08 лютого 2024, 14:38

Палата лордів Великобританії закликає до посилення захисту авторських прав від ШІ

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Комітет з комунікацій та цифрових технологій (Communications and Digital Committee) Палати лордів Великобританії 2 лютого 2024 року опублікував доповідь, яка закликає міністрів захистити тих, хто працює у креативних індустріях, від компаній, які займаються штучним інтелектом (ШІ).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У доповіді міститься заклик до «набору заходів, включаючи можливість для правовласників перевіряти навчальні дані щодо порушень авторських прав, інвестиції в нові набори даних, щоб спонукати технологічні компанії платити за ліцензійний контент, та вимогу до технологічних фірм декларувати, для чого використовуються їхні пошукові роботи». Комітет також закликав законодавців сприяти відкритій конкуренції у сфері ШІІ, щоб великі гравці не стали монополістами в галузі, що росте.

Огляд

Підхід уряду до штучного інтелекту та великих мовних моделей (LLM) став надто вузьким поглядом на безпеку ШІ. Сполучене Королівство має переорієнтуватися у бік розширення можливостей, одночасно вирішуючи короткострокові ризики безпеки та соціальні ризики. В іншому випадку воно не зможе йти в ногу з конкурентами, втратить міжнародний вплив і стане стратегічно залежною від закордонних технологічних фірм щодо критично важливої технології. У доповіді міститься різке попередження про «реальний і зростаючий» ризик захоплення регулюючими органами, оскільки багатомільярдні перегони за домінування на ринку поглиблюються. Без вжиття заходів щодо забезпечення пріоритетності відкритої конкуренції та прозорості невелика кількість технологічних компаній може швидко консолідувати контроль над критично важливим ринком та задушити нових гравців, відображаючи проблеми, які спостерігаються в інших сферах інтернет-послуг.

Основні висновки

Комітет вітає роботу уряду з позиціювання Великобританії як лідера в галузі ШІ, але каже, що для отримання соціальних та економічних вигод та можливості Великобританії конкурувати на світовому ринку необхідно більш позитивне бачення LLM. Ключові заходи включають збільшення підтримки стартапів у галузі ШІ, розвиток обчислювальної інфраструктури, підвищення кваліфікації та вивчення варіантів «внутрішньої» суверенної мовної моделі Великобританії. Комітет розглянув ризики, пов'язані з LLM, і заявив, що апокаліптичні побоювання щодо загроз людському існуванню перебільшені та не повинні відволікати політиків від реагування на нагальніші проблеми.

У доповіді наголошується, що в короткостроковій перспективі існують більш обмежені ризики безпеки, включаючи кібератаки, матеріали про сексуальну експлуатацію дітей, терористичний контент та дезінформацію. Комітет заявляє, що катастрофічні ризики менш ймовірні, але їх не можна виключати, відзначаючи можливість швидкого та неконтрольованого поширення небезпечних сил та засобів та відсутність індикаторів раннього попередження. Доповідь містить заклик до проведення обов'язкових випробувань на безпеку для моделей з високим рівнем ризику та приділяємо більше уваги безпеці при проєктуванні.

Комітет закликає уряд підтримати правовласників, заявляючи, що уряд «не може сидіти склавши руки», тоді як розробники LLM експлуатують твори правовласників. Він дорікає технологічним компаніям у використанні даних без дозволу чи компенсації та каже, що уряд має «остаточно» припинити суперечку про авторське право, у тому числі за допомогою законодавства, якщо це необхідно. У доповіді міститься заклик до вжиття низки заходів, у тому числі до того, щоб правовласники могли перевіряти навчальні дані щодо порушень авторських прав, інвестиції в нові набори даних, щоб спонукати технологічні компанії платити за ліцензійний контент, а також вимогу до технологічних фірм декларувати, навіщо використовуються їхні пошукові роботи. Щоб направити Великобританію до позитивного результату, Комітет сформулював 10 основних рекомендацій. До них відносяться заходи щодо розширення можливостей, усунення ризиків, підтримки ефективного нагляду з боку регулюючих органів, у тому числі щодо забезпечення відкритої конкуренції та недопущення домінування на ринку з боку визнаних технологічних гігантів, досягнення цілей, викладених у Білій книзі зі штучного інтелекту, впровадження нових стандартів та вирішення спорів у галузі авторського права.

З промови голови Комітету

Баронесса Стоуелл з Бістона, голова Комітету з комунікацій та цифрових технологій Палати лордів, сказала: «Швидкий розвиток великих мовних моделей ШІ, ймовірно, вплине на суспільство, порівнянне з появою Інтернету. Тому уряду життєво важливо правильно підходити до справи та не упускати можливості, особливо якщо це робиться з міркувань обережності щодо віддалених та малоймовірних ризиків. Ми повинні враховувати ризики, щоб мати можливість скористатися можливостями, але ми маємо бути пропорційними та практичними. Ми не повинні допустити, щоб Великобританія втратила в потенційній золотій лихоманці в галузі штучного інтелекту».

«Один з уроків того, як розвивалися технологічні ринки з моменту появи Інтернету, полягає у небезпеці домінування на ринку невеликої групи компаній. Уряд повинен забезпечити, щоб перебільшені прогнози апокаліпсиса, викликаного ШІ, що виходять від деяких технологічних компаній, не привели його до політики, яка закриває розробку ШІ з відкритим вихідним кодом або унеможливлює інноваційних дрібних гравців з розробки послуг ШІ. Ми повинні бути обережні, щоб не допустити захоплення регулюючими органами авторитетних технологічних компаній в області, де регулюючі органи щосили намагатимуться йти в ногу з технологіями, що швидко розвиваються».

«Існують ризики, пов'язані з ширшим поширенням LLM. Найбільше занепокоєння викликає можливість прискорення та спрощення наявних шкідливих дій - від кібератак до маніпулювання зображеннями з метою сексуальної експлуатації дітей. Уряд повинен зосередитись на тому, як можна розв'язати ці проблеми, і не відволікатися на науково-фантастичні сценарії кінця світу».

«Однією з областей руйнування ШІ, яку можна і потрібно оперативно вирішувати, є використання матеріалів, захищених авторським правом для навчання магістрів права. LLM покладаються на прийом великих наборів даних для правильної роботи, але це не означає, що вони повинні мати можливість використовувати будь-який матеріал, який вони можуть знайти без дозволу або оплати правовласникам за привілей. Це питання, яке уряд може швидко вирішити, і він має це зробити».

«Ці питання матимуть величезне значення найближчими роками, і ми очікуємо, що уряд відреагує на підняті нами проблеми та зробить кроки, необхідні для того, щоб максимально використати наявні перед нами можливості».

Використані джерела

1. Communications and Digital Committee 1st Report of Session 2023–24 HL Paper 54 Large language models and generative AI. Large language models and generative AI (parliament.uk).

2. Communications and Digital Committee Large language models and generative AI 1st Report of Session 2023-24 - published 2 February 2024 - HL Paper 54. s://publications.parliament.uk/pa/ld5804/ldselect/ldcomm/54/5402.htm.

3. UK will miss AI goldrush unless Government adopts a more positive vision. UK will miss AI goldrush unless Government adopts a more positive vision - Committees - UK Parliament.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати