29 квітня 2015, 12:36

Останній подих несумлінних батьків або як змусити особу сплачувати аліменти

Опубліковано в №17(463)

Андрій Помазанов
Андрій Помазанов народний депутат України

У Верховній Раді України було зареєстровано ряд законопроектів, спрямованих на врегулювання  аліментних правовідносин. Ініціатором та автором проектів законів став народний депутат України Андрій Помазанов. Законодавчі ініціативи підтримали й представники інших політичних сил.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Наразі на розгляді профільних комітетів парламенту є такі проекти законів України:

– Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за ухилення від сплати аліментів (від 11.03.2015 р.);

– Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергового призову на військову службу під час мобілізації громадян, які ухиляються від сплати аліментів від 13.03.2015 р.;

– Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо індексації розміру аліментів від 19.03.2015.

Аліменти сьогодні стали дуже поширені. На жаль, факти розлучення сімейних пар в Україні стали настільки частими, що люди почали ставитись до цього  як до чогось буденного. Шість із десяти подружніх пар в Україні розривають сімейні відносини. А країна знаходиться на треьому місці в рейтингу за кількістю розлучень. До того ж серед причин розпаду сімей психологи та юристи виокремлюють моральні проблеми (стреси на роботі, збільшення цін тощо), алкоголізм та незаплановану вагітність, що у свій час стала умовою укладення шлюбу.  Саме остання причина є найпопулярнішою серед молоді, адже у таких випадках особи вступали у шлюбні відносини не тому, що кохають один одного і справді цього хочуть, а тому, що цього хочуть їхні батьки і суспільство.

Розлучення стає великим стресом для всіх – як для дитини, так і для її батьків. Але все-таки найбільше від неправильних вчинків батьків страждають саме діти. А з найбільші труднощі переживає той, на чиєму утриманні залишається неповнолітня дитина.

Підтвердженням цього є те, що шлюб у більшості випадків розпадається через три місяці – 1.5 роки після його офіційного оформлення. Таким чином на руках у молодої жінки (рідше у чоловіка) залишається зовсім маленька дитина, яка потребує постійного догляду та належного утримання. Тобто необхідні чималі кошти для дитини, а заробляти їх можливості немає, тому що залишити дитину бабусі та дідусю можуть далеко не всі, а про дитячий садочок у цьому випадку не йдеться, адже, як відомо, у країні панує проблема катастрофічної нестачі дошкільних закладів.

Увага депутатів до питання аліментів обумовлена тим, що кожен шостий громадянин в Україні щорічно зіштовхується з проблемою несплати аліментів від колишніх чоловіків та дружин.

Протягом 2014 р. в органах державної виконавчої служби перебувало 626 097 проваджень з виконавчих документів про примусове стягнення аліментів (враховуючи рішення іноземних судів).

У звичайному розумінні, сплачувати аліменти на утримання своєї дитини — це святий обов’язок того з батьків, хто після розлучення проживає окремо від своєї дитини. Ось тільки ставлення до такого виховного моменту в нашому суспільстві різне. Одні вважають, що аліменти — це необхідність і без них неможливо виховувати дитину. Інші певною мірою не підтримують цей обов’язк, сприймаючи аліменти як кару чи помсту колишньої дружини або чоловіка за невдале сімейне життя.

То чим же керуються батьки (колишні чоловіки і дружини), ухиляючись від сплати аліментів?

Виявляється, що на практиці вкрай важко витребувати законні гроші з недобросовісного колишнього чоловіка (дружини), а довести його або її вину майже неможливо.

Проблем у цьому випадку можна назвати декілька. Перша полягає у тому, що більшість злісних неплатників аліментів отримують зарплату в конвертах, тому довести, що він (вона) отримує певний дохід, складно. Друга проблема більш проста та банальна – ми самі провокуємо наших чоловіків та дружин поводитися ганебно. Адже, якщо жінка бере на себе всі повноваження з виховання дитини, «не підпускає» батька до сина або доньки, то після припинення подружніх стосунків, ми маємо відповідний результат: якщо до розлучення у чоловіка не виявлялися батьківські інстинкти, то й після розлучення з родиною, він не дбатиме про дитину.

Усе це призводить до того, що особа, яка повинна самотужки забезпечувати себе та утримувати дитину, не має змоги це зробити хоча б на встановленому державою прожитковому мінімумі.

Ці статистичні дослідження свідчать про те, що досить великий  відсоток справ з несплати аліментів вирішується судом на користь дитини (дружини або чоловіка). Але чому отримати гроші для виховання дитини так складно?

Виявляється, що  причиною цього є відсутність механізму, за яким боржник має змогу заробляти гроші та спрямувати їх на потреби дитини (дружини або чоловіка).

Згідно з нормами законодавства, якщо у боржника немає коштів на те, щоб погасити виниклу заборгованість, стягнення звертається на його майно. Однак фраза «продай «бентлі» – сплати аліменти» докорінно проблему не вирішить, адже тимчасовий прибуток не стане «спасінням» несумлінного батька. До того ж, що робити, якщо такого майна немає у природі? Як вчиняти у таких випадках представникам держави? Питання залишається відкритим.

Не врегульованою також є ситуація, за якою присуджені особі 2-3 роки тому  аліменти не відповідають їхньому сьогоднішньому грошовому еквіваленту. Наприклад, 500 грн, які були призначені для дитини два роки тому, на сьогодні становлять близько 1000 грн. А для особи, що виховує дитину самостійну, це немалі гроші.

Подібні випадки є через те, що законодавець не передбачає проведення індексації аліментів, які були нараховані у твердій грошовій сумі, хоча на це вже вказувала і судова палата у цивільних справах Верховного Суду України, й інші державні органи.

Більшість винних осіб, які не сплачують аліментів, притягуються до кримінальної відповідальності та несуть відповідальність у вигляді штрафу. Однак штраф у сумі 1700 грн є доволі сумнівним засобом покарання особи для спрямування його на шлях виправлення.

В Україні зараз склалась важка ситуація, пов’язана зі збройним конфліктом на окупованій частині країни, тому залучення правопорушників до виконання і так встановленого для них державою військового обов’язку дасть змогу не тільки спрямувати усі сили на захист державного суверенітету та територіальної цілісності держави, але й дасть таким особам змогу отримати кошти для виконання аліментних зобов’язань.

Деякі психологи зазначають, що основною причиною того, що особи ухиляються від сплати аліментів, є економічна криза у державі. Багато людей залишились без роботи або почали отримувати меншу зарплату.

Відповідно до законодавства, особи, які на день призову на військову службу або під час мобілізації на особливий період не працюють, мають право на грошове забезпечення у розмірі мінімальної заробітної плати, грошове забезпечення залежно від вислуги років, а також одноразове грошове заохочення. Так, дохід особи на місяць становитиме від 1218 до 12472 грн і вище.

Отже, відповідь на питання: «Що очікує на осіб, які не сплачують аліменти?», можна знайти в аналізі запропонованих законопроектів.

Згідно із зазначеними проектами законів України:

встановити порядок індексації розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, з метою збільшення коштів на утримання дитини (чоловіка або дружини);

посилити кримінальну відповідальність і запровадити адміністративну відповідальність за ухилення від сплати аліментів, щоб боржники зі сплати аліментів належно та вчасно виплачували кошти на утримання дитини (чоловіка або дружини);

визначити, що першочерговому призову на військову службу під час мобілізації підлягають громадяни, які ухиляються від сплати аліментів, для того, щоб створити нові можливості для осіб, що мають заборгованість зі сплати аліментів, виплатити необхідні кошти для дитини (чоловіка або дружини).

Ці законодавчі ініціативи знаходять позитивні відгуки як від колег народних депутатів з парламенту, так і від самих осіб, які потребують матеріальної допомоги (аліментів), адже таким чином повністю реалізуються і гарантуються їхні права, що визначені найвищим законом держави – Конституцією України.

Отже, якщо ви розглядаєте аліменти, як «податок на отриману волю», то будучи сумлінним платником «податків», жодні нововведення наших парламентарів для вас не страшні, а ваші діти завжди будуть належно забезпечені, нагодовані та одягнені.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати