20 серпня 2019, 12:37

Оподаткування операцій з криптовалютами: питання-відповіді

Опубліковано в №33-34 (687-688)

Андрій Реун
Андрій Реун «LCF Law Group» партнер, керівник податкової практики, заступник голови комітету АПУ з податкового права

Як врегульовані криптовалюти та операції з ними в податковому законодавстві?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Криптовалюти та операції з ними в податковому законодавстві України не врегульовані. Водночас, провівши ґрунтовний системний аналіз цивільного законодавства, можна зробити висновок, що для цілей оподаткування криптовалюти є товаром у вигляді нематеріального активу. Відповідно, аналіз податкових наслідків операцій з криптовалютами доцільно здійснювати, виходячи з такої кваліфікації криптовалют.

Також варто зазначити, що здійснення операції з криптовалютами за відсутності попередньо отриманої індивідуальної податкової консультації може призвести до податкових донарахувань та застосування штрафних санкцій. Тому нижченаведені коментарі є винятково особистою думкою автора, використання якої може призвести як до позитивних, так і до негативних податкових наслідків.

Чи оподатковуються операції з придбання та майнінгу криптовалют фізичними особами-резидентами України та юридичними особами-резидентами України?

Незважаючи на те, що прямої відповіді на це питання чинне законодавство України не містить, в результаті придбання та майнінгу криптовалют фізичними особами, які не зареєстровані як підприємці, податкові наслідки у них не повинні виникати. Для підприємців, які придбавають криптовалюти, податкові наслідки будуть подібними до наслідків для юридичних осіб-резидентів України.

Майнінг криптовалют юридичними особами можна прирівняти до самостійного створення нематеріальних активів, балансова вартість яких дорівнюватиме документально підтвердженим витратам на майнінг. Якщо юридичні особи придбають криптовалюти у фізичних осіб, не зареєстрованих як ФОП, юридичні особи-покупці повинні виконувати функції податкових агентів, утримувати 18% податку з доходів фізичних осіб та 1,5% військового збору із суми придбання.

У разі придбання криптовалюти в юридичних осіб-резидентів України, юридичні особи-покупці не повинні сплачувати податки у зв'язку з таким придбанням. Інша справа, що знайти юридичну особу-резидента України, яка має на балансі криптовалюту, зовсім непросто.

Водночас, у разі придбання криптовалюти в юридичних осіб-нерезидентів, не зайвим буде наперед отримати від продавця довідку, яка підтверджує, що він є резидентом держави, з якою Україна має чинну Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування. В іншому випадку потрібно буде прийняти ризик того, що податківці можуть зайняти позицію, що криптовалюта не є товаром, що тягне за собою обов'язок покупця утримати 15% податку з доходів нерезидентів із суми придбання крипти.

Чи оподатковуються операції з продажу криптовалют фізичними особами-резидентами та юридичними особами?

У разі продажу криптовалюти фізичними особами, які не зареєстровані як підприємці, операція з продажу крипти оподатковуватиметься ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%. При цьому фізичні особи, які не є ФОП на загальній системі оподаткування, не можуть врахувати витрати, понесені на придбання проданої криптовалюти. До речі, врахування ФОПами на загальній системі витрат на майнінг та придбання крипти також є неоднозначним.

Питання щодо особи, відповідальної за сплату цих податків, залежатиме від покупця криптовалюти. Зокрема, у разі продажу криптовалюти іншій фізичній особі або нерезиденту обов'язок щодо сплати цих податків повинен буде виконати продавець шляхом декларування отриманих доходів та сплати податків за результатами податкового року, в якому були отримані доходи від продажу крипти.

Якщо криптовалюту продає підприємець на загальній системі оподаткування, теоретично, він матиме право на врахування документально підтверджених витрат, понесених на придбання проданої ним криптовалюти. У такому випадку податки (18% ПДФО та 1,5% військовий збір) сплачуватимуться з прибутку, отриманого таким ФОП за результатами відповідного податкового кварталу (року). Питання щодо оподаткування операцій з продажу крипти ФОПами на загальній системі податком на додану вартість розкрите далі.

Що стосується оподаткування операцій з продажу криптовалют юридичними особами, то доходи від продажу криптовалюти включатимуться до оподатковуваного доходу для цілей податку на прибуток підприємств. Водночас юридичні особи мають право врахувати документально підтверджені витрати на придбання (майнінг) проданої крипти при розрахунку об'єкту оподаткування.

Питання щодо оподаткування операцій з продажу криптовалют податком на додану вартість є неоднозначним. Наявна судова практика, в якій суд, посилаючись на рішення Європейського суду справедливості, дійшов висновку щодо відсутності підстав для оподаткування операцій з продажу криптовалют податком на додану вартість. Однак вірогідність, що така судова практика стане сталою, є невисокою.

У питанні ПДВ важливо визначитися з місцем постачання крипти. Якщо кваліфікуємо крипту як товар у вигляді нематеріального активу, місцем постачання крипти буде місце, в якому знаходиться крипта на момент постачання. Якщо зможемо довести, що це місце знаходиться поза межами України, то ПДВ не повинен виникнути.

Чи оподатковуються операції з обміну однієї криптовалюти на іншу?

Оскільки обмін криптовалют можна розглядати як продаж однієї криптовалюти та придбання іншої, за відсутності прямого законодавчого врегулювання, вірогідність того, що податківці наполягатимуть на необхідності оподаткування операцій з обміну однієї крипти на іншу, є високою. Цей ризик значно підвищується у разі обміну криптовалюти меншої вартості на криптовалюту більшої вартості.

Чи виникає оподатковуваний дохід, якщо криптовалюта зростає в ціні?

Якщо криптовалюта зростає в ціні, то податкові наслідки не виникають до моменту продажу такої криптовалюти.

Чи можуть ФОП на єдиному податку здійснювати операції з продажу криптовалют?

Відповідно до роз'яснень Держстату, наразі експерти рекомендують класифікувати діяльність з «майнінгу» та реалізації криптовалют у позиції 64.19 «Інші види грошового посередництва», торгівлі (обміну) криптовалютами — у позиції 66.19 «Інша допоміжна діяльність у сфері фінансових послуг, окрім страхування та пенсійного забезпечення» КВЕД.

Відповідно до Податкового кодексу, не можуть бути платниками єдиного податку І‑ІІІ груп суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність у сфері фінансового посередництва. Водночас вищезазначені коди КВЕД 64.19 та 66.19 не вказані в Листі Держкомстату від 30.12.2011 р. №14/3‑12/636, яким визначені коди КВЕД, що стосуються діяльності у сфері фінансового посередництва. Таким чином, при класифікації крипти як нематеріального активу перебування на спрощеній системі оподаткування у разі здійснення операцій з майнінгу та купівлі-продажу криптовалют не забороняється чинним податковим законодавством.

Як оподатковуються операції з внесення фізичними особами-резидентами криптовалют до статутного капіталу юридичних осіб?

Внесення криптовалюти, оціненої за ринковою вартістю, до статутного капіталу української компанії з подальшим продажем корпоративних прав може здатися цікавим варіантом податкового планування. Однак варто звернути увагу на те, що при оподаткуванні операцій з інвестиційними активами врахуванню підлягають лише документально підтверджені витрати. Отже, якщо криптовалюту «намайнили» або придбали «з рук», то витрати на придбання інвестиційного активу важко буде врахувати. Таким чином, у разі продажу корпоративних прав фізичною особою-засновником оподаткуванню може підлягати позитивна різниця між отриманою сумою продажу та витратами на придбання крипти.

Водночас, якщо новостворена юридична особа ще раз внесе крипту до статутного капіталу своєї дочірньої компанії за ціною її отримання та продасть корпоративні права своєї «дочки» за їх номінальною вартістю, в такому випадку материнська компанія може отримати грошові кошти, які не підлягатимуть оподаткуванню. Проте такі операції можуть розглядатися як очевидне зловживання та структурування операцій з метою отримання податкової вигоди.

Які є зрушення в законодавчому регулюванні операцій з криптовалютами?

При Мінфіні була створена робоча група, яка планувала надати узагальнюючу податкову консультацію щодо оподаткування операцій з криптовалютами. На сьогодні така податкова консультація відсутня.

Парламентарі зареєстрували декілька законопроєктів, що передбачають оподаткування операцій з криптою за ставкою податку з доходів фізичних осіб у розмірі 18%, але з перехідним періодом, протягом якого такі операції не оподатковуватимуться або оподатковуватимуться ПДФО за ставкою 5%. Також пропонується пряме звільнення таких операцій від ПДВ (з певними винятками). Один із законопроєктів передбачає звільнення від імпортного ПДВ операцій з ввезення обладнання для майнінгу на митну територію України.

Сподіваємося, що новообраний Парламент прийме закон на базі одного з цих законопроєктів або інший закон, більш сприятливий для «криптоманів», що стимулюватиме збільшення офіційних операцій з криптою та наповнить державний бюджет збалансованими податками від таких операцій.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати