09 квітня 2019, 13:53

Як тепер ділиться майно подружжя?

Опубліковано в №15 (669)

Богдан Шабаровський
Богдан Шабаровський «Juscutum» адвокат, практика керування конфліктами

Ключове слово у заголовку — «тепер». За останні 3 роки судова практика у справах про поділ майна подружжя пережила кілька кардинальних змін. Схоже, наразі вона повернулася до початкової точки. Чи працює зараз презумпція спільної сумісної власності подружжя? Які наслідки продажу спільного майна без згоди другого з подружжя?

Можемо назвати типовою для України таку ситуацію: Іван та Світлана 10 років були у шлюбі, за цей час придбали квартиру та автомобіль, все оформлено на Івана. Після розлучення у них виник конфлікт: Іван вважає, що квартира належить лише йому, а автомобіль він взагалі нещодавно продав, при цьому Світлана претендує на все майно і звертається до суду.

Маємо два питання: по‑перше, чи вважається квартира спільною сумісною власністю; по‑друге, чи можна визнати недійсним договір, за яким Іван продав автомобіль, через відсутність згоди Світлани на його укладення?

Презумпція спільної сумісної власності

У ст. 60 Сімейного кодексу України написано: «Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя». Ця норма закріпила так звану «презумпцію спільної сумісної власності подружжя». Все майно, набуте у шлюбі, вважається спільною сумісною власністю, поки не буде доведено протилежне. У нашому прикладі це означає, що Івану потрібно довести, що він придбав квартиру за особисті кошти. Якщо він цього не робитиме, то Світлані достатньо обмежитися тим, що квартира була придбана в період шлюбу.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати