архіву та електронного нотаріального документообігу, що сприятиме зручності доступу громадян до нотаріальних і реєстраційних послуг. Це повинно поставити остаточну крапку у вирішенні питання незаконних реєстраційних дій.

Превентивні методи, корисні поради

В ситуації з рейдерством у державних реєстрах краще запобігти проблемі, ніж виправляти її наслідки. Зокрема, у нагоді стане постійний контроль даних реєстрів про права на нерухомість та бізнес. Стежити за відомостями в державних реєстрах можна за допомогою сервісу SMS-маяк, який повідомляє власників про зміни у статусі їхньої нерухомості та бізнесу. Окрім того, наполегливо радимо вносити різноманітні запобіжники до статутів підприємств (наприклад, передбачити, що будь-які рішення про зміну учасників або керівника мають бути підписані КЕП); вносити відомості про об'єкти нерухомого майна до державного реєстру, що допоможе застрахувати майно від відкриття розділу за підробними документами; встановлювати у статуті підприємства вимоги щодо обов'язкового нотаріального посвідчення договорів відчуження корпоративних прав, що допоможе убезпечити від зміни складу учасників через підробні документи.

Що робити, якщо рейдерське захоплення вже почалося?

Якщо рейдерство пов'язане з незаконними реєстраційними діями щодо нерухомості чи бізнесу, звертайтеся до Мін'юсту та Офісу протидії рейдерству. Покроково це виглядає таким чином:

  • після того як Вам стало відомо про незаконну реєстраційну дію, але не пізніше ніж через 60 календарних днів після прийняття рішення державним реєстратором, потрібно подати скаргу до Мін'юсту в паперовій або електронній формі через портал IGov;
  • Мін'юст перевіряє її оформлення;
  • якщо існують очевидні порушення закону в діях державного реєстратора, розгляд такої скарги Мін'юст здійснює невідкладно без її розгляду Колегією;
  • якщо таких очевидних порушень не вбачається, Колегія розглядає скаргу по суті (в межах строку 30‑45 днів);
  • після розгляду скарги по суті Колегія формує висновок та направляє його міністру;
  • міністр підписує Наказ про скасування незаконної реєстраційної дії, а реєстратор назавжди втрачає доступ до реєстрів.
  • повідомлення про незаконну реєстрацію направляється правоохоронним органам.

Варто зауважити, що звернення до Колегії не виключає звернення до правоохоронних органів та суду в тому випадку, якщо питання стосується не лише реєстраційних дій, а зловмисники використовують інші методи захоплення власності.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати