14 лютого 2024, 13:02

Динаміка реєстрації торговельних марок до та під час пандемії COVID-19: дослідження ЄС

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

З моменту початку пандемії COVID-19 минуло понад 3 роки, цей аналіз має на меті покращити розуміння впливу COVID-19 на заявки на торговельні марки ЄС (EUTM).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Короткостроковий вплив COVID-19 на кількість заявок на реєстрацію товарів у ЄС свідчить про базову стійкість економіки ЄС. Система подання заявок на реєстрацію торговельних марок ЄС продемонструвала значну стійкість до короткострокових турбулентностей, спричинених пандемією COVID-19. Економічна турбулентність під час пандемії COVID-19 ненадовго вплинула на кількість заявок на реєстрацію торговельних марок Європейського Союзу (EUTM), що швидко відновилася, відбиваючи ширшу економічну стійкість. Такими є результати нового дослідження Обсерваторії EUIPO, в якому також наголошується на взаємозв'язку між індикаторами економічних настроїв та траєкторією подання заявок на реєстрацію ТМ ЄС у різних секторах продукції під час пандемії.

Подання заявок на реєстрацію торговельних марок ЄС у тіні глобальної невизначеності. У дослідженні, в якому використовуються дані за період з 2001 по 2022 рік, наголошується на ландшафті заявок, на який впливають економічні фактори та фактори, пов'язані зі здоров'ям, які малюють складну картину стійкості та вразливості. Протягом цього періоду середньорічне зростання кількості заявок на реєстрацію торговельних марок ЄС становило 6,1%. У 2020 р., попри уповільнення темпів зростання світової економіки та початкове зниження кількості поданих заявок, рік завершився позитивно з помітним зростанням кількості заявок, попри похмурі економічні умови.

Навпаки, 2022 року ця тенденція змінилася з різким зниженням кількості заявок на 12,1%, що стало найбільшим падінням за цей період. Спад був викликаний головним чином скороченням внесків з боку держав-членів ЄС та Китаю. Водночас кількість заявок скоротилася на 10 000 та 12 500 відповідно.

У звіті також показано складний взаємозв'язок між поданими заявками на реєстрацію ТМ ЄС, економічними умовами та показниками економічних настроїв під час пандемії. Попри суттєве зниження валового внутрішнього продукту (ВВП) та скорочення приватного попиту у 2020 р., а також початкове зниження кількості поданих заявок, рік завершився зростанням кількості заявок EUIPO, що свідчить про те, що кількість заявок може збільшуватись навіть у несприятливих економічних умовах. І навпаки, у 2022 році кількість заявок скоротилася, попри зростання приватного попиту, але відповідало помітному зниженню ділових очікувань відповідно до індикаторів економічних настроїв. Це вказує на те, що подання заявок на реєстрацію торговельних марок є не лише відображенням економічних умов, а й у деяких випадках може бути індикатором ділової впевненості та очікувань щодо майбутніх економічних показників. Отож, статистика застосування торгових марок потенційно може бути чутливим барометром економічних настроїв.

Класи показують подальшу кореляцію з показниками економічної та промислової впевненості. Детальне вивчення заявок з різних класів Міжнародної класифікації товарів і послуг для реєстрації знаків (Ніццька класифікація) виявило різні закономірності. У той час як класи послуг зберігали стійке зростання, класи товарів значно зросли у 2020 та 2021 роках завдяки подачі заявок з Китаю та 27 країн ЄС. Цікаво, що деякі класи послуг, а саме клас 36 (банківські та фінансові послуги), клас 39 (транспорт) та клас 42 (технічні та наукові послуги), показали деяку кореляцію з показниками економічної та промислової впевненості, що дозволяє припустити, що зміни в ділові очікування можуть швидко відображатися в заявках. Галузевий аналіз також показав, що вплив пандемії був нерівномірним у різних класах. У 2020 році класи товарів продемонстрували чудову стійкість порівняно з послугами, водночас лише 35% класів товарів зазнали спаду. І навпаки, це торкнулося 70% класів послуг. Щороку в період пандемії COVID-19 деякі класи показували кращі результати, ніж інші. У 2020 році найкращі класи відповідали товарам, а до четвірки лідерів увійшли два класи, пов'язані з медичними та фармацевтичними товарами.

Стійке довгострокове зростання кількості заявок із держав-членів ЄС. Дослідження також пролило світло на заявки, подані з 27 держав-членів ЄС, що вказує на стійку довгострокову тенденцію зростання з короткочасною затримкою, спричиненою пандемією. Швидке відновлення після початкового шоку, спричиненого COVID-19, вказує на стійкість економіки ЄС.

Цей всебічний аналіз, що базується на даних реєстру EUIPO та інтегрує макроекономічні показники та очікування бізнесу, дає багатогранне уявлення про ситуацію з поданням заявок на реєстрацію товарів EUT. У ньому наголошується на взаємозв'язку між глобальними подіями, економічними настроями та динамічним світом заявок на реєстрацію торговельних марок, надаючи цінну інформацію для політиків, бізнесу та зацікавлених сторін, що орієнтуються в постпандемічну епоху. У дослідженні не аналізувався вплив інших зовнішніх подій, які вплинули на економіку Європи у 2022 році, таких як війна в Україні та наступ високої інфляції.

Активність бізнесу і торговельні марки в Україні. Щороку в Україні подають близько 20 тис. заявок на реєстрацію торговельних марок. Торговельні марки відіграють ключову роль у розвитку та популяризації підприємства, а також дозволяють споживачам відрізнити їх товари та послуги на ринку. В середньому процедура реєстрації торговельної марки в Україні триває від 16 до 24 місяців. Однак такий тривалий термін не впливає на використання знака, оскільки термін дії виключних прав починається від дати подання заявки. IP офіс забезпечує бізнес та інших користувачів інформацією про торговельні марки, яким надана правова охорона в Україні. 19 липня 2023 року набула чинності постанова Кабміну від 12.06.2019 № 496, якою збільшено розміри зборів за реєстрацію патентів, торговельних марок та авторських прав. Тепер реєстрація торговельної марки коштує 4000 грн замість 1000. Ще 4000 грн коштуватиме реєстрація кожного додаткового класу товарів і послуг. Пропорційно подорожчали й усі інші збори, зокрема збір за включення в назву ТМ слова "Україна" - тепер це коштує 24 000 грн. У разі подачі заяви в електронному вигляді передбачена знижка 20%. Електронне подання заявок на торговельні марки дозволяє власникам брендів подавати заявки онлайн. Загалом в I півріччі 2023 року через електронну систему було подано понад 10 тис. заявок на торговельні марки.

Заявки на торговельні марки

Реєстрація торговельних марок надає можливість підвищити впізнаваність бізнесу та сприяти розвитку конкурентоспроможності товарів і послуг не тільки в Україні, а й на ринках інших країн. У I півріччі 2023 року частка заявок на торговельні марки від національних заявників за національною процедурою  збільшилась на 66,6% (порівняно з I півріччям минулого року) та становила 72,3% від загальної кількості поданих заявок. Як показує аналіз статистичних показників, пандемія, війна, значне підвищення розміру зборів за реєстрацію,  негативно впливає на динаміку подання та реєстрації торговельних марок в Україні.  Водночас на базі ІР офісу за участі Команди підтримки реформ (Reform Support Team, RST) Міністерства економіки України створено Консультаційний центр для супроводу та допомоги малим та середнім підприємствам (МСП) з подання заявок для фінансового відшкодування на реєстрацію обʼєктів права інтелектуальної власності (ОПІВ). Ініціатива здійснюється у межах проєкту “Фонд МСП задля сприяння бізнес-ідеям” (SME Fund 2024: Continued support for EU SMEs to protect their intellectual property) - грантової програми Європейської комісії, що реалізується Відомством з інтелектуальної власності ЄС (EUIPO), і триватиме майже весь 2024 рік - по 6 грудня. Фонд МСП пропонує фінансову підтримку для заощадження на реєстрації ОПІВ, а саме: відшкодування 75% зборів, що стягуються відомствами інтелектуальної власності (національні, регіональні ІР офіси та EUIPO) та відшкодування 50% зборів, стягнутих WIPO за отримання міжнародної охорони для торговельної марки та промислового зразка, але не більше 1000 євро; Україна – єдина країна-нечлен Європейського Союзу, яка має доступ до Фонду МСП. Під час нещодавнього візиту до Києва делегації ЄС на чолі з виконавчим директором EUIPO Жоао Неграу було повідомлено, що у 2023 році понад 50 українських малих і середніх підприємців скористались ресурсами Фонду МСП.

Використані джерела

The dynamics of trade mark filings before and during the COVID-19 pandemic. 2024_The Dynamics_of_trade_mark_filings_before_and_during _COVID_FullR_en_version_FINAL.docx (europa.eu)

Інтелектуальна власність у цифрах: ІР офіс публікує основні показники діяльності за перше півріччя 2023  https://ukrpatent.org/uk/news/main/iv-u-tsyfrakh-1-pivr-2023-21082023

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати