24 липня 2018, 12:35

Програма Horizon 2020: Підтримка малого та середнього бізнесу з Європи

Олег Бєліков
Олег Бєліков правник, к.ю.н.

Можливостей отримати грант на розвиток підприємницької діяльності у суб’єктів господарювання стало набагато більше, коли набрала чинності Угода про асоціацію між Україною та ЄС. Разом з Угодою українські підприємства отримали можливості подавати свої інноваційні проекти на розгляд до різноманітних фондів Європейського Союзу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Перелік тем, які потребують фінансової допомоги, є досить широким, тому підприємці зі свого боку можуть звертатися з питань від науково-дослідницької діяльності до відновлення культурної спадщини.

Слід відзначити, що інформаційна політика з питань отримання грантів не є достатньою і про такі широкі можливості знають не на кожному підприємстві, в сучасній лабораторії або історичному музеї. Існуючий потенціал фінансування та отримання грантів невідомий науковцям та підприємцям, що суттєво впливає на економіку країни.

Що пропонує ЄС?

Для малого та середнього бізнесу є багато цікавих пропозицій, які дозволять сконцентруватися на новітніх розробках та розпочати випуск продукції за сучасними технологіями. Ці проекти мають працювати як на регіональному, так і на державному рівнях.

Для прикладу можна привести фінансову програму Horizon 2020, мета якої - проведення досліджень та інноваційних розробок. Це одна з найпотужніших програм, яка діє в Україні з 2014 року. Кінцева дата завершення фінансування - 2020 рік, а бюджет проекту складає понад €80 млрд. Програма фінансує не тільки нанотехнології та дослідницьку діяльність, а й спрямована на подолання проблем у сферах:

  • здоров’я та добробуту;
  • безпеки продуктів харчування, сталого с/г, лісництва, водного господарства, прісної води та біоекономіки;
  • безпечної, чистої та ефективної енергетики;
  • розумного, «зеленого» та інтегрованого транспорту;
  • навколишнього середовища, клімату, ефективності ресурсів;
  • Інноваційного та розумного суспільства;
  • безпечного суспільства.

Виконання певних умов щодо прийнятності до отримання фінансування - статут підприємства, кількість працівників, річний оборот, валюта балансу, напрям діяльності підприємства, компанії малого та середнього бізнесу можуть брати участь майже в усіх наведених програмах додаткового фінансування.

Як діє програма Horizon 2020?

Незважаючи на те, що програма Horizon 2020 діє в Україні вже четвертий рік, підтримка малих та середніх підприємств залишається пріоритетним напрямком фінансування. Вона направлена на фінансові потреби міжнародно-орієнтованих МСП задля реалізації ризикових інноваційних ідей з високим ринковим потенціалом. На відміну від інших видів діяльності, для подання заявки достатньо навіть одного малого чи середнього підприємства. Фінансова підтримка надається на трьох різних фазах, що становлять повний інноваційний цикл.

  1. Перша фаза. Концепція і техніко-економічна оцінка (від ідеї до концепції) - грант на 50 тис. євро + тренінги.
  2. Друга фаза. Інноваційний проект - від концепції до прототипу з грантом на 1-3 млн євро (70% від фінансування) + тренінги.
  3. Третя фаза. Комерціалізація - від прототипу до виходу на ринок з можливістю доступу до приватних ресурсів та розповсюдженням результатів через соцмережі та навчання.

Щоб отримати таке фінансування, необхідно розробити чітку програму дій - проект, у якому будуть чітко розписані мета і завдання плану, очікувані результати та строки виконання, а також бюджет, бенефіціари, зацікавлені сторони проекту тощо. Кожен такий проект повинен базуватися на стратегії розвитку як окремого підприємства, так і регіону та країни.

Позитивне рішення щодо виділення гранту залежить від самого плану дій, перспективного напряму діяльності та якості підготовки проекту. Чим більше наведено переваг та підтверджуючих аргументів, тим вищим буде рівень його підтримки на етапі визначення переможців. Для отримання співфінансування потрібно:

  • розробити концепцію продукту;
  • написати проект для отримання додаткового фінансування;
  • знайти доповідну програму/інструмент додаткового фінансування.
  • заповнити конкурсну заявку на підставі розробленого проекту і подати її на розгляд членам журі.

Це наймасштабніший проект, що діє в Україні за програмою ЄС, і двері до нього відкриті і сьогодні. Пріоритетними напрямками проекту є «Лідерство у промисловості» та «Соціальні виклики». Подати заявку на розгляд можливо до кінця 2020 року, тому малий та середній бізнес має великі перспективи розвитку.

Як приєднатися до програми Horizon 2020:

  1. Find a call - обрати оголошення про конкурс.
  2. Find partners - знайти партнерів.
  3. Create your account - створити обліковий запис.
  4. Register your organization - зареєструвати організацію.
  5. Submit a proposal - подати пропозицію. 
1
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати