18 липня 2018, 11:49

Яким має бути випускник правничої школи?

Опубліковано в №31 (633)

Владислав Власюк
Владислав Власюк Генеральний директор Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Мін'юсту
Іван Шемелинець
Іван Шемелинець керівник експертної групи з правової освіти Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Міністерства юстиції України, к.ю.н., доцент

Чому людей з дипломами юристів багато, але пошук висококваліфікованого фахівця становить реальну проблему для юридичного бізнесу? Якими знаннями та навичками має володіти випускник правничої школи, щоб отримати гідну роботу? Хто і як повинен навчати майбутніх працівників?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Сучасні потреби юридичного ринку

Сьогодні в Україні юристи є представниками професійної сфери з найвищою конкуренцією. Щоб успішно конкурувати у цій професії, мало мати диплом. Потрібно мати певний професійний досвід та інші конкурентні переваги (наприклад, додаткові вміння і навички). При цьому юридичні бізнес-роботодавці негативно оцінюють рівень підготовки пересічного випускника юридичної школи.

Насамперед, мова йде про невідповідність рівня та змісту підготовки правників реальним потребам юридичного ринку. Зокрема, представники академічної спільноти часто вказують на відсутність професійних стандартів як орієнтиру для навчального плану. Раніше проблеми відповідності знань та вмінь випускників закладів вищої освіти вимогам роботодавців досліджувалися, проте стосувалися не лише юристів, а всіх молодих фахівців.

Попередні соціальні дослідження не зовсім враховують специфіку юридичної діяльності та потреби юридичного ринку, а тих досліджень, які присвячені аналізу вимог до знань та вмінь випускників правничих шкіл, на жаль, сьогодні дуже мало. Найбільш повним та репрезентативним щодо цього питання залишається аналітичний звіт, підготовлений Програмою USAID «Нове правосуддя» та Всеукраїнською громадською організацією «Українська Асоціація Маркетингу» ще у 2015 р.

Враховуючи актуальність зазначеної теми та відсутність нових ґрунтовних досліджень, які визначали б ті бажані компетентності, якими має володіти молодий фахівець, Директорат з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Міністерства юстиції України прагне знати позиції всіх зацікавлених сторін. Одним з останніх заходів, під час яких представники Міністерства юстиції, Міністерства освіти і науки, партнери провідних юридичних фірм, представники професійних та міжнародних організацій, закладів вищої освіти, що здійснюють підготовку юристів, висловили свою позицію з вищезгаданої проблематики, став «LHS Discussion Hub: удосконалення юридичної освіти в Україні», що відбувся 07.06.2018 р. на базі Legal High School.

Яких знань, вмінь та навичок не вистачає випускнику правничої школи?

Як зазначають колеги-представники юридичного бізнесу, молодим фахівцям достатньо часто не вистачає вміння коректно спілкуватися через e-mail у ділових цілях, ефективно комунікувати з клієнтами, виявляючи їхні потреби, а також здійснювати пошук та аналіз інформації. Окрім того, проблемою є недостатність знань з ділового етикету та культури. Ці важливі риси дозволяють професіоналам різних сфер, у тому числі юридичної, якісно будувати відносини з партнерами, напрацьовувати авторитет серед клієнтів та колег.

Також важливим є вміння логічно та (або) критично мислити. Вважається, що саме цього найперше мають навчати студентів правничі школи, а не запам’ятовування великого обсягу інформації. Згідно з даними опитувань суддів і працівників сектору юстиції щодо реформи юридичної освіти, 84% респондентів погодилися з думкою, що пріоритетним заходом з підвищення якості юридичної освіти має стати формування критичного мислення у студентів-правників.

Яким же має бути ідеальний випускник правничої школи?

Сьогодні основне побажання роботодавців – це юристи-універсали, які володіють таким набором професійних компетентностей, що дозволяє їм реалізувати себе у будь-якій професійній сфері. Безперечно, ідеальний випускник правничої школи повинен мати ґрунтовні знання з таких фундаментальних дисциплін як цивільне, кримінальне, адміністративне, трудове, господарське право, знати процесуальні предмети, конституційне право і права людини, а також загальну теорію права та держави.

Особливо цінуються фахівці, які знаються на due diligence – юридичному аудиті. В англійських та американських правничих школах цьому приділяється особлива увага, адже вміння правильно писати юридичний висновок є однією з важливих компетентностей правника. Також актуальним питанням в Україні є захист бізнесу, тому представники юридичного бізнесу дуже цінують знання з корпоративного, податкового та юрисдикційного структурування бізнесу. Також це стосується знань щодо практики М&А (злиття та поглинання), розуміння бізнес-процесів та вміння користуватися базами даних і реєстрами.

Правники мають володіти певними суміжними навичками, які дозволять ефективніше розвивати бізнес та загалом відповідати викликам сучасності. На практиці часто відчувається потреба у знаннях з інших наук та володіння нестандартними для більшості юристів навичками (менеджмент, маркетинг, психологія, основи бухгалтерських операцій, розуміння різних бізнес-процесів тощо).

Світові юридичні компанії надають перевагу співробітникам, які знаються на кібербезпеці, операційній ефективності, інноваційних технологіях та ціноутворенні. Отже, вміння орієнтуватися у новітніх технологіях та певних суміжних дисциплінах стане конкурентною перевагою для юриста на ринку праці.

Нарешті, ключовим вмінням для кожного сучасного юриста є знання спеціальної лексики англійської мови. Це стосується усіх фахівців, але для тих, хто працює з оригіналами рішень міжнародних судів чи трибуналів та спеціалізується на господарському й міжнародному праві – це «маст-хев».

Потреба перегляду системи підготовки юристів

Подоланню зазначених недоліків та конкурентною перевагою для правничих шкіл у битві за абітурієнта може сприяти впровадження проекту Типового навчального плану вивчення права в Україні. Цей план розробляла група міжнародних експертів, які намагалися максимально врахувати потреби юридичного ринку та запропонувати новітні підходи до організації освітнього процесу. Значна частина представників юридичних компаній вважають, що Типовий навчальний план сприятиме вирішенню зазначених проблем, а також що цей документ може стати конкурентною перевагою правничих шкіл.

Перспективи

Юридичний бізнес очікує змін у системі підготовки фахівців для професійного ринку. На жаль, наразі доводиться «виловлювати» перспективних студентів на переважно позанавчальних процесах освітнього характеру на кшталт судових дебатів чи юридичних клінік та довчати молодих фахівців вже своїми силами. Насправді, потреби роботодавців максимально мають враховувати як навчальні заклади у процесі організації освітнього процесу, так і студенти під час вибору специфіки майбутньої професійної діяльності.

Сподіваємося, що нове комплексне дослідження потреб юридичного ринку зможе стати хорошим орієнтиром для вирішення викликів сучасної юридичної освіти, а також допоможе майбутнім юристам.

(для перегляду натисныть на зображення)

ІНФОГРАФІКА

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати