15 січня 2019, 12:24

Від послуг до роялті: шлях у майбутнє юридичного бізнесу

Володимир Коноваленко
Володимир Коноваленко директор ГО «Товариство популяризації знань про інтелектуальну власність»

«Наша курочка по зернятку клює,


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


все клює і розкошуючи живе».

Народне прислів'я

У цій статті ми надамо короткий аналіз тенденцій впровадження онлайн-сервісів на українському ринку юридичних послуг та розкриємо їх потенційні можливості.

Суб'єктів ринку юридичних послуг ми умовно розділимо на п’ять груп:

  • Юридичні фірми, які обслуговують переважно великий бізнес. Ціни на послуги цих суб’єктів ринку високі.
  • Юридичні фірми, які обслуговують середній бізнес. Ціни на їхні послуги також високі.
  • Адвокати, які надають юрпослуги як підприємці. До цієї групи також належать юристи, які можуть бути фізичними особами-підприємцями. Зазвичай їхніми клієнтами є середній і малий бізнес та фізичні особи. Ціни на послуги – помірні.
  • Юристи, які працюють на підприємствах, в бюджетних установах. Ці юристи володіють унікальною юридичною інформацією в обмеженій сфері. Як правило, вони надають послуги неофіційно. Вартість послуг таких юристів становить кілька сотень чи тисяч гривень.
  • Особи, які не мають права займатися підприємницькою діяльністю. Це народні депутати, судді, державні службовці, співробітники правоохоронних органів та інші особи, яким законом це заборонено. Однак така заборона не поширюється на творчу, наукову і викладацьку діяльність, медичну практику, інструкторську та суддівську спортивну практику.

З наявних на ринку онлайн-сервісів можна виділити сервіси, які обслуговують ринок юридичних послуг, а також сервіси, які здатні його масштабувати, залучаючи нових гравців та збільшуючи доходи більшості суб’єктів ринку юридичних послуг.

Монополія адвокатури висунула на перший план онлайн-сервіси, які обслуговують суб’єктів ринку юридичних послуг. Ми виділимо лише ті онлайн-сервіси, які набули найбільшого поширення в Україні. Це сервіси з інформаційно-правової підтримки бізнесу, збору інформації про клієнта, аналізу судових рішень та залучення інвесторів для фінансування судового процесу. Такі онлайн-сервіси зазвичай збільшують доходи фірмам, які їх створили, та не призводять до масштабування ринку юридичних послуг.

До онлайн-сервісів, які обслуговують ринок юридичних послуг, можна також віднести сервіси з аутсорсингу юридичних послуг. Як правило, аутсорсингові сервіси надають можливість збільшити доходи юристам ІІІ-ІV груп шляхом надання онлайн-послуг.

Масштабування ринку юридичних послуг здійснюється завдяки онлайн-сервісам, які забезпечують залучення на ринок юридичних послуг нових гравців та дозволяють надавати типові онлайн-послуги. Зазвичай онлайн-послуги здійснюються шляхом письмового звернення клієнта з питанням, на яке надається письмова відповідь.

Значним недоліком такої форми надання послуг є складність з їх оплатою. У зв'язку з цим, така форма роботи з клієнтом використовується лише як інструмент пошуку потенційних клієнтів, з якими укладається договір для надання повноцінних юридичних послуг. Оскільки така онлайн-консультація є індивідуальною, то вона не може використовуватися багаторазово, адже вважається одноразовою послугою.

Для збільшення грошового потоку впроваджуються сервіси, які здатні перетворити онлайн-консультацію на типові юридичні послуги, які надаються автоматично. Прикладами таких сервісів є конструктор договорів та боти, які дозволяють здійснювати типові юридичні операції. У зв’язку з тим, що для створення ботів не потрібно багато часу та коштів, то на ринку юридичних послуг найближчим часом з'являться сотні ботів, здатних здійснювати різні типові юридичні операції. Такі сервіси в основному збільшують доходи особам, які їх створили.

Для повноцінного масштабування ринку юридичних послуг необхідно онлайн-консультації перетворити на твір, платою за використання якого є пасивний дохід у вигляді роялті. Нагадаємо читачам, що роялті – це винагорода, яка виплачується за використання твору особі, якій належать авторське права на твір. Аналогом такого виду онлайн-послуг може бути шоу-бізнес.

Надамо короткий спрощений опис отримання доходів у вигляді роялті від продажу музичних творів. Є автор пісні, композитор, виконавець, виробник фонограми, розповсюджувачі примірників фонограми, споживачі музики. Для збору винагороди (роялті) залучаються організації колективного управляння, які зібрану винагороду розподіляють у процентах між авторами пісні та музики, виконавцем, виробником фонограми.

Для збільшення доходів від надання права на використання фонограм виконання музичного твору існують різні способи, на яких ми не будемо зупинятися. Скажемо про головне. За завантаження кожного музичного файлу виплачується роялті в розмірі декілька гривень, які перетворюються у грошові потоки. З цієї нагоди варто згадати народне прислів'я: «Курка по зернятку клює, так сита живе».

Для переходу на таку схему онлайн-консультування необхідно перетворити онлайн-консультацію в об'єкт авторського права та організувати збір коштів. Як це зробити? Для створення таких онлайн-консультацій потрібно стандартизувати результати консультування для багаторазового використання. Основним елементом онлайн-консультації є онлайн-тест, кількість яких в онлайн-консультації залежить від складності об'єкта консультування.

Такий онлайн-тест містить низку питань, кожен з яких має кілька правильних відповідей, які можуть існувати в реальному житті. Наявність правильних відповідей на кожне поставлене питання дозволяє сформувати безліч варіантів результатів тестування, кожен з яких призначений для конкретного клієнта. Наявність такої кількості результатів тестування дозволяє охопити онлайн-консультацією 100% клієнтів.

Клієнт, відповідаючи на поставлене запитання, отримує той результат тестування, який відповідає реальному стану справ з об’єктом консультування. Результати тестування виводяться на дисплей у вигляді літературного твору в табличній формі, яка є об’єктом авторського права.

Слід зазначити, що на відміну від послуги, онлайн-консультація як об’єкт авторського права створює монополію, що дозволяє правовласнику онлайн-консультації отримувати пасивний дохід у вигляді роялті.

У зв’язку з тим, що результати тестування є творами, на ринок юридичних послуг залучаються фахівці ІV-V груп. Ці фахівці, створюючи онлайн-тести, займаються творчою діяльністю, яка не заборонена законом. Їм не потрібні офіс, а достатньо мати свій обліковий запис у соціальних мережах та отримувати роялті від передплати на продукт творчої діяльності.

Залучення на ринок юридичних послуг тисячі юристів ІV-V груп дозволить наповнити його якісними вузькоспрямованими онлайн-консультаціями з мінімальною вартістю, платою за використання яких буде роялті.

Як отримати ці кошти авторам-юристам онлайн-тестів?

Потрібно організувати передплату на онлайн-консультації, платою за використання яких буде роялті. До особи, яка організує передплату, стікаються всі грошові потоки, частина яких виплачується авторам-юристам.

Розпорядження майновими права на онлайн-тести здійснюється відповідно до авторських договорів. Особа, яка організує передплату, отримує права на використання онлайн-тестів відповідно до ліцензійного договору. Вона також може залучати юристів для створення онлайн-тестів за договором замовлення.

У зв’язки з тим, що онлайн-тести є об’єкти авторського права, для підтвердження авторського права на твір (презумпція авторства) автор-юрист може зареєструвати його в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України, подавши відповідну заяву. Сплативши 55,25 грн за підготовку до державної реєстрації авторського права та 8,50 грн за оформлення і видачу одного свідоцтва про реєстрацію авторського права, заявник протягом 2-3 місяців отримає це свідоцтво.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати