15 жовтня 2019, 13:18

Списання безнадійного податкового боргу за форс-мажорних обставин

Іван Кубарич
Іван Кубарич «TaxLink, платформа податкових знань» експерт

03.09.2019 р. Верховний Суд розглянув справу №805/1087/16-а. У цій справі ТОВ звернулося до суду з позовом, в якому просило визнати протиправною відмову ДПІ у списанні безнадійного податкового боргу зі сплати грошового зобов`язання за платежем «військовий збір» за серпень-грудень 2014 р.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив, що ДПІ безпідставно відмовила у задоволенні заяви товариства про визнання податкового боргу безнадійним та його списання, оскільки такий борг виник внаслідок форс-мажорних обставин, а саме проведення антитерористичної операції в межах території діяльності товариства, що підтверджується сертифікатом Торгово-промислової палати.

Варто зазначити, що згідно з обліковою карткою ТОВ, спірний податковий борг виник 24.07.2015 р. В результаті оскарження позивачем податкового повідомлення-рішення, на підставі якого виник податковий борг, з його облікової картки ДПІ кілька разів виключала та знову включала спірну суму податкового боргу. Остаточно борг був присутній 22.04.2016 р. до моменту розгляду справи.

Податковий орган обґрунтовував своє рішення, посилаючись на відсутність підстав для списання безнадійного боргу, оскільки у сертифікаті ТПП України зазначено про настання обставин непереборної сили відповідно до п. 100.4 (розстрочення грошових зобов`язань) та п. 100.5 (відстрочення грошових зобов`язань) ст. 100 Податкового кодексу України, а позивач просить списати безнадійний податковий борг відповідно до положень ст. 101 Податкового кодексу України.

Не погоджуючись з позицією податкового органу, ТОВ звернулося до суду з вимогою визнати протиправною відмову в списанні безнадійного податкового боргу зі сплати грошового зобов`язання за платежем «військовий збір» та зобов`язати здійснити таке списання.

 

Нагадаємо, що згідно з пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий борг – це сума грошового зобов`язання (враховуючи штрафні санкції у разі їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання. Пп. 101.2.4 п. 101.2 ст. 101 Податкового кодексу України встановлено, що під терміном «безнадійний» розуміється, зокрема, податковий борг платника податків, який виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). Згідно з приписами п. 101.5 ст. 101 ПК України, контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу, а порядок такого списання встановлює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Відповідно до ст. 101 ПК України, був розроблений певний порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 р. №577.

Важливо зазначити, що Указом Президента України від 14.04.2014 р. №405/2014 було введено в дію рішення Ради національної безпеки та оборони України від 13.04.2014 р. «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози та збереження територіальної цілісності України», а також розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. Саме в межах цієї території було розташоване ТОВ, тому для нього діяли тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції – Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».

Згідно зі ст. 10 цього Закону, єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), які відбувалися на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов`язань, вважається сертифікат Торгово-промислової палати України.

Аналізуючи положення пп. 101.2.4 п. 101.2. ст.101 ПК України, суд зазначив, що для визнання податкового боргу безнадійним має бути встановлений (доведений) причинно-наслідковий зв`язок між податковим боргом та форс-мажорними обставинами. Наявність форс-мажорних обставин є загальновідомим фактом, але це не свідчить про безнадійність податкового боргу та неможливість самостійно здійснити сплату визначених податкових зобов`язань платником податків.

Отже, чинним законодавством не передбачається засвідчення суб`єктам господарської діяльності обставин непереборної сили (форс-мажорних) обставин окремо за кожною статтею Податкового кодексу України. Водночас визначальним у спірних правовідносинах є не факт засвідчення таких обставин, оскільки вони є загальновідомими, а їхній вплив на неможливість платника податку належним чином виконувати свої зобов`язання. Це має враховувати суб`єкт владних повноважень (відповідач у справі) в кожному конкретному випадку у разі звернення суб`єктів господарювання з відповідною заявою.

Таким чином, Верховний Суд дійшов висновку, що встановлення причинно-наслідкового зв`язку між обставинами непереборної сили з виникненням податкового боргу, тобто визнання його безнадійним, належить до компетенції суб`єкта владних повноважень (відповідача у справі) за результатами розгляду заяви товариства. Суди попередніх інстанцій не встановлювали ці обставини. Однак, на думку ВС, вони впливають на право платника податку бути звільненим від виконання свого обов`язку (погашення податкового боргу) шляхом списання безнадійного податкового боргу.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати